Jak powszechnie wiadomo, ruch jest niezbędny do zdrowego funkcjonowania dziecka. Często jednak się zdarza, że rodzice z powodu braku czasu zaniedbują ten temat, podsuwając swoim pociechom wirtualną rozrywkę. To prowadzić może do licznych konsekwencji zdrowotnych, z jakimi dziecko będzie musiało mierzyć się w przyszłości. Lepiej więc zawczasu zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby była to przynajmniej godzina każdego dnia. Jak jednak zachęcić najmłodszych do aktywności fizycznej?

Aktywność fizyczna – co to jest?

Dzieciom często aktywność fizyczna kojarzy się tylko i wyłącznie z nudnymi lub nieprzyjemnymi lekcjami wychowania fizycznego. Okazuje się jednak, że sport może być znacznie ciekawszy - rolą rodziców jest, aby wyrobić w swoim potomku nawyk odpowiedniej dawki ruchu w ciągu dnia. Współczesny tryb życia niestety sprzyja niewielkiej ilości aktywności ruchowej - dzieci większość dnia spędzają w szkolnych ławkach, a jego resztę najczęściej przed ekranami urządzeń elektronicznych. Aby jednak przekonać swoje dziecko do sportu, należy przede wszystkim zrozumieć, czym w ogóle jest aktywność fizyczna i dlaczego jest niezbędna do zdrowego funkcjonowania organizmu.

Otóż aktywność fizyczna to właściwie ruch ciała powodowany przez skurcze mięśni szkieletowych. W trakcie tego procesu zużywana jest energia, której ilość przekracza poziom energii spoczynkowej. Jednym słowem - podczas aktywności fizycznej zużywa się więcej kalorii niż podczas odpoczynku - snu, oglądania telewizji lub grania w gry komputerowe. Okazuje się więc, że można nią nazwać nawet wchodzenie po schodach, rekreacyjny spacer czy też wypełnianie obowiązków domowych.

Aktywność fizyczna dziecka – jak zmotywować dziecko do ruchu?

Chcąc zachęcić swoje dziecko do aktywności fizycznej, warto pokazać mu, że potrafi być ona znacznie ciekawsza niż lekcje wychowania fizycznego i kojarzyć się z przyjemnością, radością i miłym spędzaniem czasu. Niezbędne jest, aby traktować ją przede wszystkim jako świetną zabawę, a nie kolejny obowiązek, który należy wypełnić w ciągu dnia. Aktywność fizyczna powinna kojarzyć się dziecku tak samo pozytywnie, jak gra na komputerze czy oglądanie seriali. Aby tak jednak się stało, warto zadbać o to, żeby wraz z dzieckiem wypróbować kilka różnych dyscyplin sportowych. Co więcej, koniec końców to właśnie dziecko powinno zdecydować o tym, jaką aktywność chciałoby uprawiać. Rodzic nie powinien wpływać na jego wybór. Wręcz przeciwnie - jego zadaniem jest wspieranie swojego potomka na każdym etapie przygody ze sportem. Należy chwalić za sukcesy, a w razie poniesionych porażek - motywować do dalszych prób. Jakie jednak dyscypliny sportowe dla dzieci warto wypróbować?

Znalezienie ulubionej aktywności fizycznej niekoniecznie będzie łatwym zadaniem, szczególnie jeśli dziecko dotychczas niewiele miało wspólnego ze sportem. Warto więc wybrać takie dyscypliny, które kojarzyć się będą przede wszystkim z dobrą zabawą. Doskonałym wyborem może okazać się badminton - znalezienie dobrego klubu, który pokieruje potomkiem, kiedy ten przekona się do gry, nie będzie stanowiło dużego problemu. Do rozpoczęcia przygody niezbędny będzie niedrogi zestaw i nieco chęci. Dzieciom, które nieco bardziej zagłębią się w tajniki gry, warto także sprezentować zestaw z siatką, który będzie można wszędzie ze sobą zabrać.

Aktywność fizyczna a zdrowie dziecka – jaki wpływ ma ruch na prawidłowy rozwój dziecka?

Wielu rodziców zdaje się zapominać, że aktywność fizyczna dziecka ma niezwykle duży wpływ na jego prawidłowy rozwój. Co więcej, zmartwieni rodzice, którzy za wszelką cenę chcą chronić swojego potomka przed urazami, sami uczą swoje dziecko bierności i niepodejmowania wysiłku fizycznego. Choć granie na komputerze może wydawać się bezpieczniejsze niż jazda na deskorolce, to jednak zabijanie w dziecku chęci do spędzania czasu na świeżym powietrzu w aktywny sposób może nieść za sobą wiele przykrych konsekwencji. Chcąc, aby dziecko rozwijało się zdrowo, należy pielęgnować w nim miłość do ciągłego ruchu. Dobrym pomysłem może być zabranie swojej pociechy na kort do gry w squasha i wypróbowanie nowej dyscypliny sportowej. Choć rakiety można z powodzeniem wypożyczać, to jednak opłacalniej będzie zakupić takie, które będą w pełni dostosowane do dziecka - jeśli oczywiście squash będzie tym sportem, który będzie mu odpowiadał. Okazuje się więc, że aktywność fizyczna a zdrowie dziecka, to kwestie niezwykle ze sobą połączone. Odpowiedni rozwój bez dawki ruchu nie będzie możliwy. Na uwagę zasługuje także aktywność fizyczna u dzieci otyłych - problemy z wagą należy zwalczać zawczasu, kiedy to pozbycie się nadmiaru kilogramów jest o wiele prostsze niż w dorosłości.

Aktywność fizyczna dzieci w wieku szkolnym – jakie są jej zalety?

Aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia serce, mięśnie, kości i stawy, ale także zwiększa pojemność płuc. Im więcej dziecko ma wspólnego ze sportem, tym mniej będzie się męczyło podczas ruchu. To jednak nie wszystko - dzięki aktywności dziecko uczy się również kontrolowania emocji i pokonywania trudności. Co więcej, to właśnie sport pomoże mu nauczyć się przyjmowania porażek i czerpania z nich wiedzy na przyszłość. Zajęcia sportowe to także doskonały pretekst do zawierania przyjaźni i tworzenia relacji z innymi dziećmi.

Nie oznacza to jednak, że pociecha koniecznie musi uczęszczać na zorganizowane zajęcia sportowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko wyszło na podwórko ze skakanką w ręce i wraz z kolegami czy koleżankami, miło spędziło wolne popołudnie.

Aktywność fizyczna u dzieci i młodzieży – jak dostosować ćwiczenia do wieku dziecka?

Dla nikogo nie jest nowością fakt, że aktywność fizyczna dzieci w wieku szkolnym powinna być dopasowana do ich potrzeb oraz możliwości organizmu. Jeśli dotąd niewiele miały one wspólnego ze sportem, to nie warto zaczynać od ciężkich i męczących aktywności. Zamiast godziny spędzonej na bieganiu, znacznie lepiej zadbać o 20-30 minut przyjemnej gry w badmintona lub jazdy na rolkach.

Co więcej, dzieci i młodzież w wieku od 12 do 16 lat narażone są na urazy, które pojawić się mogą na skutek niepoprawnie dobranego treningu. Odpowiednie ćwiczenia należy więc dobrać do kondycji potomka. Zbyt ciężki trening dodatkowo spowoduje szybkie zniechęcenie, a celem jest przecież wyrobienie w dziecku nawyku aktywności fizycznej. Być może dobrym rozpoczęciem przygody ze sportem będzie zainwestowanie w gumową piłkę, która pomoże poprawić kondycję i koordynację ruchową? Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna u dzieci i młodzieży jest kluczem, aby te polubiły uprawianie sportu i chętnie uwzględniały go w swoim planie dnia.

Dyscypliny sportowe dla dzieci – jak dopasować aktywność fizyczną do zainteresowań dziecka?

W wyborze odpowiedniej dyscypliny sportowej niezwykle dużą rolę odgrywają zainteresowania dziecka. Jeśli pociecha uwielbia piłkę nożną i interesuje się piłkarskim światem - bardzo prawdopodobne jest, że chętniej sama wyjdzie na boisko z piłką w ręce, aniżeli z przyjemnością uczęszczać będzie na lekcje baletu. Niezbędne jest więc, aby rodzice wspólnie z potomkiem znaleźli taką dyscyplinę, która pochłonie dziecko bez reszty.

Jeśli jednak ciężko cokolwiek znaleźć, a ulubionym zajęciem latorośli jest spędzanie czasu w pozycji siedzącej - czy to z książkami w ręce, czy przed komputerem - nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić pod biurkiem stepper, który sprawi, że nawet bierny odpoczynek zamieni się w aktywność. Jakikolwiek ruch to zdrowie dla dzieci, dlatego każde rozwiązanie, które nakłoni najmłodszych do spalenia nawet niewielkiej ilości energii, będzie dobrym pomysłem.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć