Jak wybrać właściwy atlas do ćwiczeń?

14-09-2016

Atlas to sprzęt treningowy, w który warto zainwestować z co najmniej kilku powodów. Pozwala ćwiczyć ciężko, ułatwia budowanie sylwetki, a praca jest łatwiejsza, niż w przypadku sztang. Pytanie brzmi: jak wybrać odpowiedni?

Główne zalety atlasu

Osoby zainteresowane regularnymi treningami siłowymi często zastanawiają się co lepiej wybrać: ławeczkę czy atlas. Ten ostatni będzie doskonałym wyborem w przypadku kilku sytuacji.

Pierwsza z nich to scenariusz, w którym najbardziej zależy Ci na rzeźbie. O ile ławeczka – z różnych względów – doskonale sprawdza się w trakcie ćwiczeń wykonywanych z myślą o masie, atlas dużo szybciej wpłynie na wymodelowanie konkretnych mięśni. Sprawa jest prosta – na atlasie wykonujesz szereg powtarzalnych ruchów, nie zakłócanych przez na przykład próbę zachowania równowagi.

Drugi scenariusz ma miejsce wtedy, gdy dopiero zaczynasz wprawiać się w ćwiczenia związane z podnoszeniem ciężarów. Atlas będzie wtedy o tyle dobrym wyborem, że znacznie ułatwia przyzwyczajenie mięśni do obciążeń. Dzieje się tak z dokładnie tych samych powodów, które wpływają na lepsze budowanie rzeźby. Proste, powtarzalne ruchy sprawiają, że łatwiej podnieść większe obciążenie, niż w przypadku sztangi.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że ćwiczenia na atlasie są bezpieczniejsze, niż w przypadku sztangi. Nie występują tu gwałtowne szarpnięcia (a przynajmniej trudniej o nie, niż w przypadku ciężarów wolnostojących), dzięki czemu stawy nie podlegają nagłym obciążeniom. Warto również zauważyć, że ryzyko błędnego ustawienia kręgosłupa jest w tym przypadku dużo niższe.

Jakie ćwiczenia chcemy wykonywać na atlasie do ćwiczeń?

Zastanawiając się jaki atlas do ćwiczeń będzie dla Ciebie najlepszy, pomyśl nie tylko o obciążeniach, które zamierzasz podnosić (te najlepiej dobierz z zapasem – w końcu Twoje umiejętności z czasem będą się podnosić). Pomyśl też o konkretnych ćwiczeniach, które chcesz wykonywać.

Do najpopularniejszych należą ćwiczenia z podnoszeniem ramion (ciągnąc obciążenia do góry) lub przeciwnie – uginaniu ramion (podnosząc obciążenia przymocowane na końcu linki). Ćwiczenia na ręce to jednak nie wszystko. Często atlasy wykorzystywane są do ćwiczeń na klatkę piersiową, takich jak wyciskanie ciężarów, czy rozpiętki – zdecydowanie warto, by atlas posiadał możliwość wykonywania tych dwóch ćwiczeń.

Niektóre atlasy posiadają także możliwość ćwiczenia mięśni nóg, zazwyczaj związane z podnoszeniem obciążeń poprzez prostowanie lub wypychanie nóg.

Czy to wszystko? W żadnym razie! Ponieważ wiele atlasów posiada zamontowany drążek i uchwyty do pompek szwedzkich, możliwe jest wykonywanie szeregu dodatkowych ruchów – i to nie tylko tych związanych z podciąganiem. Zarówno drążek, jak i uchwyty, mogą posłużyć ćwiczeniu mięśni brzucha poprzez uginanie nóg w trakcie zwisu lub trzymania się na podpórkach.

Ciekawe funkcje atlasu do ćwiczeń, na które warto zwrócić uwagę

Wybierając atlas do ćwiczeń zwróć uwagę nie tylko na to, ile różnych ćwiczeń pozwoli Ci on wykonywać (im więcej, tym lepiej). Ważna jest również wygoda korzystania z niego.

Dostępność wyciągu dolnego i górnego, motylek, modlitewnik, ławka skośna, czy elementy służące trenowaniu mięśni nóg to jedno. Ważne jest jednak także i to, by siedzenia lub ławeczki można było regulować. Dzięki temu nie tylko można dostosować atlas do użytkowania przez osoby o różnym wzroście, ale również modyfikować sposób wykonywania samych ćwiczeń. Warto również zwrócić uwagę na liczbę stanowisk.

Ciekawą funkcją spotykaną w niektórych atlasach jest taki sposób montażu linek, że ciężary odczuwane są jak dwa razy większe, niż w rzeczywistości. Funkcja ta jest określana jako przełożenie 2:1.

Parametry atlasów do ćwiczeń o których trzeba pamiętać

Wybierając atlas do ćwiczeń nie zapomnij, że trzeba na niego wygospodarować miejsce. I to z uwzględnieniem przestrzeni dookoła – w końcu nie chodzi o jego „upchnięcie”, lecz również o korzystanie z tego sprzętu.

Z drugiej strony nie warto szukać jak najmniejszych atlasów, gdyż większe gabaryty często łącza się z większymi możliwościami i z komfortem trenowania. Przyglądnij się więc wymiarom nie tylko całości urządzenia, ale i jego poszczególnych elementów, takich jak ławeczka, oparcie, szerokość trenażera klatki piersiowej, możliwość regulacji wysokości drążka lub podpórek pod ramiona. Co istotne – sprawdź też maksymalną wagę obciążeń, które wbudowano w poszczególne przyrządy stanowiące część atlasu. Nie zapomnij tez przyglądnąć się temu, na ile dany sprzęt jest solidny.

Jaki budżet warto przeznaczyć na atlas do ćwiczeń?

Najprostszy atlas do ćwiczeń można zakupić już za około tysiąc złotych. Problem jednak w tym, że modele te zazwyczaj mają mało stanowisk i można na nich wykonywać tylko najbardziej podstawowe ćwiczenia.

Czasem to wystarczy, ale jeśli zamierzasz konsekwentnie się rozwijać, pomyśl o odłożeniu większej kwoty i zakupie atlasu za dwa lub trzy tysiące złotych. Zazwyczaj sprzęty z tej półki cenowej posiadają zdecydowanie większą liczbę stanowisk, są wykonane solidniej, a zamontowane obciążenia są wyraźnie większe.

W przypadku potrzeb charakterystycznych dla osób mocno zaangażowanych w kulturystykę lub sporty siłowe, warto pomyśleć o atlasy z wyższej półki, których koszt może sięgać nawet powyżej czterech tysięcy złotych, pozwalające na wykonywanie znacznie cięższych ćwiczeń, niż w przypadku tańszych zestawów.