Kij do unihokeja

Unihokej jest sportem, który dopiero zaczyna zdobywa popularność. W wielu aspektach jest on zbliżony do hokeja, jednak odbywa się on na zwykłej hali. Unihokej polecany jest również dla dzieci, które stronią od aktywnościPodstawy tego sportu nie są skomplikowane. Rozgrywka odbywa się pomiędzy dwoma przeciwnymi drużynami i w każdej znajduje się od 3 do 5 zawodników i bramkarz. Za pomocą specjalnego kija, gracze uderzają w plastikową piłeczkę z charakterystycznymi dziurami. Ten kij do unihokeja odgrywa największą rolę. Musi być on właściwie wyprofilowany, a przy tym powinien posiadać kształt zbliżony do litery "L". Dół kija powinien być bardziej płaski niż w górnej części. Nie istnieje jeden uniwersalny kij do unihokeja. Powinien być on dopasowywany do danego gracza: jego wzrostu, wagi i umiejętności. 

Jak dobrać kij do unihokeja?

Podczas wyboru kija do unihokeja należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • sztywność, flex - wybór właściwej sztywności jest jedną z najtrudniejszych kwestii, szczególnie młodzi zawodnicy nie wiedzą, jak odpowiednio dopasować sztywność. Sztywność kija do unihokeja jest bardzo istotna dla osób trenujących zawodowo ten sport. Odnosi się ona do plastyczności kija i tego, w jakim stopniu się wygina, a także jak potrafi się odgiąć podczas nacisku. Wartość ta przedstawiana jest w minimetrach. W sprzedaży dostępne są modele z zakresu od 23 do 40 mm. Wraz ze wzrostem wartości kij staje się bardziej miękki. Przy dostosowaniu sztywności do zawodnika należy uwzględnić wagę zawodnika. Osoby ważące więcej niż 60 kg powinny dobierać kije, które mają flex mniejszy niż 30 mm. Z kolei te o niższej wadze powinny wybrać kij o flexie pomiędzy 30 a 40 mm. Wybór zbyt miękkiego kija może skutkować 
  • materiał z którego został wytworzony - tworzywo, z którego powstał kij, rzutuje na jego żywotność, a więc tym samym świadczy o jego wytrzymałości. W przypadku droższych kijów dostrzegalna jest mniejsza masa, więc kij nie jest uciążliwy podczas długotrwałych treningów lub meczy. Na rynku dostępne są kije wytworzone z: kompozytu, włókna szklanego, a także z karbonu. Kompozyt przeznaczony jest dla początkujących i posiada najniższą cenę. Na najwyższej półce cenowej znajdują się kije wykonane z karbonu, ponieważ jest to sprzęt najwyższej jakości, a przy tym również najlżejszy. 
  • długość - jednym z najistotniejszych czynników podczas wyboru kija do unihokeja jest jego długość, która powinna być odpowiednio wyważona. Nie może on być ani za krótki, ani za długi. Musi być idealnie dopasowany do zawodnika. 
  • strona, po której jest on trzymany - kije do unihokeja bywają uniwersalne, a także lewe lub prawe. Uniwersalne modele sprawdzają się wyłącznie dla amatorów. Z zasady lewe kije do unihokeja przeznaczone są dla osób praworęcznych, a prawe dla leworęcznych. 

Jakiej wysokości są kije do unihokeja?

Długość kija do unihokeja przekłada się w głównej mierze na komfort gry. Wśród amatorów tego sportu pojawiają się teoretyczne przekonania, które nie pokrywają się z rzeczywistością, m.in. dłuższy drążek odpowiada za zwiększenie zasięgu. A rzekomo krótszy kij do unihokeja umożliwia swobodniejsze pochylanie. Jednak dobór kija przy uwzględnieniu wyłącznie tych aspektów jest ogromnym błędem. Zbyt długi kij przekłada się na utratę precyzyjności, a wówczas wykonywanie skutecznych manewrów jest trudniejsze. Natomiast krótkie kije wiążą się z koniecznością nadmiernego pochylania do przodu, co jest w dłuższej perspektywie szkodliwe dla kręgosłupa. 

Dobór właściwego kija powinien w każdym przypadku być indywidualnie potraktowany. Najistotniejszym czynnikiem jest wzrost zawodnika. Opracowane zostały specjalne tabele, które pozwalają dostosować wysokość kija do danego przedziału wzrostu. Przyjmuje się, że kij powinien sięgać dwa centymetry powyżej pępka. Z tym, że wysokość kija powinna uwzględniać wyłącznie rękojeść, pomijając łopatkę służącą do prowadzenia piłki. 

Coraz więcej osób zastanawia się, jakiej wysokości są kije do unihokeja. Największą popularnością cieszy się rozmiar kija 96 cm, który dedykowany jest dla osób o wzroście od 170 do 190 cm. Z kolei dla niższych osób (160-175cm) polecany jest kij o długości 92 cm. A dla osób o wzroście od 150-160 cm polecany jest kij 89 cm. Dla wysokich zawodników stworzono kije o długości 100 i 104 cm. 

Kij do unihokeja lewy, czyli akcesorium dla leworęcznych

Wskazując, jak dobrać kij do unihokeja, nie można zapomnieć o równie istotnej kwestii, a mianowicie na to, po której stronie trzymany jest kij do unihokeja. W przypadku osób, które decydują się na wykonywanie regularnych treningów muszą się zastanowić, która strona jest dla nich poręczniejsza - lewa czy prawa? W tym momencie ujawnia się jeden z częściej popełnianych błędów. Kij do unihokeja lewy przeznaczony jest dla osób praworęcznych, ponieważ podczas ofensywy trzymany jest z lewej strony. Z kolei kij do unihokeja prawy powinny wybierać osoby leworęczne. Należy pamiętać, że uniwersalny kij do unihokeja jest dedykowany wyłącznie dla osób traktujących ten sport jako zabawę, np. podczas zajęć wychowania fizycznego sprzęt powinien być dopasowany do ogółu

Kij do unihokeja dla dzieci – czym różnią się od tych dla dorosłych?

Kij do unihokeja dla dzieci posiada inne parametry niż ten przeznaczony dla osób dorosłych. Przede wszystkim należy określić, czy będzie on wykorzystywany podczas zabaw czy bardziej profesjonalnych rozgrywek. Czynnikiem, który determinuje wybór kij do unihokeja, jaka długość w przypadku dzieci jest równie istotny. Powinien odpowiadać aktualnemu wzrostowi. Zazwyczaj jego sztywność uzależniona powinna być do wagi zawodnika, jednak dzieci zazwyczaj znacząco nie odbiegają od średniej. Stąd też najistotniejsze jest, czy dziecko wyrażą większą chęć gry w unihokej. Wówczas konieczne jest kupienie kija, który został wytworzony z lepszego materiału zapewniającego większą wytrzymałość, jak i posiadającego mniejszą wagę. W przypadku dzieci warto zadbać również o elementy zabezpieczające przed upadkiem, np. kaski i ochraniacze.

Pokrowiec na kij do unihokeja – czym się kierować przy zakupach?

Pokrowiec na kij do unihokeja pełni bardzo ważną funkcję ułatwiającą jego transport, a jednocześnie chroni go przed ewentualnymi uszkodzeniami. Warto zwrócić uwagę na obecność regulowanego pasa ramiennego, który pozwala na przewieszenie pokrowca. Pokrowiec powinien posiadać zamek dwustronny zamontowany na całej długości, który ułatwia jego wyciąganie i chowanie. Jednocześnie powinien posiadać wyściółkę, która zapewni dodatkową ochronę przed ewentualnymi uszkodzeniami. Istotne jest, aby zwrócić uwagę na markę, ponieważ odpowiada ona za jakość i żywotność. 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć