Wybieramy drobny sprzęt fitness do domu –skakanka, ściskacze, obciążniki, roller

28-05-2019

Wymarzone rezultaty dotyczące naszej sprawności zapewni nie tylko profesjonalny sprzęt fitness, ale także drobne akcesoria treningowe. Nie są one drogie, nie zajmują dużo miejsca, dlatego każdy z nas może korzystać z nich w zaciszu własnego domu.

Ćwiczenia w domu nie wymagają posiadania skomplikowanych i zajmujących ogromną ilość miejsca urządzeń rodem z siłowni. Wystarczy kilka prostych i niewielkich sprzętów, na które każdy z nas znajdzie miejsce nawet w najmniejszym mieszkaniu.

Skakanka – jakie daje efekty i ile kalorii spala?

Wielu z nas skakanka kojarzy się z beztroskim czasem dzieciństwa, ale nie powinniśmy zapominać o niej także jako dorośli. Ćwiczenia na skakance niesie bowiem za sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Regularne skakanie na skakance poprawia naszą koordynację ruchową, zwiększając zdolności do utrzymania równowagi. Dodatkowo korzystnie wpływa na krążenie i pracę serca, tym samym oddziałując na poprawę ogólnego stanu zdrowia. Skakanie na skakance podnosi poziom wytrzymałości, angażuje mięśnie ramion, barków, przedramion, pośladków, ud, brzucha, placów i klatki piersiowej. Ponadto przyspiesza przemianę materii, co jest szczególnie istotne dla osób odchudzających się. Choć ilość spalonych kalorii różnić może się w zależności od indywidualnych uwarunkowań, to można przyjąć, że w trakcie godzinnego treningu spędzonego na skokach spalić możemy nawet 725 kalorii.

Akcesoria fitness ze skakanką

Jaką długość skakanki wybrać?

Skakanie na skakance nie wymaga dużych umiejętności, co nie oznacza jednak, że nie powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach. Jedną z najważniejszych jest odpowiedni dobór długości skakanki – musi być dostosowana do naszego wzrostu. Żeby to zrobić, musimy postawić stopy na środku skakanki i unieść ręce do góry. U osób rozpoczynających swoją przygodę ze skakanką nadgarstki powinny znajdować się na wysokości pach. U osób bardziej zaawansowanych ręce powinny znajdować się na wysokości żeber. Dzięki dobrze dobranej długości skakanka nie będzie się ciągnąć po ziemi, ale ledwie jej dotykać.

Jak ćwiczyć na skakance?

Pierwsze, o czym musimy pamiętać przed przystąpieniem do ćwiczeń, jest odpowiednie podłoże, które będzie amortyzować podskoki. W ćwiczeniach domowych najlepiej sprawdzą się podłogi drewniane lub syntetyczne. Jeżeli mamy do dyspozycji wyłącznie podłoże betonowe, zainwestujmy w matę gimnastyczną i dobre obuwie sportowe, które nie tylko będzie amortyzowało skoki, ale też zapewni podporę dla stóp. Skacząc, powinniśmy pamiętać, żeby nasza sylwetka była prosta. Łokcie trzymajmy nisko i nie usztywniajmy kolan w trakcie skoków. Możemy skakać tzw. „ósemki”, rowerkiem, tyłem, tradycyjnie i na jednej nodze, pamiętając, że kluczem do sukcesu jest regularność.

Ściskacze do rąk – w jaki sposób można z nimi ćwiczyć?

Ściskacze do rąk są bardzo prostym sprzętem do ćwiczeń, którego zadaniem jest wzmocnienie mięśni rąk i przedramion, a także trenowania nadgarstków. Są to kluczowe obszary nie tylko w wielu dyscyplinach sportu – są przydatne także przy wykonywaniu wielu codziennych czynności. Ćwiczenia są bardzo proste – wystarczy zaciskać dłoń, wykonując określoną liczbę powtórzeń, stopniowo zwiększając ich liczbę oraz obciążenie.

Jak wybrać ściskacze do rąk?

Wybierając ściskacze do rąk, powinniśmy kierować się naszymi potrzebami i preferencjami. W zależności od nich możemy wybierać ściskacze z wyprofilowanymi twardymi rączkami, jak też i miększe, piankowe. Decydujmy się na urządzenia z możliwością regulacji oporu, by w razie potrzeby móc je zwiększyć lub zredukować.

Ćwiczenia na macie z użyciem taśm rozciągających

Obciążniki na kostki i ręce – dlaczego warto ich używać?

Akcesoria fitness,jakimi są obciążniki na kostki i ręce, można wykorzystywać przede wszystkim na treningach cardio, siłowych, kulturystyce, podczas biegania, nordic walking, a także w czasie rehabilitacji. Ich zasadniczą zaletą jest zwiększenie stopnia trudności treningu, co przekłada się na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej i modelowanie mięśni wpływających pozytywnie na całą sylwetkę. Dodatkową zaletą ich stosowania podczas ćwiczeń jest profilaktyka osteoporozy przez pozytywny wpływają na gęstość kości.

W jaki sposób używać i jak dobrać obciążniki na kostki

Obciążniki na kostki mogą mieć różną masę – powinniśmy ją dobierać odpowiednio do stopnia naszego zaawansowania. Jeśli nasza przygoda ze sportem trwa stosunkowo krótko, powinniśmy wybierać obciążniki o mniejszej masie. Warto też kupować obciążniki w zestawach, by z czasem zwiększać ich masę. Należy pamiętać, o równomiernym obciążeniu – gwarantuje to symetryczne wykonanie ćwiczeń i odpowiedni efekt. Warto wybierać modele z możliwością regulacji za pomocą rzepów; dzięki temu będziemy w stanie dopasować je idealnie do naszej budowy. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się wyroby neoprenowe. Istotnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest łatwość w czyszczeniu – najlepszym rozwiązaniem będą obciążniki ze zdejmowanymi pokrowcami.

Ćwiczenia z rollerem

Piankowy roller do masażu – wybór i ćwiczenia

Piankowy roller jest jednym z najprostszych sprzętów fitness. Na rynku znajdziemy rollery z wypustkami i z zupełnie gładką powierzchnią. Różnić mogą się między sobą także stopniem twardości oraz wielkością. Jak wybrać najlepszy? Wszystko zależy od naszej anatomii, a także od tego, do jakiego rodzaju aktywności będziemy go wykorzystywać. Dla osób początkujących, o drobnej budowie ciała dobrym wyborem będą wałki miękkie, wykorzystywane do delikatnego rozmasowania napiętych mięśni. Średnią twardość poleca się osobom o przeciętnej budowie ciała, twarde zaś – osobom zaawansowanym, mężczyznom oraz ludziom o wyższej masie ciała. Wybór średnicy uzależniony jest od rodzaju aktywności, jakiej roller ma służyć. Wielkośrednicowe rollery idealnie sprawdzą się przy masażu punktowym i ćwiczeniach kręgosłupa, te o małej średnicy – przy ćwiczeniach nóg i rąk, a także przy masażu szyi.

Jak korzystać z rollera? Jest to bardzo proste. Wystarczy położyć roller na ziemi i masować wybrane partie ciała poprzez przejeżdżanie nimi po rolce. Możemy w ten sposób masować m.in. stopy, uda, łydki, krzyż i grzbiet. Najważniejsze to pamiętać, że masaż powinien obejmować całą długość mięśnia.

Zobacz również