Aktywność fizyczna jest ważnym elementem prawidłowego rozwoju malucha. To właśnie ruch wzmacnia i rozwija mięśnie potrzebne do zachowania prawidłowej postawy, a długa tradycja dyscyplin sportowych dla dzieci kształtuje charakter i uczy samodyscypliny. Jak wybrać odpowiednie zajęcia i gry sportowe?

Kiedy zapisać dziecko na zajęcia sportowe dla najmłodszych?

Sukcesy czołowych sportowców często wiążą się z młodym wiekiem, w którym rozpoczęli oni regularne treningi. Mistrzyni juniorskiego Wimbledonu z 2007 roku – Urszula Radwańska – pierwszy kontakt z tenisem miała już w wieku 4 lat. W podobnym wieku zaczynał również Robert Lewandowski – dziś najbardziej utytułowany piłkarz w historii polskiego futbolu.

W internecie z łatwością znajdziemy różnorodne zajęcia sportowe dla 3-latka i nieco starszych dzieci. To dobry moment na rozpoczęcie przygody z ruchem, gdyż właśnie wtedy kształtują się cechy sprawnościowe najmłodszych. Mięśnie i kości stają się bardziej wytrzymałe. Intensywnie rozwija się również układ nerwowy, który wpływa na koordynację ciała i dobre samopoczucie.

Na jakie zajęcia sportowe zapisać dziecko?

Ćwiczenia koordynacyjne dla dzieci w przedziale 3-7 lat powinny mieć charakter zabawy. Maluchy są ciekawe świata i często bardzo ruchliwe, jednak nie są w stanie przez dłuższy czas skupić się na tylko jednej aktywności. Tym samym nauka złożonych zasad gry czy techniki rzutu nie przyniesie spodziewanych rezultatów.

Dla dzieci ukierunkowany wysiłek jest po prostu zbyt nużący. Zamiast tego fizjolodzy proponują sportową zabawę z dziećmizorientowaną na ogólny rozwój psychofizyczny, taką jak gra w klasy, naśladowanie ruchu, podawanie piłki czy pokonywanie toru przeszkód. Tego typu aktywność znajdziemy również w wielu szkółkach prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę. Trzylatki mogą m.in. wstąpić do dojo karate oraz skorzystać z lekcji pływania dostępnych nawet dla niemowlaków!

Popularne zajęcia sportowe dla dzieci – piłka nożna, tenis, pływanie, gimnastyka czy sztuki walki?

Jeśli nie jesteśmy pewni, z jakich zajęć skorzystać, warto zapytać dziecko, która dyscyplina sportu interesuje je najbardziej. Bardzo często początkowa fascynacja piłką nożną lub sztukami walki mija już po kilku zajęciach. Jest to zupełnie naturalne i jeśli malec nie chce uczestniczyć w ćwiczeniach, lepiej poszukać innej formy ruchu.

Młody organizm potrzebuje optymalnych warunków do wzrostu. Tym samym warto zadbać, by dziecko nie forsowało się podczas początkowych treningów. Rodzice powinni liczyć się również z dodatkowymi wydatkami ułatwiającymi start – np. zakupem stroju sportowego lub wyborem piłki.

Top 5 zajęć sportowych dla dzieci:

Ćwiczenie

Zalety

Wiek początkowy

Wiek zalecany

Piłka nożna

Zabawa z piłką, rozwój mięśni, poprawa kondycji i koordynacji, nauka pracy w grupie

4-6

8-10

Pływanie

Harmonijny rozwój sylwetki, niskie obciążenie stawów, poprawa kondycji, nauka zasad oddychania, niwelowanie wad postawy

1-3

1-3

Karate

Nauka dyscypliny i samodzielności, poprawa gibkości i siły, lepsza samoocena, nauka technik samoobrony i rozładowanie agresji

3

5-7

Gimnastyka

Wszechstronny rozwój sportowy, niwelowanie wad postawy

5-6

5-6

Tenis

Poprawa koordynacji i kondycji, nauka szybkiego analizowania sytuacji

5-7

8-10

 

Poprawa koncentracji i koordynacji ruchowej – jak je rozwijać u dziecka?

Każda forma aktywności ruchowej podejmowana regularnie wzmacnia organizm dziecka, poprawiając koncentrację czy koordynację ciała. Dużo większym problemem jest satysfakcja, która powinna wynikać z ruchu. Nudna, banalna zabawa czy brak kontaktu z innymi dziećmi to największe bariery regularnych spotkań na macie czy murawie.

Maluchy rozwijają się w różnym tempie i czasem zmiana otoczenia lub grupy zajęciowej jest po prostu konieczna. Jeśli zależy nam na harmonijnym rozwoju naszego malca, możemy skorzystać z uniwersalnych ćwiczeń koordynacyjnych dla dzieci, takich jak podskoki, przewroty w przód i w tył, stanie na głowie i rękach, kozłowanie, kopanie i rzuty piłką.

Rozładowanie energii, czyli jakie zabawy można zaproponować aktywnemu dziecku?

Złe samopoczucie, agresja bądź problemy z zasypianiem to częsty znak braku ruchu. Niektóre dzieci potrzebują go więcej każdego dnia i nawet wspólna zabawa klockami czy oglądanie kreskówek nie zajmą aktywnego ciała na dłużej. Na szczęście istnieje wiele sposobów na rozładowanie energii malca.

Dobrym pomysłem jest zakup deskorolki lub hulajnogi, które dostarczają mocnych wrażeń, umożliwiając kreatywny wybór pokonywanej trasy. Samodzielnie skompletujemy też podstawowy sprzęt piłkarski do rodzinnych zabaw na wolnym powietrzu. Zimą warto wyjść z domu, by pozjeżdżać na sankach. Starszaki od szóstego roku życia mogą wstąpić też do sekcji tenisa stołowego, dysponującego profesjonalnym sprzętem.

Domowe sposoby na nudę – rzutki, szachy i własna kreatywność

Jak zachęcić dzieci do wspólnych ćwiczeń? Już sama postawa rodzica stanowi idealny bodziec do aktywności fizycznej – maluchy w naturalny sposób pragną naśladować nasze ruchy, np. podczas jazdy na rolkach lub nartach. Gdy w grę wchodzi współzawodnictwo, znacznie łatwiej im wstać z miejsca.

Wśród polecanych gier domowych znajduje się dart, czyli popularne rzutki. Zasady rzucania do tarczy można w łatwy sposób modyfikować, angażując dzieci w różnym wieku. Przedszkolaki z powodzeniem grają również w szachy, rozwijając swoje zdolności matematyczne. Brak gotowego przepisu na zabawę nie musi wiązać się z nudą. Polegając na własnej kreatywności, z łatwością stworzymy tor przeszkód z poduszek, kredek, krzeseł i domowego wyposażenia.

W zdrowym ciele zdrowy duch, dlatego odpowiedzialni rodzice powinni zadbać o optymalną i angażującą formę ruchu już dla trzyletniego malucha. Poza zajęciami sportowymi mogą oni skorzystać z różnych form zabawy w domu dla dzieci, oferujących harmonijny rozwój mięśni i brak wad postawy w przyszłości.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć