Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci – dlaczego warto wykonywać je w domu?

Ruch to zdrowie, kształtowanie zdrowych nawyków u dzieci dotyczy w dużej mierze właśnie zachęcania do aktywności fizycznejĆwiczenia gimnastyczne dla dzieci powinny być dobrane do wieku i umiejętności dziecka. Nie muszą wcale odbywać się na salach gimnastycznych, wiele ćwiczeń z powodzeniem można wykonać w domu.

Chcąc wprowadzić aktywność fizyczną do codzienności najmłodszych, można postawić na ciekawe akcesoria do ćwiczeń. Skrzynia gimnastyczna jest coraz popularniejszym sprzętem domowym, który daje wiele możliwości do rozwoju fizycznego dzieci. Zestaw ćwiczeń dla dzieci w domu dzięki skrzyni gimnastycznej znacznie się rozszerza. Z użyciem skrzyni możliwe jest:

  • przeskakiwanie przez skrzynię,

  • ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała,

  • pompki skośnie,

  • ćwiczenia gimnastyczne,

  • ćwiczenia akrobatyczne,

  • i inne.

Warto włączać aktywność fizyczną do zabaw i codziennych aktywności. Pamiętajmy jednak, aby sport i ruch były przyjemnością i rzeczą naturalną, a nie obowiązkiem, który należy wypełnić. Pokazując dziecku, jak dobrze można bawić się w ruchu, najskuteczniej zachęcimy je do regularnych ćwiczeń. Dzięki temu dobre nawyki będą miały pozytywne konotacje i skutecznie utrwalą się w świadomości naszych dzieci.

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci – sprawdź, które możecie robić całą rodziną

Sprzęty takie jak skrzynia gimnastyczna z pewnością motywują do aktywności i dają wiele możliwości ćwiczeń i rozwoju. Warto zadbać o to, aby ćwiczenia dla dzieci były także formą zabawy i wspólnego spędzania czasu dla całej rodziny. Ćwiczenia ruchowe dla dzieci z powodzeniem mogą przyjąć formę zabawy. Ruch i aktywność fizyczna to bardzo ważny element rozwoju dziecka. Pomaga rozwijać nie tylko sprawność fizyczną, ale wpływa korzystnie także na inne umiejętności, takie jak:

  • koncentracja,

  • pamięć,

  • logiczne myślenie,

  • i inne.

Propozycji wspólnego spędzania czasu w połączeniu ze sportem jest wiele. Wybór zależy zarówno od wieku dziecka, jak i od indywidualnych preferencji. Zawsze dobrą propozycją jest wspólna aktywność na świeżym powietrzu. Może ona wiązać się z jazdą na rowerze, aktywnymi wędrówkami, a także grą w piłkę, badmintona czy wspólnym tańcem. Najważniejsze jest to, aby nie robić nic na siłę. We wspólnej aktywności najważniejsze jest to, aby sprawiała przyjemność całej rodzinie.

Ćwiczenia rozciągające dla dzieci – praca nad sprężystością ciała

Ćwiczenia rozciągające dla dzieci mogą stać się rytuałem wspólnego poranka. Tego typu aktywność wpłynie na nawiązanie więzi, a także pozwoli wszystkim członkom rodziny dobrze zacząć dzień. Takie ćwiczenia powinny być proste i nie zajmować zbyt wiele czasu. Można do ich ułożenia wykorzystać pewne praktyki pochodzące z jogi czy stretchingu.

Przykładem może być rozciąganie grzbietu poprzez przeciąganie się jak kotek albo pokrywanie jak duża jest żyrafa, wyciągając na stojąco szyję i ręce jak najwyżej w górę. Z kolei wykonując ruchy okrężne ramion, można udawać latającego po łące motylka, a leżąc na brzuchu można naśladować fokę, która wyciąga główkę do słońca. Tego typu szybkie i łatwe ćwiczenia mogą przyczynić się do rozwoju prawidłowej postawy u dziecka. Zestaw ćwiczeń dla dzieci w domu wpływa pozytywnie na sprężystość ciała. Ćwiczenia z pewnością też będą miłą poranną rutyną wzmacniającą więź i prowokującą do śmiechu.

