Okres wiosenno-letni to czas intensywnych familijnych wyjazdów – weekendowych wypadów nad jezioro lub dłuższych biwaków, np. gdzieś u podnóża gór. Aby atrakcja się udała, należy zaopatrzyć się nie tylko w wysokiej klasy namiot, ale i pamiętać o komforcie snu.

Skoro kupując kanapę czy materac do łóżka, jesteśmy wybredni, to także wyjeżdżając z rodziną pod namiot nie wybierajmy byle czego! Poniżej przegląd ekwipunku idealnego na tygodniowy kemping lub sobotni piknik.

Mata czy karimata turystyczna?

W sklepach znajdziemy bardzo wiele modeli karimat różniących się przede wszystkim grubością, wielkością, sprężystością oraz zastosowaniem dodatkowych form izolacji. Niewielka waga, niska cena, prostota transportu i rozłożenia to ich wspólne cechy, dzięki którym są jednym z najczęściej wybieranych elementów wyposażenia pod namiot. Decydując się na karimatę, warto wiedzieć, w jakich warunkach będziemy ją użytkować. Wszakże inny sprzęt sprawdzi się podczas noclegu na polu kempingowym nad morzem, a inny w trakcie kilkudniowej wspinaczki po wysokich górach.

Karimata do spania na czas letnich biwaków na nizinach lub nad jeziorem nie powinna przekraczać wagi 250 g. Ćwierć kilograma jest wagą, z którą spokojnie mogą maszerować nawet dzieci, a jednocześnie taka karimata jest wystarczająca, aby odizolować od podłoża w czasie dość ciepłych i suchych nocy. Jeżeli kemping organizujemy w miesiącach lub miejscach, gdzie trudno przewidzieć pogodę, nieodzowna będzie karimata gruba, tzn. taka powyżej 12 mm. W większości modeli będzie ona miała dodatkową warstwę folii aluminiowej, wzmacniającą jej funkcje termoizolacyjne. Najprostsze, niedrogie karimaty, idealne na niewymagające warunki atmosferyczne można zakupić w sklepie sportowym. Jednakże jeżeli organizujemy rodzinną wspinaczkę wysokogórską, należy zadbać o dobrej jakości, profesjonalny sprzęt. Karimata turystyczna w Alpy lub inne wysokie szczyty powinna być dobrana szczególnie uważnie, gdyż zależy od niej nie tylko nasza wygoda, ale i bezpieczeństwo. Specjalne, ekspedycyjne karimaty wykonane są z ultralekkich materiałów o wyjątkowych właściwościach, których zadaniem jest skuteczna izolacja przed mrozem i wilgocią. Takie karimaty będą idealne w czasie ekstremalnych warunków pogodowych, a należy ich szukać w specjalistycznych sklepach ze sprzętem trekkingowym lub sportowym.

Dla osób, które nie lubią nosić zajmujących sporą powierzchnię karimat, wynaleziono maty samopompujące. Ich wnętrze wypełnia pianka, która rozpręża się samoczynnie po odkręceniu zaworu. Po wypuszczeniu powietrza uzyskujemy nylonowy „płaszcz” – łatwy do złożenia w niewielki, kompaktowy pakunek. Ponadto, w porównaniu do karimat, maty lepiej izolują od podłoża i wygodniej się na nich śpi. Niestety, są możliwe do przebicia i znacznie bardziej podatne na uszkodzenia. Jednakże, dla każdego, dla kogo priorytetem jest komfort, mata do spania będzie idealną alternatywą dla karimaty.

Materac dmuchany jednoosobowy czy dwuosobowy?

Materac dmuchany to świetne rozwiązanie na wycieczkę, biwak, kemping – wszędzie tam, gdzie dostaniemy się samochodem i nie przewidujemy długich wędrówek ze sprzętem na plecach. Materac wszakże dobrze izoluje i gwarantuje wysoki komfort snu, lecz waży sporo, a trzeba uwzględnić także pompkę. Materac dmuchany jednoosobowy zmieści się w każdym namiocie, zajmie niewielką powierzchnię w aucie i plecaku oraz szybko się pompuje. Świetnie zda egzamin, jeżeli ma spać na nim jedna osoba.

A co w przypadku, kiedy nocujących jest więcej? Lepszy będzie materac dmuchany dwuosobowy czy dwa pojedyncze? Pierwsze rozwiązanie wydaje się lepsze – jeden materac, nawet dwuosobowy, po spakowaniu zajmie mniej miejsca niż dwa inne. Jednakże, jeżeli kupimy materac złej jakości, to najmniejszy ruch naszego „współspacza” będzie powodował uginanie się i skrzypienie sprzętu. Dlatego, kupując materac dmuchany, a szczególnie dwuosobowy – nie warto oszczędzać. Osobom szczególnie wybrednym przypadną do gustu modele wykończone przyjemnym w dotyku welurem, który nie tylko dodatkowo grzeje, ale i stanowi powierzchnię antypoślizgową dla położonego nań koca lub prześcieradła. Tak – prześcieradła. Ponieważ materac welurowy to wygodne, rozkładane łóżko zarówno pod namiot, jak i żeby przenocować w mieszkaniu gości. Mimo szeregu zalet, jakie posiadają materacy dmuchane, należy pamiętać o wadach – konieczności zabierania ze sobą pompki oraz możliwości przedziurawienia.

Kosz piknikowy z izolacją – wygodne rozwiązanie na krótki, rodzinny wypad

Jeżeli planujemy krótką wycieczkę bez noclegu, zbędne jest zabieranie karimaty lub materaca. Na kilkugodzinne wypady za miasto dobrze sprawdzą się koce piknikowe, będące lepszą, bo przystosowaną do użytku na zewnątrz, wersją domowych kocyków. Na rodzinne wypady warto wybrać duży koc turystyczny, najlepiej 2x2 metry, który zagwarantuje wystarczająco miejsca dla wszystkich uczestników pikniku oraz pełną swobodę ruchów. W parku i na terenach łąkowych dobrze sprawdzą się koce, zawierające dodatkową warstwę chroniącą przed wilgocią i chłodem. Zastosowanie folii aluminiowej i pianki PVC doskonale ochroni przed wodą i zimnem, dlatego koc piknikowy z izolacją nada się do położenia nawet na lekko podmokłym terenie np. na leśnej polance pokrytej poranną rosą.

Koc piknikowy może być także używany jako koc plażowy, ponieważ uszyty jest z polaru, który w mgnieniu oka można wytrzepać z piasku i trawy. Dodatkową jego zaletą jest przemyślany system składania do formatu niewielkiej walizki z rączką, a więc nasz koc na plażę można szybko zwijać i rozkładać – w zależności czy chcemy pobyć w cieniu czy poopalać się w słońcu. Kocyki, mimo tego, że dość dobrze grzeją, nie sprawdzą się nocy. Dlatego, wybierając się krótki biwak, warto zaopatrzyć się w śpiwór na piknik. Nawet jeżeli planujemy wrócić do domu tego samego dnia, zabawa okazać się tak dobra, że chętnie przedłużymy ją na noc.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć