Co zamiast roweru? Rolki, hulajnoga, deskorolka - na czym chętnie jeżdżą dzieci?

25-10-2018

Dzieci uwielbiają zabawy i sport na świeżym powietrzu, dając tym samym nam, dorosłym, wspaniały pretekst by wraz z nimi spędzać aktywnie czas w plenerze. Jeśli jazda na rowerze znudzi się naszym milusińskim, możemy zainteresować je innymi sportami miejskimi, takimi jak jazda na rolkach, hulajnodze albo deskorolce.

Przede wszystkim sporty te dbają o aktywność fizyczną naszych pociech, ale nie tylko. Podczas jazdy trzeba zachować pionową pozycję ciała, dzięki czemu dziecko wyrabia sobie nawyk prawidłowej postawy kręgosłupa. Szkraby jeżdżące na takich urządzeniach uczą się lepiej oceniać odległość i wyrabiają swój refleks, szybciej reagując na ewentualne, napotykane przeszkody. Co ciekawe, wielu logopedów podkreśla, że jazda na hulajnodze, deskorolce albo rolkach wpływa pozytywnie na rozwój umiejętności językowych dziecka. Według badań naukowych ośrodki równowagi i mowy znajdują się w tej samej części mózgu, a więc aktywność ruchowa, wymagająca zachowania równowagi, przyczynia się do tworzenia połączeń między tymi ośrodkami, co ma wpływ na umiejętności związane z mówieniem, pisaniem i czytaniem. Warto więc uczyć dzieci jeździć na rolkach lub hulajnodze już od najmłodszych lat.

łyżworolki

Jakie rolki warto wybrać?

Naukę jazdy na rolkach można rozpocząć już w wieku 3,5-4 lat. Najważniejszym kryterium podczas wyboru łyżworolek dla naszych pociech jest rodzaj butów oraz kółek, w które są wyposażone. Buty mogą być miękkie (soft shell) lub twarde (hard shell). Te pierwsze są zdecydowanie bardziej komfortowe w noszeniu, zapewniają też lepszą wentylację stopy, ale jej stabilizacja będzie w nich zdecydowanie mniejsza. Łatwo wtedy o kontuzję podczas upadku. Twarde buty natomiast mogą na początku wydawać się dziecku bardzo niewygodne, jednak są bezpieczniejsze dla stawów maluchów. Rozmiar buta nigdy nie powinien być za duży, unikajmy więc kupowania rolek „na zaś”. But nie może też nadmiernie uciskać stopy ani stawu skokowego. Rolki zdecydowanie trzeba przymierzyć, na zakupy wybierzmy się więc razem z dzieckiem. Kółka, jakie są zamontowane w rolkach, również dzieli się na miękkie i twarde. Miękkie bardzo dobrze amortyzują drgania podczas jazdy, ale zdecydowanie szybciej się zużywają. Twarde kółka są bardziej wytrzymałe, łatwiej i szybciej się na nich jeździ, lecz nie wykazują tak dobrych właściwości amortyzacyjnych, co wpływa na komfort jazdy. Innym, ważnym elementem rolek są łożyska, które w wielu modelach mogą być wyjmowane. Daje nam to możliwość ich czyszczenia i konserwacji.

hulajnoga

Jak wybrać najlepszą hulajnogę?

Ostatnimi czasy hulajnogi wracają do łask zarówno dzieci, jak i dorosłych użytkowników. Przygodę z jazdą na hulajnodze dobrze rozpocząć, wybierając hulajnogę trójkołową. Już nawet 2-3-letnie dziecko może na niej próbować swoich sił, łatwiej jest mu bowiem utrzymać równowagę. Dla starszaków, czyli dzieci w wieku od 5 do 6 roku życia można już wybierać hulajnogi dwukołowe, które wymagają lepszej koordynacji i utrzymania równowagi. Podczas zakupu warto sprawdzić wysokość rączki, by odpowiednio ją dopasować do wzrostu dziecka. Niektóre modele wyposażone są w rączki teleskopowe, dzięki którym hulajnogi dla dzieci rosną wraz z naszymi milusińskimi. Podobnie jak w przypadku rolek, ważnym elementem konstrukcyjnym hulajnogi są kółka – unikajmy plastikowych, które łatwo ulegają zniszczeniu. Lepiej zdecydować się na bardziej wytrzymałe kółka kauczukowe. Hulajnoga dla dorosłych lub bardziej zaawansowanych, małych skaterów może być też wyposażona w tylny hamulec, błotniki, odblaski oraz systemy amortyzacyjne, a bardziej zaawansowane modele posiadają nawet dmuchane opony na felgach.

Rodzaje deskorolek – którą wybrać?

Istnieje co najmniej kilka rodzajów deskorolek, które możemy sklasyfikować według rozmiaru, kształtu oraz rodzaju terenu, po jakim mamy zamiar się poruszać z pomocą deski. W sklepach znajdziemy m.in. deski typu skateboard (krótkie), longboard (długie), fishboard (najbardziej popularne wśród dzieci), mountainboard (wyczynowe), a nawet deskorolki miniaturowe, czyli fingerboard albo deskorolki wyposażone w napęd elektryczny. Dla najmłodszych dzieci, które dopiero uczą się jazdy na desce, najlepsze będą fiszki, czyli krótkie deskorolki o dużych i miękkich kołach.

Warto mieć na uwadze, że kupując za dużą lub za małą deskę sprawimy, że maluchowi ciężko będzie jeździć, a przez to może szybko się zniechęcić do tego rodzaju aktywności fizycznej. Deska powinna być wykończona antypoślizgowym materiałem, co zwiększy komforty jazdy oraz bezpieczeństwo. Lepiej też zainwestować w sprzęt dobrej jakości, niż kupować najtańszą deskorolkę, która może się bardzo szybko rozlecieć.

deskorolkaBezpieczeństwo to podstawa

Upadki podczas jazdy na każdym z wymienionych wyżej sprzętów zdarzają się często i nie należy ich bagatelizować. Nawet bardziej zaawansowani użytkownicy mogą doznać przykrej kraksy na drodze. Nie oszczędzajmy więc na zakupie ochraniaczy na dolne i górne kończyny, bez względu na wiek naszych pociech. Kask z atestem to absolutna podstawa, a w przypadku rolek ważne są też ochraniacze na nadgarstki, gdyż podczas upadku ta część ciała jest wyjątkowo narażona na kontuzję. Jako rodzice, wymagajmy od naszych dzieci noszenia ochraniaczy, nawet gdy już się podszkolą w jeździe. Kontuzja może zdarzyć się zawsze, a co gorsza – zwykle nie kończy się tylko na obtarciu kolana, i może mieć duże konsekwencje w przyszłości.