Starsze dzieci z pewnością chętnie skorzystają z oferty zajęć sportowych. Wiele treningów rozpoczynają właśnie ćwiczenia rozciągające dla dzieci, traktowane jako rozgrzewka. Do ćwiczeń ogólnorozwojowych często wykorzystywana jest skrzynia gimnastyczna. Jest to bardzo dobra praktyka, tego typu wyposażenie daje wiele możliwości i ułatwia wykonywanie ćwiczeń.

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci – relaks połączony z wysiłkiem

Dla dzieci, szczególnie tych nieco starszych ćwiczenia ruchowe są formą relaksu po wysiłku intelektualnym w szkole. Aby przeciwdziałać wadom postawy i innym niebezpieczeństwom zdrowotnym wynikającym z siedzącego trybu życia, ważne jest to, aby ćwiczenia ruchowe dla dzieci odbywały się regularnie kilka razy w tygodniu.

Profesjonalne zajęcia ruchowe dla dzieci organizowane przez szkoły i ośrodki sportowe to bardzo dobry wybór. Podczas takich zajęć dziecko ma możliwość dodatkowego kontaktu z rówieśnikami. Ćwiczy pod opieką profesjonalistów. Dodatkowo, szkoły wyposażone są w profesjonalny sprzęt do ćwiczeń. Odpowiedni sprzęt sportowy do ćwiczeń na hali i w plenerze wpływa na jakość i atrakcyjność aktywności fizycznej, tym samym zachęca dzieci do regularnego uczestnictwa. Nawet proste sprzęty, takie jak skrzynia gimnastyczna dają wiele możliwości, których dzieci nie maja ćwicząc w domu. Tego typu asortyment pozwala rozwijać ogólną sprawność, umożliwia także ćwiczenia równoważne dla dzieci, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju.

Pamiętajmy, że kluczowe dla rozwoju zdrowego podejścia do sportu i ruchu jest to, aby z ćwiczeń fizycznych dziecko czerpało przyjemność. Zmuszanie dzieci do uczestnictwa w zajęciach, które nie dają im satysfakcji, wiążą się z dyskomfortem, stresem czy nawet lękiem, może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci – wyciszenie malucha na koniec treningu

Dobrze zaplanowany trening powinien mieć początek i koniec. Na wstępie do każdej aktywności fizycznej konieczna jest rozgrzewka. Z kolei po treningu wskazane są ćwiczenia relaksacyjne dla dziecka. Pełnią one ważną funkcję, pozwalają się wyciszyć po treningu.

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci warto wykonywać także w domu. Szczególnie polecane są maluchom mającym problem z zasypianiem, ale sprawdzą się w przypadku każdego dziecka. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci nie powinny trwać długo. Mają za zadanie wyciszenie malucha, należy brać pod uwagę fakt, że małe dzieci nie potrafią na długo skoncentrować się na jednej czynności. Do ćwiczeń wyciszających warto włączyć element opowiadania historii albo delikatne tło muzyczne.

Dobrym pomysłem do wyciszenia wieczorem albo po treningu są ćwiczenia oddechowe. Ich przykładem mogą być: pływanie żabką na sucho z włączeniem oddechu – kiedy ręce wyciągnięte są do przodu robimy wdech, a wydech kiedy ręce rozłożone są na boki. Malowanie oddechem to kolejna propozycja – wycisza i rozwija wyobraźnię dziecka. Wydychając powietrze przez usta, dziecko wyobraża sobie, że maluje nim z pomocą ruchów głowy.

Zestaw ćwiczeń dla dzieci w domu – skomponuj trening dla malucha

Aby ćwiczenia dla dzieci stały się zdrową i przyjemną rutyną, warto zaplanować własny zestaw ćwiczeń dla dzieci w domu. W zależności od dnia, naszej kondycji i potrzeb zestaw ten można modyfikować, warto jednak, aby miał kilka stałych punktów. Szczególnie u mniejszych dzieci rutyna daje dodatkowo poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Ćwiczenia powinny być przyjemnością, może pojawić się tu zdrowy element rywalizacji, nie powinno w domowym treningu być jednak przymusu, ani poczucia obowiązku. Niech ćwiczenia i ruch będą dla dzieci przyjemnością.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć