Idealny plecak w góry

28-04-2018

Trudno wyobrazić sobie wyjazd w góry bez odpowiednich butów i wygodnego plecaka. Sprzęt jednak należy dobrać tak, by pasował do sposobu spędzania czasu podczas wypoczynku i dawał poczucie komfortu. Wielkość ekwipunku oraz wymagania dotyczące jego noszenia mogą się zmieniać w zależności od długości wyjazdu (krótkie wycieczki, dłuższe trekkingi, kilkudniowa wędrówka) i planowanej aktywności. Czym kierować się przy wyborze idealnego plecaka, by po górskiej eskapadzie wspominać przede wszystkim piękne widoki, a nie obolałe plecy i poobcierane ramiona?

Plecak jest najlepszym rodzajem bagażu do zabrania na wyjazd w góry. Przed jego zakupem warto określić podstawowe cechy, jakie powinien mieć idealny plecak. Każdy człowiek jest inny i lepiej kierować się poczuciem komfortu i indywidualnymi potrzebami przy szukaniu modelu na własny użytek.

Przed zakupem

Kupowanie plecaka w sklepie stacjonarnym lub przez Internet to trudne zadanie, dlatego najpierw dobrze jest określić rodzaj wyjazdów i aktywności. Na pewno ten sam model nie sprawdzi się podczas krótkich wypadów i dłuższych pieszych wycieczkach z nocowaniem pod namiotem. Są jednak pewne uniwersalne cechy, które powinien mieć każdy dobry plecak w góry, na które warto zwrócić uwagę.

 • Niska waga – plecak powinien być lekki, waga mniejszego modelu nie powinna przekraczać 1 kilograma, a w przypadku dużych, pakownych plecaków z kominem – 3 kilogramów.

 • Projekt zgodny z przeznaczeniem – należy wybrać model przeznaczony do danej aktywności. Jako plecak wspinaczkowy nie sprawdzi się szeroki model z dodatkowymi troczkami, ciężko będzie również spakować się na kilkudniową, pieszą wycieczkę do starego, szkolnego plecaka.

 • System wentylacyjny, inaczej system cyrkulacji powietrza – plecak znajduje się na plecach, skóra pod nim nie oddycha, dlatego łatwo o wielką plamę potu. Dobrej jakości model powinien być wyposażony w specjalny system, który zapewni dopływ powietrza do pleców.

 • System nośny wysokiej jakości – większe plecaki (o pojemności powyżej 25 litrów) powinny być wyposażone w system nośny, czyli szeroki i wygodny pas biodrowy, jak również pas piersiowy, szelki dostosowane do sylwetki oraz wysokiej jakości stelaż. Podczas wędrówki dzięki odpowiednio wyregulowanym pasom ciężar plecaka powinien opierać się na biodrach w 70%.

 • Odpowiednia budowa – podział na komory, dodatkowe kieszenie czy komin, to tylko niektóre elementy wyposażenia dodatkowego plecaka.

 • Solidny, wzmocniony spód – to właśnie spód plecaka najczęściej ulega awariom, dlatego warto zadbać o to, by był wysokiej jakości i miał dodatkowe wzmocnienia.

 • System regulacji długości pleców – wygodne i bardzo dobre rozwiązanie, jeśli plecak noszą na zmianę osoby, które dzieli znaczna różnica wzrostu.

 • Dobry materiał – plecaki są najczęściej wykonane z nylonu, ale trzeba upewnić się, czy mają wszyte dodatkowe, wzmocnione fragmenty materiału.

 • Opcje – mogą to być dodatkowe troczki, które można przyczepić do plecaka, pokrowiec przeciwdeszczowy lub zapasowa klamra do pasa biodrowego.

 • Wygodny w noszeniu z obciążeniem – noszenie plecaka powinno być komfortowe, dlatego przymierzając wybrany model, warto wypełnić go ciężkimi przedmiotami (tak jak podczas prawdziwego wyjazdu) i przejść się z takim obciążeniem na plecach. Jeśli wszystko jest OK, wybrany model powinien sprawdzić się również podczas wyjazdu.

 • Dostosowanie do cech płci – idealny plecak powinien być damski lub męski ze względu na różnice w budowie anatomicznej. Mężczyźni mają szersze ramiona i plecy, ale węższe biodra niż kobiety. Różnica podczas kilkudniowej wędrówki na pewno będzie odczuwalna.

 • Odpowiadając sobie na pytanie, jaki plecak będzie najlepszy: turystyczny czy górski, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę możliwości fizyczne użytkownika. Z dziesięciokilogramowym obciążeniem na plecach zupełnie inaczej poczuje się podczas trekkingu średniej budowy, aktywny mężczyzna, a inaczej filigranowa kobieta.

Typy plecaków – jaki wybrać dla siebie?

Jeśli chodzi o najpopularniejsze typy plecaków, producenci oferują modele do wspinaczki, wycieczek jednodniowych, lekkiego trekkingu w górach oraz wyjazdu wędrownego. Plecak wspinaczkowy powinien być: lekki, mały, pozbawiony kieszeni bocznych, ale z możliwością przytroczenia czekana czy raków. Dobrze wybrać model wąski, by nie zawadzał o skały. Podczas jednodniowych górskich eskapad sprawdzi się plecak o pojemności 20–30 litrów, wykonany z oddychającej tkaniny, z kieszonkami na drobne przedmioty i o wygodnych, szerokich ramiączkach, które nie wpiją się w ramiona podczas noszenia drobnego prowiantu.

Jaki plecak turystyczny będzie najlepszy?

Przede wszystkim wytrzymały, z dodatkowym wyposażeniem, wzmocnionym dnem i dobrym systemem nośnym. 35–50 litrów to optymalna pojemność plecaka trekkingowego, jednak na prawdziwą górską wędrówkę warto wybrać większy model: do 80, a nawet 90 litrów. W tym wypadku świetnie sprawdzi się komin, który przy mniejszej ilości bagażu może pozostać zwinięty. Należy szukać modeli posiadających dwie pojemności, czyli na przykład: 55 litrów plus 10 litrów, gdzie 10 oznacza pojemność plecaka po wykorzystaniu komina.

Jaki plecak w góry wybrać? Taki, który pasuje do charakteru wyjazdu i możliwości fizycznych osoby go noszącej. Powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów. To ważne, przecież ma dobrze sprawdzić się w każdych warunkach, a pogoda w górach jest zmienna, i posłużyć na długie lata.