Jak wybrać śpiwór na camping lub w góry?

20-04-2018

Góry są piękne o każdej porze roku, dlatego bez względu na temperaturę warto wziąć kilka dni urlopu i wyruszyć na trekking lub wyprawę na narty. Należy tylko pamiętać o skompletowaniu odpowiedniego, dostosowanego do panujących warunków atmosferycznych ekwipunku. Niezależnie od tego, czy planowany jest wypoczynek w namiocie lub w górskim schronisku, czy może na specjalnie wyznaczonym polu campingowym, na liście niezbędnych do zabrania rzeczy nie może zabraknąć śpiwora, czyli worka do spania. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego przed zakupem należy zastanowić się, jaki śpiwór będzie najlepszy na eskapadę w góry?

Rodzaj śpiwora należy dostosować do temperatury, w jakiej będzie organizowany nocleg oraz płci osoby, która będzie w nim spała. Kobiety mają mniejszą niż mężczyźni tolerancję na zimno, co powinno zostać uwzględnione podczas podejmowania decyzji, jaki śpiwór kupić. Istnieją jednak pewne, uniwersalne cechy worka, na które powinno się zwrócić uwagę.

  • Skala temperatur, czyli zakres, w jakim dany śpiwór sprawdzi się najlepiej i będzie w nim ciepło i komfortowo. Uwaga: nie należy zabierać na wyjazd zbyt ciepłego śpiwora, ponieważ podczas snu użytkownikowi będzie za gorąco, a tym samym wypoczynek nie zaliczy się do udanych. Zakresy temperatur podane na śpiworze informują o tym, kiedy można liczyć na komfortowy sen, zarówno w przypadku kobiet i mężczyzn, kiedy trzeba rozpinać śpiwór oraz w jakich warunkach atmosferycznych należy przygotować się na ryzyko hipotermii.
  • Rodzaj ocieplenia, czyli wypełnienie śpiwora. Do wyboru pozostaje syntetyk lub puch naturalny (najczęściej gęsi lub kaczy). Warto pamiętać, że puch charakteryzuje się niską odpornością na zawilgocenie. Gdy taki śpiwór zostanie zmoczony, najczęściej traci swoje właściwości termoizolacyjne.
  • Gramatura śpiwora – im lżejszy, tym lepiej, ponieważ przytroczony do plecaka będzie stanowił dodatkowe obciążenie podczas wędrówek. Warto pamiętać, że grube, zimowe śpiwory mogą ważyć nawet do 2 kilogramów.
  • Dodatkowe wyposażenie śpiwora: przed zakupem warto sprawdzić, czy dany model posiada oryginalny worek kompresyjny z troczkami i wieszak do zawieszenia, gdy pozostaje nieużywany.
  • Typ śpiwora: mumia lub kołdra. Mumie są szerokie na górze, zwężają się ku dołowi i mają kaptur, który izoluje głowę. Dużym atutem tych modeli jest możliwość łączenia ich ze sobą w jeden obszerny śpiwór, idealny dla dwóch osób. Śpiwór kołdra może zostać wykorzystany podczas campingu, jako okrycie, świetnie sprawdzi się również w warunkach domowych.
  • Dopasowanie do wzrostu: dostępne są śpiwory o długości do 220 centymetrów oraz modele dla niskich osób, których wzrost nie przekracza 170 centymetrów. Im mniej wolnej przestrzeni pozostanie w śpiworze, tym łatwiej będzie utrzymać w nim odpowiednią temperaturę.

Najlepszy śpiwór na lato i do pomieszczeń

Wybierając się na wyjazd w góry, warto wcześniej ustalić miejsca noclegowe. Latem, gdy noce są względnie ciepłe, w rozstawionym pośród drzew namiocie i tak będzie panować zupełnie inna temperatura niż w schronisku. Trzeba pamiętać, że klimat górski jest dość ostry, na przykład w majową noc tatrzańskie termometry mogą pokazać tylko +4°C, należy zatem odpowiednio się przygotować. Do spania pod gołym niebem dobrze wybrać model trójsezonowy, który posłuży od wiosny do jesieni. Dobry śpiwór do schroniska to model letni. Można wybrać dowolny typ bowiem zarówno mumia, jak i kołdra spełnią swoje zadanie. Śpiwór z wypełnieniem syntetycznym będzie lekki, a przy tym łatwy do złożenia i umieszczenia w pokrowcu. Planując wyjazd z noclegami organizowanymi na przemian pod namiotem i w schronisku, warto wyposażyć się w śpiwór typu mumia z zakresem temperatur od +6 do + 29°C lub od +2 do +21°C, jeśli prognozy nie wskazują na upalne lato. Przed zakupem należy sprawdzić, czy istnieje możliwość połączenia wybranego modelu z innymi, by móc ogrzać się ze współtowarzyszem podróży w razie nieprzewidzianych zmian pogody.

Spanie na campingu – pod śpiworem

Nocleg w przyczepie to doskonałe rozwiązanie dla amatorów przyrody, ceniących sobie niezależność. Jaki śpiwór najlepiej sprawdzi się podczas campingu? Świetnym wyborem będzie model przeznaczony do dodatnich temperatur, w wersji kołdra, który posłuży za przykrycie. Śpiwór z wypełnieniem syntetycznym dobrze sprawdzi się podczas deszczowej pogody i wysokiej wilgotności powietrza.

Idealny śpiwór na zimę

Zimą, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort podczas snu, należy zaopatrzyć się w solidny śpiwór. Jak wybrać model idealny? Warto zdecydować się na typ mumia o kroju i rozmiarze dopasowanym do sylwetki tak, by wydatek energetyczny do ogrzania się był możliwie najmniejszy. Dobry śpiwór powinien mieć ocieplany kaptur i kołnierz ze ściągaczem oraz grubą listwę, która będzie izolowała wnętrze od zimna. Warto rozważyć zakup modelu wykonanego z naturalnego puchu. Biwakowanie podczas mroźnych nocy to na pewno wspaniałe przeżycie, jednak gdy temperatura zaczyna gwałtownie spadać, dobrze mieć alternatywę w postaci noclegu w ciepłym schronisku.

Jak dbać o swój śpiwór?

By śpiwór posłużył długie lata, warto pamiętać o kilku, prostych zasadach jego użytkowania. Nieużywany powinien wisieć rozłożony, a podczas pakowania go do worka należy starać się zmieniać sposób zwijania po to, by nie utrwalać powstałych zagnieceń. Śpiwór puchowy powinien zostać dobrze strzepany po każdym użyciu, by uniknąć zbijania się wypełnienia w kulki. Pranie jest ostatecznością, ponieważ ma wpływ na właściwości termoizolacyjne. Niewielkie zabrudzenia należy wytrzeć wilgotną ściereczką, a najlepszym sposobem na usunięcie specyficznego zapachu ze środka jest wietrzenie śpiwora na balkonie lub w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, by nie wystawiać go na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Można również włożyć do środka saszetkę zapachową o delikatnym aromacie.

Aby wyjazd w góry pod namiot został zaliczony do udanych i zagwarantował miłe wspomnienia na długo, należy się do niego odpowiednio przygotować, zabierając niezbędne rzeczy, wśród których nie może zabraknąć odpowiedniego śpiwora. Komfortowy sen w górach to podstawa: pomaga się zregenerować i odzyskać energię niezbędną do odbywania pieszych wędrówek.