Piłka nożna to jedna z najpopularniejszych dyscyplin nie tylko wśród gier „piłkowych”, lecz również w ogóle wszystkich odmian sportu. Nic dziwnego, że naprawdę wiele osób próbuje własnych sił w tej dziedzinie lub wspiera własne dzieci w trenowaniu tej gry. Żeby jednak doskonalić swoje umiejętności, warto posiadać własną piłkę. Jak jednak ją wybrać? Postaramy się pomóc!

Wybierz odpowiedni rozmiar

Jak to bywa w innych dyscyplinach, tak i w przypadku piłki nożnej obowiązują pewne zasady. Część z nich odnosi się do piłki stosowanej w trakcie gry. Oczywiście z miejsca należy zaznaczyć, iż dotyczą one gry zawodowej, jednak doskonale się one sprawdzają także w rozgrywkach i ćwiczeniach większości dorosłych osób.

Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, by mimo wszystko w niektórych przypadkach sięgać po inne rozmiary piłek nożnych, w szczególności pod kątem konkretnych ćwiczeń lub dla odpowiednich grup wiekowych.

Zasadniczo rozmiary piłki nożnej funkcją w pięciu wersjach, numerowanych od jeden do pięć. W praktyce jednak trudno znaleźć egzemplarze z kategorii „jeden” i „dwa”, a więc te najmniejsze. Z pozostałych wersji najczęściej wykorzystywane są piłki w rozmiarze 5 i takie też pojawiają się na boiskach w trakcie faktycznych rozgrywek. Rozmiar 4 jest skierowany raczej do początkujących graczy, zaś z rozmiaru 3 korzystają głównie dzieci.

Rozmiary piłek nożnych

Piłka nożna w rozmiarze numer 5, a więc jak już wspomniano ta, która jest charakterystyczna dla większości rozgrywanych meczów i którą ćwiczy większość dorosłych, posiada obwód liczący sobie pomiędzy 68 a 70 centymetrami, a jej waga waha się między 415 a 440 gramów.

Piłka w tym rozmiarze daje się dobrze prowadzić w przypadku zawodników o przeciętnym wzroście i budowie stopy, co czyni ją bardzo uniwersalną. Jednak w przypadku osób początkujących, a także części młodzieży, warto sięgnąć po piłkę nożną w rozmiarze numer 4. Dzięki nieco mniejszym rozmiarom (obwód w granicach od 64 do 66 centymetrów), a także odrobinę niższej wadze (pomiędzy 330 a 360 gramów), łatwiej z jej pomocą prowadzić dłuższy i wymagający trening. Różnica wagi rzędu stu kilkudziesięciu gramów to tak naprawdę ponad 20 procent, co po prostu musi mieć przełożenie dla nóg jeszcze nie wprawionych w tego rodzaju aktywności fizycznej.

Rozmiar 3 wybierany jest najczęściej wtedy, gdy potrzebna jest piłka nożna dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Obwód w tym przypadku mieści się w granicach między 62 a 63,5 centymetrów, a waga zazwyczaj mieści się w granicach od 320 do 340 gramów.

Czy mniejsze piłki są tylko dla dzieci?

Jak się okazuje nie. Owszem, piłki nożne w rozmiarach 2 oraz 1 mogą posłużyć do zabawy małym dzieciom, ale wbrew wszelkim pozorom mogą się przydać także dorosłym. Jak to możliwe? Otóż te mniejsze odpowiedniki piłki nożnej doskonale nadają się do trenowania precyzyjnych kopnięć. Dzięki ćwiczeniom przeprowadzanym na minipiłkach dużo łatwiej wyłapać i skorygować błędy polegające na trafianiu nogą nie do końca w ten punkt, który zawodnik planuje (co z kolei ma wpływ na późniejszy tor lotu piłki).

Budowa piłki nożnej

Piłka nożna składa się z trzech elementów – wypełnionego powietrzem pęcherza, jego poszycia oraz znajdującej się na zewnątrz osłony. Sam pęcherz współcześnie wykonywany jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego, przy czym w przypadku gry na hali lub na asfalcie lepiej wybrać pęcherz butylowy, w przypadku murawy wystarczy lateksowy.

Poszycie jest różnej grubości, wykonane z bawełny lub materiału sztucznego. Grubsze jest typowe dla droższych piłek, jednak może być wskazane w przypadku graczy o dużej sile kopnięcia oraz wtedy, gdy rozgrywki prowadzone są w hali.

W przypadku osłony, wiele osób zwraca uwagę na stosowany wzór, jednak nie on jest najważniejszy. Dużo lepiej skupić się na samej konstrukcji. Materiał, który powinien być wykorzystany, to sztuczna skóra (a więc i nie chłonąca wody, na wypadek, gdyby grano w trakcie deszczu).

Ważna jest jednak także technika, za pomocą której mocowano poszczególne elementy osłony. Po wersje klejone warto sięgać tylko wtedy, gdy piłka będzie wykorzystywana stosunkowo rzadko. Przyczyna jest prosta – klejenie jest metodą co prawda tanią, ale też niezbyt wytrzymałą.

Alternatywą dla piłek z panelami klejonymi są modele, w których osłona jest szyta. Jeśli tylko wykorzystano odpowiednio mocne nici i zamocowano je w solidny sposób, trwałość piłki okaże się znacznie wyższa i pomimo wyższej ceny, warto będzie w nią zainwestować. Zamiennikiem mogą być również piłki nożne, w których panele zostały połączone metodą termiczną.

Piłka nożna na boisko i do hali

Na końcu warto wspomnieć o tym, że piłka nożna do gry w hali (futsal) różni się od tych stosowanych na tradycyjnych boiskach.

Piłki typu futsal mają odrobinę mniejsza średnicę od swoich standardowych odpowiedników, a dodatkowo wymagają jak najlepszej amortyzacji w poszyciu, często z dodatkową warstwą wykonaną z ochronnej pianki. Piłki do gry halowej (czyli do futsalu) powinny być też zbudowane w taki sposób, by ich poziom odbicia był słabszy, niż w przypadku piłek przeznaczonych do gry na boisku – co wynika z twardszego, a więc i bardziej sprzyjająca odbiciom, podłoża.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć