Trening kardio a dobór odpowiedniego sprzętu do spalania tłuszczu

31-05-2018

Trening kardio a dobór odpowiedniego sprzętu do spalania tłuszczu

trening kardio stepperTrening kardio zwany jest inaczej treningiem wytrzymałościowym. Jego głównym działaniem jest poprawa wydolności układu krążenia, czyli serca. Osoby, które regularnie jeżdżą na rowerze, biegają, czy intensywnie pływają, nie cierpią na zadyszkę podczas wchodzenia po schodach, mają mniejszy procent tkanki tłuszczowej w organizmie i czują się lepiej, niż ich rówieśnicy, którzy stronią od aktywności fizycznej. Kardio, które ma wzmocnić organizm, powinno być wykonywane co najmniej 3 razy w tygodniu, nie krócej niż 30 minut podczas jednej sesji.

Trening kardio powinna regularnie wykonywać każda osoba, której zależy na dbaniu o zdrowie. Nad własną kondycją można pracować w pobliskim parku, klubie fitness, czy na siłowni. Ci, którzy wolą trenować w warunkach domowych, mogą zainwestować w

sprzęt kardio

.

 Trening kardio a spalanie tłuszczu

Do spalania tkanki tłuszczowej i budowania kondycji służą specjalne maszyny kardio: bieżnie, rowerki, orbitreki, wioślarze i steppery, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Warto wybrać taką, na której osiąganie wyznaczonych celów treningowych będzie przyjemnością. Szeroka oferta urządzeń przeznaczonych do ćwiczeń w domu sprawia, że z powodzeniem można rzeźbić ciało i poprawiać kondycję w dogodnym dla siebie czasie i w przyjemnych warunkach. Jakie urządzenie będzie najlepsze do ćwiczeń w domu?

Bieżnie elektryczne

Na bieżni elektrycznej można chodzić lub biegać. Dobrej klasy urządzenia mają zmienny kąt nachylenia od 0 do 15-20%, a wybranie tej opcji będzie odzwierciedlać warunki panujące podczas spaceru pod górę. Nawet osoby, które nie mają smykałki technicznej, na pewno poradzą sobie z intuicyjną obsługą urządzenia i gotowych programów – może ich być nawet kilkadziesiąt, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Bieżnie elektryczne

Ten rodzaj ćwiczeń jest ponadto wygodny, nie trzeba bowiem kontrolować tempa i kąta nachylenia. Wszystkie parametry wyreguluje urządzenie po wyborze programu. Nowoczesne bieżnie elektryczne są wyposażone w bardzo ciche silniki, dlatego podczas ich pracy daje się oglądać telewizję, czy słuchać radia. Użytkownicy mogą korzystać z wbudowanego ekranu i wi-fi do przeglądania Internetu podczas ćwiczeń, nie będą więc się nudzić podczas długich spacerów. Bieganie i śledzenie losów ulubionych, serialowych bohaterów podczas domowego treningu sprawi, że kilkadziesiąt minut minie bardzo szybko. Zakup bieżni powinny jednak przemyśleć osoby, które mają nadwagę lub problemy ze stawami, ponieważ ten rodzaj treningu może być dla ich ciała zbyt obciążający.

Rowery stacjonarne

Alternatywą dla bieżni elektrycznych są rowery stacjonarne. Na rynku dostępnych jest wiele modeli dedykowanych osobom z różnymi schorzeniami, które chcą zadbać o swoje zdrowie. Klasyczny rowerek treningowy jest niewielki i umożliwia regularny trening w warunkach domowych. To dobre rozwiązanie dla pacjentów z chorobami kardiologicznymi.

 

Rowery stacjonarne

 

Ze względu na przyjmowaną pozycję pionową, powinny jednak unikać go osoby z bólami kręgosłupa. Dużą popularność zyskują obecnie nieobciążające pleców rowery poziome.

Sportowcy również mogą zadbać o swoją formę, wystarczy, że zainwestują w rower spinningowy, przeznaczony do wykonywania intensywnych treningów kolarskich.

Jeśli chodzi o rodzaj roweru, warto zdecydować się na model magnetyczny, w którym hamulec magnetyczny odpowiada za regulację oporu. Takie rowery są bardzo ciche, dlatego podczas treningu można swobodnie oglądać telewizję lub słuchać audiobooka. Dostępne są również rowerki elektromagnetyczne. Mają one zamontowany mikroprocesor, który pozwala na ustawianie różnych programów. To najlepsze kardio dla osób, które chcą zadbać o prawidłowe funkcjonowanie swojego układu krążenia. Rodzaj treningu można dostosować między innymi do masy ciała użytkownika i tętna – jego pomiar odbywa się podczas całego treningu.

Orbitreki

Efektywny trening na maszynach można wykonywać także na orbitreku. To urządzenie gwarantuje mniejsze obciążenie stawów i ścięgien niż podczas wykonywania innych rodzajów ćwiczeń kardio. Jest polecane osobom z nadwagą, liczącym na uzyskanie szybkich rezultatów treningowych. Na orbitreku można pięknie wyrzeźbić ramiona, które intensywnie pracują podczas trzymania uchwytów. Jeśli dłonie pozostają wolne, kardio wykonywane na urządzeniu wpłynie na wzmocnienie mięśni brzucha odpowiadających za stabilizację pozycji. Najmniejsze orbitreki magnetyczne nie wymagają stałego zasilania, można je więc ustawić w dowolnym miejscu w domu. Dostępne są również modele elektromagnetyczne z wysokiej jakości systemem hamowania, przeznaczone do wykonywania intensywnych treningów.

Orbitreki

Wioślarze i steppery

Wioślarz zajmuje mniej miejsca niż pozostałe maszyny kardio. Podczas efektywnego treningu na urządzeniu zaangażowanych jest wiele mięśni. Wioślarz jest przeznaczony dla osób, które chcą schudnąć oraz poprawić swoją kondycję. Regularne treningi wzmacniają serce oraz układ oddechowy. Poprawne wykonywanie kolejnych powtórzeń wymaga od użytkownika skupienia i wpływa na poprawę koordynacji ruchowej.

Wioślarze i steppery

Urządzeniem, na którym można wykonać efektywny trening kardio jest również polecany szczególnie paniom – stepper. To świetna maszyna, która pomaga ujędrnić uda i pośladki. Regularne ćwiczenia wpływają również na wysmuklenie łydek. Małe gabaryty sprzętu sprawiają, że mieści się on pod łóżkiem, czy w szafce. Na stepperze można ćwiczyć w dowolnym miejscu, również w podróży. Korzystanie z urządzenia nie wymaga specjalnych umiejętności, dlatego stepper polecany jest również osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z fitnessem.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które pomagają spalić tłuszcz. Jak wybrać najlepsze? Należy określić, w jakiej kondycji jest ciało i jakie cele treningowe mają zostać osiągnięte. Znając swoje ograniczenia i możliwości, zdecydowanie łatwiej tak dopasować urządzenie cardio, by wykonywany na nim trening był przyjemnością.