Wycieczki górskie stanowią jedną z lepszych form relaksu. Nie tylko pozwalają bowiem obcować z piękną naturą oraz zapierającymi dech w piersiach widokami, ale również umożliwiają chwilowe oderwanie się od codzienności. Majestatyczne góry bywają jednak fascynujące i niebezpieczne zarazem. Przed każdą wyprawą koniecznie trzeba się więc odpowiednio przygotować, aby sprawnie reagować podczas niespodziewanych sytuacji czy nagłych zmian pogody. W jaki sposób zaplanować wycieczkę górską i o czym dokładnie należy pamiętać na szlaku?

Wycieczki górskie dla początkujących – od czego zacząć przygotowania?

Każdy wypad w góry wymaga skrupulatnych przygotowań. Najistotniejsze okaże się jednak właściwe zaplanowanie trasy. Warto sięgać po lokalne przewodniki, które zawierają szczegółowe opisy szlaków z określeniem poziomu ich trudności, a także średnimi czasami przejścia. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia pory roku. Jesienią i zimą powinno się wyruszać tuż po wschodzie słońca, aby mieć pewność, że uda się powrócić z trasy lub dojść do schroniska jeszcze przed zmrokiem. Z kolei w wiosenno-letnie miesiące można dać sobie nieco więcej czasu na wyjście na szlak. Oczywiście nie należy również zapomnieć o sprawdzeniu prognozy pogody. Warunki atmosferyczne w górach bywają wyjątkowo kapryśne, przez co pogoda szybko ulega zmianie. Na szczytach nawet w lecie często zalega śnieg, a silne wiatry sprawiają, że przy mocno świecącym słońcu nadal jest zimno. Osoby, które na co dzień nie są nadmiernie aktywnie fizycznie muszą też zadbać o swoją kondycję. Wypady w góry niezwykle szybko weryfikują siły oraz umiejętności. Bardzo ważne okaże się także poinformowanie najbliższej rodziny i zaufanych znajomych o nadchodzącej wyprawie. Koniecznie trzeba im pokazać trasę całej wędrówki, uwzględniającej miejsca na odpoczynek oraz podać datę i godzinę planowego powrotu. Dzięki temu w razie wystąpienia ewentualnego wypadku ktoś szybko zareaguje i zawiadomi odpowiednie służby ratownicze.

Wycieczki górskie – jak dobrać odpowiednią trasę?

Z pewnością wycieczki górskie dla początkujących nie mogą być zbyt wymagające. Warto podejść do tego zadania jak najbardziej realnie i mierzyć siły na zamiary. Oprócz poziomu trudności i długości szlaku, duże znaczenie ma również liczbę podejść, zakrętów i zejść. W przypadku osób o słabszej kondycji pierwsze takie wyprawy nie powinny obejmować wzniesień mających ponad 1000 m. Należy też zdawać sobie sprawę, że kolory polskich szlaków nie oznaczają stopnia trudności trasy, a jedynie służą odróżnieniu ich od siebie. Koniecznie trzeba także sprawdzić, czy dany szlak nie jest jednokierunkowy, co może stanowić niemały problem przy powrocie. Dobierając trasę na górską wędrówkę, powinno się również uwzględnić kilka przerw na odpoczynek, zarówno przy punktach widokowych czy na polanach, jak i w schroniskach. Postoje nie mogą trwać jednak dłużej niż pół godziny, bo inaczej zbytnio rozluźniają organizm. Najoptymalniej byłoby, aby osoby początkujące wybierały się wyłącznie na jednodniowe piesze wycieczki górskie, które nie są w aż tak dużym stopniu męczące.

Piesze wycieczki górskie – czego nie może zabraknąć w Twoim plecaku?

Odpowiednie plecaki na wycieczki górskie przede wszystkim powinny być lekkie i wygodne. Zazwyczaj wystarczające okazują się modele o pojemności ok. 20 l i wadze do 1 kilograma. Dobrze, żeby wykonane zostały z materiału przeciwdeszczowego, co w przypadku gorszej pogody skutecznie ochroni wnętrze. Co spakować na wyprawę w góry? Podstawowe wyposażenie plecaka musi zawierać:

  • przekąski i napoje - oprócz kanapek, warto ze sobą zabrać batoniki energetyczne bądź czekoladę, które dodadzą energii przy zmęczeniu. Koniecznie należy też pamiętać o butelce z wodą lub napojem izotonicznym. Niezależnie od pogody przydatny okaże się także termos z herbatą;
  • pieniądze i dokumenty - dowód osobisty lub paszport, a także karteczka z rozpisanymi numerami do służb ratunkowych;
  • mapy, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej;
  • naładowany telefon komórkowy z dodatkowymi źródłami energii (np. power bank);
  • apteczkę z lekami przeciwbólowymi i przeciwbiegunkowymi, plastrami, bandażami, opatrunkiem jałowym, opaską elastyczną oraz preparatem do dezynfekcji;
  • termiczny koc ratunkowy;
  • namiot;
  • latarkę;
  • krem z filtrem przeciwsłonecznym;
  • okulary przeciwsłoneczne;
  • chusteczki nawilżane bądź żel do mycia rąk.

Wypady w góry – jak się ubrać?

Planując wycieczkę w góry, nie wolno też zapomnieć o właściwym ubraniu. Najważniejszym elementem stroju okażą się jednak wygodne buty. Istotne, żeby były wcześniej odpowiednio rozchodzone i prawidłowo stabilizowały stopę. Ponadto na górskie wyprawy najlepiej ubierać się na cebulkę. Dzięki temu, w razie przegrzania można szybko zdjąć jedną warstwę, nie ryzykując przy tym nadmiernego wychłodzenia organizmu przy zimniejszej temperaturze. Co dokładnie nałożyć na siebie wybierając się w góry? Najbardziej uniwersalny strój powinien składać się z:

  • kurtki przeciwdeszczowej i wiatroszczelnej;
  • lekkiej bluzy z kapturem z polaru lub softshell;
  • spodni trekkingowych z tkaniny szybkoschnącej;
  • bielizny termoaktywnej (zapewniającej optymalny komfort cieplny);
  • nakrycia głowy (czapki z daszkiem na lato i ciepłej, wełnianej czapki na zimę);
  • rękawiczek (w okresie wiosenno-letnim przydają się na szlakach obejmujących poręcze i łańcuchy).

Trekking w górach – jakie narzędzia warto ze sobą zabrać?

Trekking w górach stanowi doskonałą formę aktywności fizycznej, efektywnie angażującej wiele partii mięśniowych. Przed wyprawą koniecznie należy się jednak zaopatrzyć w podstawowe narzędzia. Szczególnie użyteczne okażą się kije nordic walking lub trekkingowe, które pomagają odciążyć kolana i stawy. Dodatkowo pozwolą zachować równowagę przy trudniejszych przejściach. Zimą i w miejscach, gdzie zalega śnieg obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą raki. Nie tylko ułatwiają one pokonywanie ścieżek, ale w niektórych sytuacjach mogą wręcz uratować życie. Nie wolno też pomijać roli przenośnego schronu. Nawet jeśli nie przewidujemy dłuższej wycieczki, warto spakować namiot, dmuchany materac i śpiwór, pozwalające przenocować w razie ewentualnej zmiany planów. Jaki śpiwór w góry? Najprzydatniejsze są lekkie, skompresowane modele o wadze nie większej niż kilogram. Ponadto można także wyposażyć się w palnik turystyczny oraz podstawowe naczynia, umożliwiające przygotowanie ciepłego posiłku w terenie. 

Wypady weekendowe w góry – o czym należy pamiętać na szlaku?

Góry są ważnym elementem natury, którą należy odpowiednio traktować. Dlatego i tutaj obowiązuje turystyczny savoir vivre, skupiający się na kilku podstawowych zasadach zachowania na szlakach. Bez względu na radosny klimat towarzyszący wycieczce, wypady weekendowe w góry nie powinny odbywać się w głośnej atmosferze muzyki czy alkoholu. Wiele osób wyrusza w trasę w celu odpoczynku i oderwania się od codzienności, więc trzeba uszanować ich prawo do ciszy. Obowiązkiem każdego turysty jest również pozostawienie danego miejsca w stanie nienaruszonym. Nie wolno śmiecić, a tym bardziej niszczyć drzew i przyrody czy zaczepiać zwierząt. Mijanych wędrowców na szlaku można za to pozdrowić krótkim powitaniem lub skinieniem głowy. Takie zachowanie świadczy o wzajemnym szacunku i kulturze.

Zorganizowane wypady w góry z pewnością przynoszą wiele satysfakcji. Dzięki właściwemu przygotowaniu na różne sytuacje mogące przydarzyć się na szlaku, możemy być w pełni spokojni o sprawniejszy przebieg wędrówki. Oszałamiające widoki i radość wynikająca z przejścia wyznaczonej trasy zrekompensują jednak trud włożony w planowanie całej wycieczki.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć