Materac gimnastyczny – jak wybrać najlepszy?

Osoba odpowiedzialna za zakup wyposażenia sali gimnastycznej, musi odpowiedzieć na pytanie - jak wybierać sprzęt sportowy do szkoły?  Ze względu na kiepską sytuację finansową większości jednostek oświatowych, tego typu zakupy muszą być dokonywane bardzo roztropnie, ponieważ dotacje, na takie cele nie są udzielane często. Przez to dobór odpowiedniego sprzętu sportowego do szkoły, jest niezwykle ważny, ponieważ jest to długofalowa inwestycja. Dlatego największe znaczenie ma tu jakość kupowanych produktów. Materac gimnastyczny dla dzieci jest jednym z najczęściej wykorzystywanych na zajęciach wychowania fizycznego czy gimnastyki korekcyjnej sprzętów sportowych. Bez względu na to, czy kupujemy materac gimnastyczny składany, czy materac pod drabinkę gimnastyczną, bardzo ważną cechą jest jakość poszycia. Gruba, mięsista tkanina, powinna być też pokryta powłoką antypoślizgową, która dodatkowo zwiększa jej trwałość.

Drugą cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest rodzaj wkładu. Wysokiej jakości materace do ćwiczeń mają wsad rehabilitacyjny, który gwarantuje wieloletnią trwałość. Odpowiednia grubość wkładu i jego sprężystość powoduje, że materac zachowuje na naprawdę długi czas swój pierwotny kształt, nie deformuje się, nie odkształca. Grubość materaca ma także duże znaczenie, powinna być więc dobrana do rodzaju uprawianej aktywności, podobnie w przypadku jego twardości. Dlatego właśnie dostępne są różnorodne materace gimnastyczne, dostosowane do konkretnych dyscyplin sportowych, jak i przestrzennych warunków sali gimnastycznej.

Jaki materac do ćwiczeń gimnastycznych – w jakich ćwiczeniach szczególnie się sprawdza?

To, jaki materac najlepiej kupić, zależne jest od tego, jakie ma być jego wykorzystanie. Materac do ćwiczeń gimnastycznych można kupić w różnych rozmiarach. Podstawowym zastosowaniem materaca jest to, że ma uchronić ćwiczące dzieci czy dorosłych przed urazem, którego można nabawić się podczas aktywności. Jednym z podstawowych zastosowań materaca jest umieszczenie go pod drabinką. Wtedy podczas ćwiczeń na wysokości, zeskoku, upadek zostaje zamortyzowany. Bardzo często podczas zajęć wychowania fizycznego lub gimnastyki korekcyjnej zaleca się wykonywanie fikołków czy przewrotów. Przy tych ćwiczeniach materac także sprawdza się rewelacyjnie. Materace do ćwiczeń sprawdzają się także podczas treningów bramkarskich, sportów walki oraz innych zajęć, które niosą ze sobą wysokie ryzyko upadków.

Materac gimnastyczny składany – jak o niego dbać?

Trwałość i sposób wykonania materaca w dużej mierze przesądzają o jego trwałości, jednak nie tylko to ma znaczenie. Sposób, w jaki materac będzie pielęgnowany, także ma duży wpływ na to, jak będzie prezentować się za kilka lat. Bardzo ważne jest regularne czyszczenie materaca - najlepiej wykonywać to po każdym ćwiczeniu. Jeżeli jest to akcesorium do ćwiczeń, które służy wielu osobom jednocześnie, nie można zapominać o dezynfekcji. Ze względu na to, że materace mają powłokę antypoślizgową, wykonane są z grubej i wytrzymałej tkaniny, do czyszczenia najlepiej użyć miękkiej ściereczki oraz wody z łagodnym detergentem. Jeżeli chodzi o materace składane, bardzo ważne jest to, żeby tkanina całkowicie wyschła przed jego złożeniem, w przeciwnym razie może dojść do jej zdeformowania, odkształcenia.

Materac gimnastyczny twardy – jakie powinien mieć właściwości?

Jeżeli chodzi o gimnastykę czy codzienne ćwiczenia, do nich wybiera się raczej materace miękkie. Jednak w przypadku ćwiczeń, które wymagają zachowania równowagi jak np. sporty walki, tutaj najlepszym rozwiązaniem okazuje się materac gimnastyczny twardy. Zapewnia on wtedy stabilne podłoże, nie zaburza prawidłowości wykonywanych ćwiczeń. Najwyższy stopień twardości to najczęściej materace cienkie, ze względu na swoje właściwości, nie ma tu potrzeby decydowania się na materac gimnastyczny gruby (te o znacznej grubości, najczęściej ok. 10 cm, to przeważnie materace miękkie).

Materac pod drabinkę gimnastyczną – nie tylko na WF

Współcześnie, jeżeli mamy problemy zdrowotne np. z kręgosłupem czy też wykonujmy ćwiczenia profilaktycznie, nie musimy każdorazowo wybierać się na siłownię. Bardzo estetyczny sprzęt sportowy sprawia, że można z powodzeniem wkomponować drabinkę sportową w aranżację pokoju lub biura. Coraz więcej osób, które pracują stacjonarnie, spędzając bardzo wiele godzin w jednej, najczęściej siedzącej pozycji, ma duże problemy z kręgosłupem, nogami. Montaż drabinki do ćwiczeń blisko miejsca pracy to bardzo komfortowe rozwiązanie, które umożliwia robienie nawet krótkich przerw, które w znaczący sposób poprawiają komfort pracy oraz stan zdrowia. Czasy, kiedy tego typu sprzęt do ćwiczeń kojarzony był jedynie ze szkolną salą gimnastyczną minęły, z miesiąca na miesiąc tego typu akcesoria stają się coraz bardziej popularne, nawet w niewielkich mieszkaniach w zabudowie wielorodzinnej. Dlatego właśnie wybór odpowiedniego materaca pod drabinkę, to nie tylko problem związany z oświatą. Jeżeli chodzi o użytkowe walory materac gimnastyczny, który będzie używany pod drabinkę, warto postawić na modele składane, które zajmują naprawdę niewiele przestrzeni podczas przechowywania.

Materac gimnastyczny dla dzieci – 3 pomysły na ćwiczenia

Materac, który ma być stosowany do ćwiczeń, rehabilitacji dzieci powinien być dostosowany rozmiarem do wzrostu ćwiczących – nogi i głowa powinny swobodnie leżeć na materacu. Zastosowanie materaca do ćwiczeń gimnastycznych może być naprawdę szerokie:

  • dzieci uwielbiają wszelkie przewroty i fikołki, warto więc wykorzystać materac do tego typu ćwiczeń, które oprócz zabawy poprawiają zdrowie kręgosłupa. Należy jednak pamiętać, że tego typu ćwiczenia, mogą być wykonywane przez dzieci czy dorosłych, którzy nie mają żadnych urazów;
  • ćwiczeniem, które lubi większość dzieci, jest kołyska. Maluch siada na materacu, przyciskając kolana do klatki piersiowej (siad skulny), bardzo ważne jest również, by maluch przyciągnął w tej pozycji brodę do mostka;
  • na zakończenie treningu warto wykonać tzw. koci grzbiet. W tym celu maluch musi wykonać klęk podparty (pozycja do czworakowania) i wyprężyć plecy do góry, wykonać właśnie „koci grzbiet”.

Wady postawy u najmłodszych są coraz bardziej powszechne, dlatego warto wiedzieć, jak je leczyć i które ćwiczenia pomogą wyleczyć wady postawy u młodszych, jak i starszych dzieci. Sposoby wykorzystania materacy może być naprawdę wiele, w przypadku domowego użytkowania, jak i tego w placówkach oświatowych. Przed wykonaniem ćwiczeń z dziećmi warto dowiedzieć się, jak przeprowadzić skuteczny i bezpieczny trening aerobowy czy wykonać ćwiczenia korekcyjn mające zniwelować wady postawy. Brak wiedzy w tym zakresie, nieprawidłowe przeprowadzenie ćwiczeń może bardziej zaszkodzić dziecku, niż mu pomóc.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć