Sprzęt piłkarski dla dzieci – co wybrać?

29-12-2016

Sprzęt piłkarski dla dzieci

Piłka nożna jest dyscypliną całkiem popularną, również wśród dzieci w wieku szkolnym. W szkołach często jest wystarczająco dużo uczniów chętnych, żeby podnosić swoje umiejętności w tym zakresie. Warto więc zadbać, by na jej wyposażeniu znalazły się odpowiednie sprzęty, niezbędne do trenowania tej dyscypliny sportowej przez najmłodszych.

Wybór odpowiednich piłek dla dzieci

O ile standardowy rozmiar piłki to „piątka”, której obwód wynosi od 68 do 70 centymetrów, o tyle w przypadku treningów dziecięcych zazwyczaj wykorzystuje się piłki mniejsze. Często będzie to „czwórka” (zwłaszcza wśród młodzieży, ale używa się jej również w treningach z dziećmi w wieku od 9 lat wzwyż) lub nawet trójka (świetnie się sprawdzająca w przypadku siedmiolatków).

Oczywiście nie ma co wpadać w przesadę, mniejsze rozmiary (poniżej 62 centymetrów obwodu) skierowane są raczej do najmłodszych. Chyba, że użyjesz mniejszych piłek ze względu na konkretne ćwiczenie, to jednak jest zupełnie odrębnym tematem.

Z drugiej strony sięganie zbyt wcześnie po dużą piłkę także nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ różnice wielkości oraz wagi (niby niewielka, ale w trakcie dłuższego treningu ma ona znaczenie) mają wyraźne przełożenie na efektywność ćwiczeń wyrabiających kontrolę nad piłką. Na ćwiczenie siły przyjdzie jeszcze czas, a jednak na początku najważniejsze jest wyrobienie dobrych nawyków i prawidłowych pod względem technicznym odruchów.

Wybór odpowiednich koszulek dla dzieci

Co prawda na poziomie amatorskim można grać w piłkę nożną bez strojów, co zresztą nieraz widać na lekcjach wychowania fizycznego, ale jeśli na poważnie myśli się op tym, by dzieci trenowały tą dyscyplinę, warto zaopatrzyć je w odpowiednie stroje.

Co prawda mogą się one wydawać tylko elementem tła, ale pełnią one również funkcję jak najbardziej praktyczną. Dzięki jednolitym kolorom dla poszczególnych drużyn, ćwiczącym dzieciom dużo łatwiej jest się skoncentrować na samej grze, bądź ćwiczeniach, nie muszą przy tym zawracać sobie głowy zapamiętywaniem kto jest w której drużynie. Nie wspominając już o aspekcie czysto psychologiczny – w końcu dzieci, które na czas treningu zakładają stroje piłkarskie, mogą na moment wczuć się w rolę piłkarzy, co w ich wieku ma szansę oddziaływać motywująco.

Koszulki piłkarskie dla dzieci muszą jednak spełniać także pewne wymagania techniczne, związane z jakością wykorzystanego w nich materiału. Ten zaś musi być przede wszystkim bardzo lekki, mocno oddychalny i – co bardzo ważne – powinien doskonale odprowadzać wilgoć, jednocześnie świetnie regulując wymianę ciepła. Warto na to zwrócić uwagę, gdyż przy trudniejszych treningach cechy te nabierają kluczowego znaczenia.

Są jednakże i inne parametry, którym warto się przyglądnąć. Takie, jak krój, jakie posiadają koszulki piłkarskie dla dzieci. Sztuką jest to, by jednocześnie przylegały one do ciała i jednocześnie pozwalały na zachowanie pełnej swobody ruchów.

No i warto pamiętać też o numerach na tylnej stronie koszulek. Co prawda nie są one niezbędne, ale pozwalają dzieciom lepiej się wczuć w treningi piłkarskie. To co prawda tylko element psychologiczny, ale w niczym nie zaszkodzi.

Sprzęt piłkarski dla dzieci

Inne elementy stroju

Strój piłkarski dla dzieci to oczywiście nie tylko koszulka, lecz również spodenki. Te również muszą odpowiadać określonym standardom, podobnym jak w przypadku koszulek. Oprócz nich są jednak także typowe dla piłki nożnej sportowe getry, czy skarpety piłkarskie. To, czym się takowe charakteryzują, to wysokość sięgająca kolan i odpowiedni poziom odprowadzania wilgoci.

Wreszcie warto wspomnieć również o butach piłkarskich. Te powinny charakteryzować się wysoką przyczepnością, odpowiednią do biegania po boisku (zauważ przy tym, że nie każde boisko ma takie samo podłoże, inaczej biega się po murawie, inaczej po asfalcie, a inaczej po hali). Równocześnie konieczne jest prawidłowe dopasowanie samego buta, by zmaksymalizować wygodę poruszania się w nim oraz… ułatwić precyzyjne kopanie piłki.

Pachołki niskie i wysokie

Prowadząc ćwiczenia piłki nożnej dla dzieci warto zwrócić uwagę również na odpowiedni sprzęt, w tym między innymi na pachołki, dzięki którym można szybko i dosyć sprawnie kształtować koordynację i prawidłowe prowadzenie piłki pomiędzy innymi zawodnikami.

Pachołki nadają się do tego o tyle, że ich lekkość sprawia, że z jednej strony od razu widać przypadkowe zahaczenie o nie (po prostu lecą w bok), z drugiej natomiast potknięcie się o nie noga nie powoduje szkód.

Na samym początku warto zaopatrzyć się w pachołki niskie, dzięki którym dzieci mogą trenować sam tor poruszania się slalomem (z mniejszą lub większa odległością pomiędzy kolejnymi punktami). Z czasem warto jednak dołożyć pachołki wysokie, czyli wykonane z tworzywa sztucznego kijki montowane na gumowych podstawkach. W przypadku pachołków niskich dziecko łatwo może zapomnieć, że chodzi nie tylko o kształtowanie umiejętności prowadzenia piłki, ale i wymijania faktycznych osób. Pachołki wysokie sprawiają, że nie można sobie pozwolić na machnięcie ręką w bok przy samym kijku, tak jak nie można by tego robić próbując ominąć inną osobę.