Rower eliptyczny – skąd taka nazwa orbitreka?

Popularny orbitrek, ze względu na swoją budowę, bywa określany także rowerem eliptycznym. Drugim rodzajem tego typu maszyny jest rowerek magnetyczny, który różni się m.in. rozmiarem, możliwością hamowania i szerokością podpór. Rower eliptyczny zaczerpnął swoją nazwę od kształtu koła zamachowego znajdującego się w przedniej części maszyny. Orbitrek tego rodzaju charakteryzuje się bardzo prostym działaniem, choćby ze względu na to, że technologia ta była wykorzystywana znacznie dawniej niż opcja magnetyczna. Rower eliptyczny pozwala na wykonywanie bardzo gładkich i płynnych ruchów. Ćwiczący może mieć wrażenie, że ślizga się na urządzeniu – to zaleta, ponieważ ćwiczenie na takim sprzęcie jest bardziej naturalne. Sylwetka jest usytuowana na niższym poziomie, a stawy kolanowe nie muszą uginać się tak mocno, jak w kontekście innych rodzajów orbitreków treningowych. Orbitrek eliptyczny jest urządzeniem manualnym, pozbawionych funkcji elektrycznego wspomagania napędu. Maszyna eliptyczna jest stosunkowo tania, szeroko dostępna i zwykle posiada dosyć duże gabaryty niż inne rodzaje orbitreków.

Orbitrek elektromagnetyczny czy magnetyczny – jaki jest lepszy?

Orbitrek elektromagnetyczny wykorzystuje pracę magnesów sterowanych za pośrednictwem wbudowanego komputera. Im większy opór pracy, tym komponent efektywniej ogranicza pracę koła zamachowego. My, jako ćwiczący, odczuwamy to jako nagły wzrost obciążenia, który pozwala wykonywać powtórzenia znacznie wydajniej i mocniej. Jest to znakomita wiadomość dla osób, które chcą posiadać urządzenie wyposażone w nowoczesny system kontrolowania oporu. Jeśli intensywność ćwiczeń się zmniejsza, maszyna automatycznie obniża opór, dając nieco ulgi ćwiczącemu. System magnetyczny umiejscowiony w orbitrekach polega na wykorzystaniu magnesów, silnika i np. kilku mechanicznych pokręteł. Mogą być one składnikiem systemu podłączonego pod prąd bądź wykorzystywać tylko i wyłącznie siłę mięśni ćwiczącego. System magnetyczny jest bardzo płynny w działaniu, generuje niewielki hałas, dzięki czemu sprawdza się idealnie do użytku domowego, także w przypadku osób chcących nieco poćwiczyć w bloku mieszkalnym czy kamienicy.

Ćwiczenia na orbitreku – 3 pomysły na trening

Poniżej zamieszczamy przykładowy, autorski plan treningowy dotyczący regularnego ćwiczenia na orbitreku. Systematyczne wykonywanie powtórzeń, trzymanie się odpowiedniej diety i wzmożony ruch fizyczny – to czynniki, które pozwolą nam osiągnąć zadowalający efekt treningowy. Ćwicząc na orbitreku, spalamy spektakularną liczbę kalorii i poprawiamy swoją wydolność.

  1. Przez pierwszy tydzień wykonuj lekki trening 15-minutowy co drugi dzień, a następnie, podczas ostatniego treningu, zwiększ czas trwania ćwiczeń do zakresu 20 minut. Podczas wykonywania ćwiczeń eksperymentuj ze zwiększaniem obciążeń i tempa. Pierwszy tydzień ma cię przede wszystkim przyzwyczaić do nowego planu treningowego i zyskać pierwsze szlify w drodze po piękną sylwetkę.
  2. W kolejnym tygodniu należy ćwiczyć 5 razy w tygodniu, stopniowo zwiększając czas ćwiczeń. Dobrze, jeśli ostatni trening w tygodniu zakończy się po ok. 50 minutach. Jeśli nie dajemy rady, odpuśćmy i wykonajmy nieco krótszy trening (np. 40 minut).
  3. Faza stabilizacji treningu polega na systematycznym wykonywaniu pracy na orbitreku w zakresie przynajmniej 60 minut na sesję. Taki trening możemy wykonywać co drugi dzień albo codziennie, jeśli mamy na to ochotę. Warto zachowywać systematyczność podczas ćwiczeń i dbać o to, aby nie wypaść z wprawy.

Orbitrek do ćwiczeń – w jakim treningu się przyda?

Orbitrek do ćwiczeń to znakomita maszyna, która pozwoli ćwiczącemu na wykonanie efektywnego treningu tlenowego. Podczas ruchu na orbitreku angażowane są wszystkie duże partie mięśniowe – zarówno górnej partii, jak i dolnej. Ważnym elementem ćwiczeń na orbitreku jest skuteczne zwiększanie wydajności organizmu. Ćwiczący wzmacnia nie tylko całe ciało, ale także poprawia swoją kondycję. Dużą zaletą treningu orbitrekowego jest łatwość wykonywania ćwiczeń. Idąc na siłownie, gdzie konfrontujemy się z wieloma zaawansowanymi urządzeniami dla profesjonalistów, nierzadko nie jesteśmy w stanie wykonać w odpowiedni sposób danych powtórzeń. Ćwiczenia na orbitreku są intuicyjne i nie powinny sprawić żadnych trudności nawet absolutnie początkującym. Ważne jest, aby zachować motywację i systematyczność – wówczas trening na orbitreku jest najbardziej pożyteczny.

Orbitrek efekty – które partie mięśni szczególnie pracują?

Podczas treningu na orbitreku ćwiczący przyjmuje dynamiczną pozycję stojącą, dlatego największa efektywność treningowa dotyczy mięśni dolnych partii. Wśród nich prym wiodą mięśnie czworogłowe uda, które można znakomicie wysmuklić i wzmocnić podczas regularnego ruchu na orbitreku. Oprócz ud ćwiczą także mięśnie pośladkowe, łydki, i obręcze kończyn dolnych. Podczas ruchu ramion (przesuwając drążki) ćwiczone są mięśnie rąk i brzucha. Orbitrek, bez względu na to, o jak bardzo zaawansowanej maszynie mówimy, potrafi znacząco wspomóc nasze ciało w dążeniu do wymarzonej sylwetki. Orbitrek pozwala na łatwe dostosowywanie intensywności ćwiczeń, zarówno w wersji manualnej, jak i zautomatyzowanej. Maszyna nadaje się także dla osób, które wracają po kontuzji i chcą na nowo zaktywizować swój organizm do pracy.

Orbitrek efekty brzuch – jak ćwiczenia wpływają na mięśnie tej części ciała?

Podczas treningu na orbitreku efektywnie wzmacniane są mięśnie brzucha. Aby jednak praca była w pełni wykorzystana, należy podczas wykonywania powtórzeń pamiętać o spięciu mięśni brzucha i regularnym ich rozprężaniu. Jeśli zwiększamy intensywność ruchu na orbitreku, nasz brzuch powinien być maksymalnie spięty. Wymachując ramionami pamiętajmy, by jednocześnie dokonywać lekkich skrętów wzmacniających mięśnie skośne brzucha. Trening na orbitreku możemy uzupełnić kilkoma seriami brzuszków, pamiętając o odpowiedniej technice ich wykonywania. Ważne, aby wykonywać ćwiczenia w sposób płynny i poprawny technicznie. Unikajmy nagłych przerw, które wynikają ze zniechęcenia czy zmęczenia. Warto dokończyć daną serię, aby przez następne kilkadziesiąt sekund móc efektywnie wypocząć. Miejmy na uwadze fakt, że zmęczone mięśnie brzucha potrzebują nieco czasu na regenerację. Nie forsujmy zatem treningu kilka dni z rzędu – pamiętajmy o przerwach – w szczególności, gdy trenujemy intensywnie.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć