Rakieta tenisowa dla średnio zaawansowanych i podstawowych graczy tenisa

15-04-2019

Różnorodność sprzętu do tenisa bierze się z tego, że rozmiar i kształt rakiety należy dostosować do naszych parametrów fizycznych. Trzeba też wziąć pod uwagę stopień zaawansowania. Pamiętając o tym, możemy znacznie ułatwić sobie grę.

Jak dobrać rakietę tenisową stosownie do masy i wieku?

Weźmy pod uwagę chociażby wielkość główki rakiety. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tenisem, prawdopodobnie korzystniejszym rozwiązaniem będzie wybór rakiety z dużą główką. Powiększona powierzchnia sprawia, że rośnie prawdopodobieństwo celnego trafienia. Duża główka zapewnia też większą prędkość odbitej piłki przy mniejszej sile włożonej w uderzenie. Sprawdzi się to zwłaszcza u pań, które chcą skutecznie przebijać na drugą stronę kortu.

Co przemawia za mniejszą główką? Pomniejszone pole to większa kontrola nad uderzoną piłką, zatem jeżeli jesteśmy już na poziomie celowania w linie w trakcie gry, rakieta z mniejszą główką pomoże poprawić skuteczność. Mocna zagrywka wymaga jednak więcej siły włożonej w uderzenie. Wybierając rakietę do tenisa, warto więc sprawdzić, jakie są rozmiary danego modelu. Pierwszym parametrem jest powierzchnia. Wyróżniamy tutaj MID (midsize) o powierzchni do 613 cm2 / 93 cali, MP (midplus) w przedziale od 632 cm2 / 95 cali do 660 cm2 / 102 cali oraz OS (oversize) – do 671 cm2 / 104 cali. Najpopularniejsze są rakiety średnie, czego przykładem może być chętnie wybierany model Babolat Pulsion 102. Kolejny aspekt to długość rakiety. Standardowy model dla dorosłych mierzy 27 cali. W przypadku bardzo wysokich osób można pokusić się o dłuższy model, zaś młodsi tenisiści z pewnością lepiej poczują się z rakietą juniorską. Na koniec dopasowujemy masę rakiety. Dorośli wybierają wśród egzemplarzy ważących od 200 g do ponad 300 g. Cięższy sprzęt zapewnia stabilność ramy, jednak wymaga od gracza większej siły. Dlatego też najsolidniejsze rakiety sprawdzają się u dobrze zbudowanych mężczyzn, natomiast drobne panie lepiej poczują się z lżejszym osprzętem.

Jaką rakietę wybrać dla młodego adepta?

Jaką rakietę wybrać dla młodego adepta?

Osobną kwestią jest dobór rakiety dla dziecka. Jeśli uprawia tę dyscyplinę sportu, musimy wiedzieć, że liczy się wiek oraz wzrost adepta tenisa. W przypadku najmłodszych parametry te szybko ulegają zmianie, dlatego trzeba na bieżąco dopasowywać sprzęt do warunków fizycznych dziecka. Na samym początku, dla ok. 7-letnich tenisistów, najlepiej wybrać rakietę z dużą główką o niewielkiej wadze. Po dziesiątych urodzinach dzieci często przyspieszają swój wzrost (zwłaszcza chłopcy), dlatego być może optymalnym wyborem będzie rakieta młodzieżowa. Jeśli adept ma już ponad 125 cm, najlepsza będzie rakieta o długości 26 cali. W takich modelach rączka jest zazwyczaj grubsza, jest ona też bardziej miękka w uchwycie. Tutaj dobór jest nierzadko kwestią indywidualną.

Długość i masa oraz materiał rakiety – czym się kierować?

Kwestia długości dotyczy przede wszystkim najmłodszych entuzjastów tenisa. Dorośli skupiają się bardziej na masie, która będzie odpowiadać stylowi gry i warunkom fizycznym użytkownika. Najdłuższe dostępne na rynku rakiety sprzyjają mocnym uderzeniom. Stosują je tenisiści, którzy dużą wagę przywiązują do serwisu. Długa rakieta oznacza również lepszą rotację. Po stronie wad trzeba zapisać mniejszą kontrolę nad piłką. Standardowa, 27-calowa rakieta będzie bardziej pomocna przy grze tuż przy siatce. Biorąc pod uwagę materiał, z jakiego obecnie tworzy się rakiety tenisowe, stawia się przede wszystkim na wytrzymałość i lekkość. Dlatego dominują tytan, grafit, kevlar oraz inne stopy. Sprzęt o średniej masie oznacza się najczęściej literą M, lekkie rakiety opisane będą jako L, dostępne są też modele SL (super lekka) oraz XSL (ekstra super lekka). Dwie ostatnie przeznaczone są raczej dla kobiet. Mężczyźni wybierają zazwyczaj między M i L.

Jak dobrać rakietę tenisową stosownie do masy i wieku?

Balans, rączka i przeplot – jakie parametry powinna mieć dobra rakieta tenisowa?

Odpowiednie wyważenie to istotny czynnik wpływający na komfort gry. Wyróżniamy wyważenie neutralne, które zaleca się początkującym adeptom tenisa, balans na główkę sprzyja rotacjom i dynamice, z kolei balans na rączkę zapewnia większe pole manewrów i sprawdza się przy siatce. W związku z tym ostatni rodzaj zazwyczaj wybierają debliści. Niezmiernie ważny jest również układ strun w rakiecie tenisowej – chodzi o stosunek liczby strun poziomych do pionowych. Wyróżniamy układy zamknięte i otwarte. Czym się różnią? W układzie otwartym więcej jest strun pionowych, natomiast w zamkniętym – poziomych. Układ otwarty zapewnia więcej rotacji oraz dynamiki w trakcie gry. Uderzenia będą silniejsze, ale odbije się to na jakości naciągu. Natomiast przeplot zamkniętydaje kontrolę nad uderzeniem, a do tego jest bardziej wytrzymały.

Rakiety z układem zamkniętym zaleca się głównie bardziej zaawansowanym tenisistom, którzy grają zamachem szybkim – średnim lub długim. Wynika to z mniejszego pola czystego trafienia oraz sztywności strun. Ważną sprawą, której nie można pominąć, jest także obwód rączki. Przy prawidłowym doborze rączki do dłoni pomiędzy kłębem kciuka a opuszkami palców dłoni trzymającego rakietę mieści się palec wskazujący drugiej ręki. Niektóre modele oferują wymienne rączki, przez co łatwiej dopasować je do użytkownika.

Sprawdź nasze propozycje:

Zobacz również