Tenis stołowy – zasady dla dzieci

Tenis stołowy to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Do gry w tenisa stołowego niezbędny jest stół do ping ponga, dzięki któremu możliwe jest przebijanie piłki do przeciwnika. Musi ona odbić się od pola za siatką, jednak aby zdobyć punkt przeciwnik nie może jej odegrać. W sytuacji gdy zostanie ona odegrana, zawodnik musi również ją odegrać. Kiedy odegranie piłki przyniesie błąd, punkt zdobywa przeciwnik. Należy wiedzieć, że odgrywanie piłki następuje przy specjalnej rakietce do ping ponga. Każdy mecz rozpoczyna się serwowaniem osoby wybranej losowo. Co ważne, podanie piłki musi odbić się najpierw od naszej połowy oraz połowy przeciwnika. Odbierając piłkę, należy odbijać ją tak, aby trafiła na pole przeciwnika. Akcja gry trwa dopóki któryś z zawodników nie popełni błędu lub nie odbije piłki. 

Tenis stołowy zasady - za co przyznawane są punkty

  • piłka zostanie uderzona przez przeciwnika więcej niż jeden raz;
  • przeciwnik nie odbierze piłki lub poda ją nieprawidłowo;
  • piłka nie dotknie pola rywala;
  • wolna ręka dotknie pola gry.

Co ważne, w tenisa stołowego gra się do trzech setów wygranych. Jeden set to 11 punktów. Należy wiedzieć, że do wygranej każdego seta potrzebna jest 2-punktowa przewaga nad przeciwnikiem. 

Ping pong dla dzieci – w jakim wieku można rozpocząć grę?

Tenis stołowy dla dzieci to gra, która cieszy się ogromną popularnością. Organizowane są nawet różnorodne turnieje tenisa stołowego dla dzieci, w których możliwe jest wykazanie się młodych zawodników. Przygodę z ping-pongiem, warto rozpocząć w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. To właśnie wtedy dziecko ma najlepsze zdolności do nauki zasad i zręczności podczas gry. Dzięki grze w tenisa, w tak młodym wieku możliwe jest zdobywanie sprawności fizycznej. Co ważne, właśnie w tym wieku dzieci mają ogromną potrzebę ruchu, dlatego ta forma aktywności jest idealna dla przedszkolaków i uczniów. 

Stół do tenisa stołowego dla dzieci – jak wybrać?

Stół do tenisa stołowego dla dzieci to podstawowy element, bez którego trudno jest rozpocząć przygodę z tą dyscypliną sportową. Wymiary stołu do ping ponga to:

  • wysokość około 76 cm;
  • długość blatu 274 cm;
  • szerokość blatu 152,5 cm;
  • grubość blatu 1-2,5 cm;
  • wysokość siatki 15 cm.

To standardowy stół do ping ponga, który sprawdzi się w rozgrywkach dla dorosłych. Jeśli szukamy stołu, który odpowie na potrzeby całej rodziny, warto zwrócić uwagę na egzemplarze z funkcją regulowania wysokości. Takie stoły sprawdzają się, jeśli grają zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. W końcu tenis stołowy potrafi być naprawdę wciągający, dlatego jeśli jedna osoba w rodzinie gra, może zdarzyć się, że swoją pasją zarazi innych domowników. Oczywiście w sklepach dostępne są również stoły do tenisa, które mają wymiary dopasowane do potrzeb dzieci. Dzięki temu gra może być w pełni efektywna i komfortowa. Czym się kierować przy wyborze stołu do ping ponga?

Rakieta do tenisa stołowego i inne akcesoria

Rakieta do tenisa stołowego to obok stołu kolejny obowiązkowy element wyposażenia. Zdarza się, że w szkołach to podstawowy sprzęt sportowy, gdyż chętnie organizuje się rozgrywki w ping ponga dla dzieci w różnym wieku. W sklepach dostępne są różnorodne rakiety do tenisa w różnych cenach, dzięki temu każdy może wybrać odpowiedni produkt dla siebie. Wśród wielu rakietek, które posiadają praktycznie taki sam wygląd można znaleźć wykonane z różnych materiałów. Poszczególne modele różnią się od siebie ceną, marką, ciężkością, a także parametrami, które wpływają na komfort gry. Dobrze jest wybierać rakietki z wysokiej jakości materiałów, dzięki temu lepiej trzymają się w dłoniach i zapewniają odpowiednią grę. Co istotne, im lżejsza rakietka tym możliwa jest szybsza gra. 

Piłeczki do ping ponga

Do gry w tenisa stołowego potrzebna jest także piłeczka. Powinna mieć średnicę 40 mm. Są to oficjalne wymiary turniejowe. Wybierając piłeczkę, warto zwrócić uwagę na oznaczenia gwiazdkami. Im mniej gwiazdek, tym gorsza jakość, jednak piłeczki oznaczone mniejszą liczbą gwiazdek są polecane dla osób początkujących. Kiedy mamy do czynienia z zaawansowanymi graczami dobrze jest wybierać piłeczki o największej liczbie gwiazdek. Co istotne, w sklepach dostaniemy zarówno białe piłki, jak i pomarańczowe. 

Turnieje tenisa stołowego dla dzieci

Gra w ping ponga jest tak rozpowszechniona, że organizowane są turnieje tenisa stołowego dla dzieci. Uczniowie szkół, a nawet przedszkolaki chętnie biorą udział w rozgrywkach. Są one organizowane w wielu miejscach, zarówno na szczeblach gminnych, powiatowych, jak i wojewódzkich. To ogromna szansa dla młodych talentów, które w przyszłości mogą stać się reprezentantami naszego kraju w rozgrywkach europejskich czy światowych. Niezwykle ważne jest, aby wyposażyć dzieci w odpowiedni sprzęt sportowy i pozwolić im na rozwijanie swojej pasji. W końcu sport to zdrowie, a ping pong to doskonała forma aktywności, nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych.

Tenis stołowy dla dzieci – jak przygotować trening?

Kluczowym elementem, który wpływa na wyniki, jest trening tenisa stołowego. Na początek konieczne jest wykonanie rozgrzewki, która pozwoli na pracę nadgarstków i zwiększy szybkość reakcji graczy. W końcu ping pong wymaga szybkości, zwinności i precyzji. Po rozgrzewce, warto wprowadzić zabawy ruchowe, które pozwalają na zwiększenie zdolności motorycznych dziecka. Na początek, warto nauczyć dzieci techniki gry w ping ponga i kształtować, a także korygować wszelkie błędy. Pamiętajmy jednak, że ping pong i nauka jego reguł powinna odbywać się poprzez zabawę, tylko wtedy dzieci będą chętnie uczestniczyły w zajęciach. Warto również mobilizować dzieci do zdrowej rywalizacji, bez konfliktów i niepotrzebnych napięć. Celem treningu powinno być zwiększenie gibkości ciała, szczególnie nóg, rąk, a także tułowia. Przeprowadzając odpowiednie ćwiczenia, można wpłynąć na kondycję ciała i ruchomość, dzięki temu osiągane wyniki mogą być naprawdę satysfakcjonujące. Po grze w tenisa stołowego, warto wykonywać ćwiczenia rozciągające.  

Pamiętajmy, że praktyka czyni mistrza, dlatego konieczna jest częsta gra, która pozwoli na kształtowanie swoich umiejętności. Ping pong wymaga koncentracji i precyzji, to często wielogodzinna gra, która może okazać się wyjątkowo męcząca. Tylko codzienne ćwiczenia, a także dobór odpowiedniego sprzętu pozwolą na wytrenowanie mistrza sportu, który odniesie niewątpliwy sukces. 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć