Efekty ćwiczeń jogi na macie - joga a oddziaływanie na organizm

25-06-2019

Joga zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Nic dziwnego, niesie ona ze sobą wiele korzyści dla naszego ciała i umysłu. Sprawdź, co zyskasz, ćwicząc jogę, jakie są jej metody i najpopularniejsze asany.

Pozycje wykonywane w trakcie ćwiczenia jogi wpływają na ciało rozciągająco, wzmacniająco i relaksująco. Wpływają na aktywizację układów nerwowo-mięśniowego i nerwowo-gruczołowego, poprawiając stan zarówno naszego ciała, jak i umysłu.

Mata do ćwiczeń jogi

Poprawienie krążenia – efekty uprawiania jogi

Co dają nam ćwiczenia jogi? Jak dowodzą badania, wpływają one na obniżenie ciśnienia krwi, poprawiając przy tym funkcjonowanie całego układu krwionośnego. Ćwiczenia jogi poprawiają przepływ krwi zarówno w kończynach górnych i dolnych, jak i w narządach wewnętrznych. Joga sprawia, że do komórek w całym ciele dociera większa ilość tlenu. Regularne ćwiczenia asan przyczyniają się do utrzymania prawidłowych wartości ciśnienia.

Wpływ asan jogi na organizm człowieka – najważniejsze efekty płynące z uprawiania jogi

Jedną z podstawowych i szybko dających się zauważyć zalet jogi jest jej pozytywny wpływ na wyrobienie u nas prawidłowej postawy ciała. Dzieje się tak dlatego, że zdecydowana większość asan jogi wymaga wyprostowanych pleców przy jednoczesnym uniesieniu klatki piersiowej z rozluźnionymi łopatkami – wszystko to wymusza na ćwiczącym prawidłową postawę.

Dodatkowo joga wpływa pozytywnie na nas układ kostno-mięśniowy, zwiększając zakres ruchu stawów i rozciągając mięśnie poprzez ćwiczenia rozciągające. Dzięki temu nie tylko łatwiej przychodzi nam wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych asan, a także codziennych czynności. Ograniczamy w ten sposób dolegliwości bólowe – w tym przede wszystkim bóle kręgosłupa, zwłaszcza poprzez ćwiczenia jogi na kręgosłup.

Joga na stres? To idealne rozwiązanie, gdyż nie tylko redukuje stres w czasie ćwiczeń, ale także uczy skutecznego radzenia sobie z nim w codziennych sytuacjach. Wykonywanie statycznych asan w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi pozwalają się wyciszyć, zrelaksować i uspokoić, a przy tym rozluźnić ciało i umysł.

Czym różni się joga od ćwiczeń aerobowych? Joga a spalanie kalorii

Wykonywanie asan przebiega w zdecydowanej mierze w sposób statyczny. I nawet jeśli mamy do czynienia z odmianami jogi dynamicznej (takimi jak np. Asthanga Yoga), w której wysiłek jest zwiększony, nadal ma on charakter wytrzymałościowo-siłowy, a nie spalający. Jest to zasadnicza różnica pomiędzy jogą a ćwiczeniami aerobowymi. Praktyka asan przyczynia się do usprawnienia w ciała przez wzmocnienie słabych jego części i ich rozciągnięcie. Zarówno wzmacnianie, jak i rozciąganie przyczyniają się do tego, że dotychczas pasywne części naszego organizmu uaktywniają się. Im większy obszar ciała staje się aktywny, tym większe szanse na spalanie tłuszczu. Ogólny przyrost masy mięśniowej wpływa również na przyspieszenie przemiany materii. Ilość kalorii spalonych w trakcie treningu jogi uzależniona jest od stylu, jaki wybierzemy. Godzinna sesji Hatha Yoga pomaga spalić 189 kcal, w przypadku Ashtanga Yoga jest to już 350 kcal, Bikram Yoga – 477 kcal a Vinyasa Yoga – aż 594 kalorie. Jogę więc możemy potraktować jako ćwiczenia odchudzające, choć na odchudzające efekty jogi musimy trochę poczekać.

Czy są jakieś przeciwwskazania do ćwiczenia jogi w ciąży?

Jogę w ciąży uprawić mogą nie tylko kobiety, które ćwiczyły ją od lat, ale także początkujące. Ćwiczenia jogi przynoszą przyszłym matkom wiele korzyść, jak choćby odprężenie, zmniejszenie dolegliwości bólowych i przygotowanie się do porodu. Ćwiczenie jogi jest zalecanym rodzajem aktywności podczas ciąży przede wszystkim ze względu na spokojne tempo zajęć. I choć ćwiczenia oraz zajęcia nie są nazbyt wymagające, każda ciężarna powinna się najpierw skonsultować z lekarzem. Nie zaleca się uprawiania jogi w I trymestrze ciąży, gdyż wiąże się to z ryzykiem poronienia – dotyczy szczególnie kobiet, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą. Możliwość ćwiczenia jogi wyklucza także nieprawidłowy przebieg ciąży.

Jaką metodę do jogi wybrać i która będzie najlepsza?

Jak wybrać najlepszą metodę jogi? Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Zależy to od naszych prywatnych preferencji, dlatego warto spróbować różnych metod i wybrać tę, która nam najbardziej odpowiada.

Hatha joga to typ jogi najbliższy tradycji indyjskiej. W jej ramach wykonywane są ćwiczenia oddechowe „pranayama” w połączeniu z wykonywaniem asan zsynchronizowanych z oddechem. Metoda ta, zakłada stopniowe przechodzenie od asan najłatwiejszych do najtrudniejszych. Zajęcia kończą się relaksacją w pozycji leżącej. Zaleca się praktykowanie jej pod opieką instruktora.

Kolejną metodą jest joga Iyengara. Wykorzystuje się w niej akcesoria w postaci lin czy też drewnianych klocków. Jest metodą techniczną, która stosowana bywa jako wsparcie w procesie leczenia astmy, a także dolegliwości związanych z kręgosłupem. Koncentruje się ona bardziej na samym wykonywaniu pozycji niż relaksacji bądź medytacji.

Joga Asthanga charakteryzuje się sekwencyjnością wykonywanych pozycji, w trakcie których niezwykle istotne jest zsynchronizowanie oddechu z ruchem. Metoda ta charakteryzuje się dużą dynamiką i osiąganiem kolejnych poziomów. Jest osadzona w tradycji, choć można dostrzec w niej także inspiracje gimnastyką. Metoda ta sprawdzi się szczególnie w przypadku osób lubiących stawiać przez sobą różne wyzwania fizyczne.

Joga w domu – podpowiadamy, od jakich ćwiczeń jogi zacząć

Jeśli stawiasz pierwsze kroki w jodze i chcesz ćwiczyć w domu, musisz się przede wszystkim skupić na najprostszych asanach, głównie relaksacyjnych i rozciągających. Do asan zalecanych początkującym zaliczają się: pozycja do góry, pozycja nieboszczyka, pozycja kota, pies z głową w dół, siad skrzyżny ze skrętami, pół mostka czy pozycja wielbłąda. Nie są one specjalnie skomplikowane pod względem technicznym, a ich wykonywanie nie stwarza dużego ryzyka odniesienia kontuzji. Dodatkowo ich prostota nie idzie w parze z brakiem oddziaływania na nasze ciało. Rozciągają i rozluźniają mięśnie, pozwalając nam się odprężyć, rozluźnić napięte mięśnie kręgosłupa, karku i barków.

Pozycje jogi ćwiczenia

Zobacz również