Jak efektywnie ćwiczyć brzuch, pośladki i uda - Trening ABT z akcesoriami fitnes

21-02-2019

Zdrowie i witalność, doskonała kondycja fizyczna oraz kształtna figura? W tych kilku słowach zawiera się to, czego pragnie wiele kobiet. Brzmi jak marzenie lub odległa, a nawet nierealna perspektywa? Nic z tych rzeczy, ponieważ w każdej chwili można zacząć zmieniać swoją sylwetkę, ciesząc się z lepszego wyglądu. Zapewnia to ATB fitness - zestaw ćwiczeń poprawiający wygląd brzucha, który stanie się płaski, ud - szczupłych i seksownych oraz pośladków, jędrnych i kuszących. Jak jednak ćwiczyć, aby efekty były rzeczywiście widoczne?

Trening ABT: ćwiczenia na brzuch, pośladki i uda

Za tym nic niemówiącym skrótem kryje się wielki potencjał skutecznych ćwiczeń, które zmieniają sylwetkę nie do poznania. Trening ABT to, jak wspomnieliśmy we wstępie, klucz to tego, by wygląd brzucha, ud i pośladków, przeszedł prawdziwą rewolucję, w jaką trudno uwierzyć, a która jest jak najbardziej możliwa. Już sam skrót ABT zdradza, jaki jest główny cel tej aktywności, bo angielskie słowa: abdominal, buttocks i thighs, oznaczają właśnie dolne partie ciała.

Trening jest bardzo żwawy, bo ćwiczenia powinniśmy wykonywać przy akompaniamencie rytmicznej muzyki. Zaczynamy od 10-15-minutowej rozgrzewki, a później przechodzimy do kompleksowych ćwiczeń na brzuch, uda i pośladki, które jednocześnie wzmacniają mięśnie całego ciała, przyspieszając spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. W błyskawicznym tempie znika nasz cellulit, a skóra pięknieje, stając się bardziej sprężysta i elastyczna. Regularnie wykonywane ćwiczenia to również inne pozytywne zmiany - poprawa kondycji fizycznej oraz koordynacji ruchowej, a - nawiązując do znanego przysłowia - w zdrowym ciele zdrowy duch, polepsza się także nasze samopoczucie.

Ćwiczenia fitness z użyciem piłki

Trening na macie - ułóż plan do codziennego fitness w domu

Ćwiczenia ABT można wykonywać na dywanie, ale znacznie lepiej, jak mamy do dyspozycji matę. Trening powinniśmy zacząć od 15-minutowej rozgrzewki, która zapobiega urazom i kontuzjom. Po tym niezbędnym wprowadzeniu możemy przejść do głównej części ćwiczeń, trwających około pół godziny i składających się z ćwiczeń siłowych - w pozycji niskiej (czyli leżąc) lub półniskiej (siad). Aktywność zawsze kończymy ćwiczeniami rozluźniającymi.

Jeśli zamierzamy uczęszczać na zajęcia fitness do profesjonalnego klubu, możemy być pewni, że poziom wykonywanych zadań zostanie dopasowany do naszego potencjału kondycyjnego. Jak zaś czujemy, że nie nadążamy, warto porozmawiać z prowadzącą (bądź prowadzącym), by uwzględnił nasze uwagi. Brak czasu może jednak spowodować, że pozostaną nam treningi w domu. Nic straconego, lecz musimy się bardzo pilnować, by ćwiczenia wykonywać regularnie i poprawnie, bo w przeciwnym razie oczekiwane efekty mogą się nie pojawić.

Jak wspomnieliśmy w jednym z wcześniejszych fragmentów, zajęcia ABT polecane są dla każdego, także dla tych osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fitnessem. Główną zasadą ABT jest wzmocnienie wytrzymałości oraz siły mięśni bez znacznego zwiększania ich obwodu. Najlepsze rezultaty osiągniemy, ćwicząc rano (co przyśpiesza przemianę materii) i wieczorem, powtarzając trening, by zmaksymalizować spalanie tkanki tłuszczowej.

ABT fitness - korzyści z ćwiczeń, trening w domu

Na przestrzeni całego artykułu wspominamy czasem o korzyściach z ćwiczeń ABT. W tym miejscu zbierzemy je, aby podsumować najważniejsze zalety!

Właściwie można je “wrzucić” do 3 grup.

Po pierwsze, ABT Fitness to szansa na lepszą sylwetkę, szczególnie dolnych partii ciała - czyli ud, pośladków i brzucha. Znikają niechciane, nazywane dość zdrobniale - boczki i oponki - dzięki czemu sylwetka staje się smuklejsza. Pośladki przestają być zbyt wiotkie lub płaskie, a ich miejsce zajmuje jędrna, seksowna, bardzo kobieca pupa. Uda zaś stają się widocznie szczuplejsze.

Po drugie, ostatecznie wygrywamy z cellulitem, ponieważ ćwiczenia wpływają na pobudzenie krążenia limfy, ale też sprzyjają usuwaniu toksyn z przestrzeni międzykomórkowych. Charakter ćwiczeń pozwala usunąć nie tylko “klasyczny”, ale również wodny cellulit, a skóra - niczym po magicznej przemianie - staje się elastyczna.

Po trzecie, zyskuje cały organizm, bo choć ćwiczenia przeznaczone są szczególnie na dolne partie ciała, to dzięki regularnej aktywności wszystkie mięśnie zyskują na sile i elastyczności.

Ćwiczenia z użyciem rollera

Ćwiczenia na brzuch, uda i pośladki dla początkujących

Wiele osób wybiera ćwiczenia w domu, co wiąże się z koniecznością dopasowania odpowiedniego zestawu. To szczególnie ważne dla początkujących, aby wiedzieć, jak należy ćwiczyć. Poniżej przedstawiamy dopasowane właśnie dla nich przykładowe ćwiczenia.

  • Możemy zacząć od brzuszków, starając się zrobić ich 30, powtarzając serię 3 razy. Taki sam schemat możemy zastosować w przypadku przysiadów, pamiętając, by wykonywać je dokładnie, powoli kucając i wstając.
  • Innym znanym i polecanym ćwiczeniem są “rowerki treningowe stacjonarne”. Warto postarać się, by zrobić ich dwadzieścia, powtarzają serię, jak w poprzednich sytuacjach - 3 razy.
  • Żeby wykonać kolejne ćwiczenie, powinniśmy stanąć w rozkroku, a ręce wyciągnąć ku górze. Kiedy już to zrobimy, wykonajmy 30 skłonów, lewą ręką dotykając do prawej stopy i na odwrót (powinniśmy powtórzyć to 3 razy).
  • I na koniec: stańmy przy krześle, tak by ręce położyć na jego oparciu. W tej pozycji wykonajmy - najpierw prawą, a następnie lewą nocą - 10 energicznych wymachów w bok i w tył.
  • Trening powinniśmy zakończyć tak jak wszystkie inne aktywności - solidną porcją ćwiczeń rozciągających.

Akcesoria przydatne w domowym treningu ABT

Trening ABT w warunkach domowych to świetny pomysł, ale warto zaopatrzyć się w przydatne akcesoria, aby był ciekawszy i urozmaicony. Co warto polecić?

  • Kółko z uchwytami do ćwiczeń fitness, za pomocą którego wzmocnimy cały korpus. Ćwiczenia z tym przyrządem nie są łatwe, ale zapewniają rewelacyjne wyniki.
  • Steppery, bo choć można ćwiczyć na innym podwyższeniu (a nawet na progu), to opisywane tu akcesorium jest przystosowane do treningu ABT. Wyposażone w antypoślizgowe nóżki i delikatnie amortyzująca powierzchnię, dzięki której nie wpadniemy w poślizg.
  • Sztanga z talerzami, ale koniecznie przystosowana do zajęć fitness - z cienkim gryfem i kilkoma talerzami - obciążnikami, jakie powleczone są gumą.
  • Ciężarki jako dodatek do sztang, gdyż świetnie wpływają na mniejsze mięśnie, wzmacniając je i przygotowując do większych obciążeń.
  • Poza tym przydatne są gumy (idealne do przysiadów czy wymachów nóg w bok) oraz piłka szwajcarska (do różnych przysiadów: klasycznych czy bułgarskich, jak również brzuszków w wielu wersjach).

Marzenia o pięknych udach, pośladkach i brzuchu mogą się urzeczywistnić, ale żeby tak było, zacznijmy wprowadzać w życie plan ABT, bo to najszybsza droga do tego, by nasze ciało odżyło, piękniejąc z każdym kolejnym ćwiczeniem.

Zobacz również