Pływanie to specyficzna forma relaksu. Z jednej strony odpręża, z drugiej jest bardzo wskazana jako trening uzupełniający dla osób utrzymujących aktywność sportową w dowolnej innej dyscyplinie. Przy okazji wzmacnia również mięśnie głębokie, ważne gdy chodzi o unikanie ewentualnych kontuzji lub szybszą rehabilitację, gdy już one wystąpią. Przede wszystkim jednak pływanie jest dobrą zabawą i naprawdę warto je uprawiać.

Niezależnie od tego, czy mowa o weekendowym pływaniu na basenie, czy też w trakcie urlopu spędzanego nad jeziorem (o ile oczywiście miejscowe warunki i pogoda odpowiadają tej formie aktywności – zawsze upewnij się co do tego!), przyda się odpowiedniej jakości sprzęt sportowy. I to bez względu na to, czy zamierzasz nurkować, czy jedynie pływać na powierzchni. Poniżej postaramy się doradzić, jak wybrać odpowiednie akcesoria pływackie.

Płetwy do nurkowania

Jeżeli zamierzasz nie tylko pływać po powierzchni, lecz również nurkować, niewątpliwie przydatne okażą się dla Ciebie płetwy. Gdy jednak rozejrzysz się po ofertach tego typu akcesoriów, szybko zauważysz, że dostępne są dwa podstawowe rodzaje płetw – kaloszowe oraz regulowane (czasami nazywane również paskowymi).

Płetwy kaloszowe mają to do siebie, że zakłada się je bezpośrednio na gołą stopę, ewentualnie na specjalne, przeznaczone właśnie do nurkowania, neoprenowe skarpety.

Wnętrze płetw kaloszowych samo w sobie przypomina buta, a w trakcie zakupu należy zadbać o jak najlepsze ich dopasowanie do stopy – wpłynie to później na komfort pływania. Pamiętaj przy tym, że nawet jeśli w przypadku zwykłego obuwia przywyknąłeś do modeli o luźnym wnętrzu, w przypadku płetw istotne jest dokładne dopasowanie – tutaj nie możesz sobie pozwolić na niepotrzebną przestrzeń, bo przekłada się to na kontrolę ruchu. Musisz się z tym pogodzić. Nie zapomnij jednak i o tym, że uciskanie również byłoby niewskazane – tak jak zbyt luźne płetwy przeszkadzałyby w sprawnym pływaniu, tak zbyt ciasne mogłyby doprowadzić w którymś momencie do skurczu.

Dla odmiany płetwy regulowane są skonstruowane nieco inaczej, tak, by można je było nałożyć na specjalne buty nurkowe. Tu warto zauważyć, że choć płetwy regulowane przydają się osobom, które mocniej wciągną się w temat nurkowania (między innymi sprawdzają się, gdy co jakiś czas należy przejść po twardym podłożu), to w przypadku osób początkujących zwykle wystarczą płetwy kaloszowe (lżejsze, a na dodatek, dzięki braku konieczności dokupowania butów, bardziej ekonomiczne).

Osobnym tematem jest wybór między płetwami krótkimi, a długimi. Tutaj wszystko sprowadza się do tego, że modele krótsze dają większa siłę napędową, ale zmniejszają manewrowość i obniżają tempo, z jakim jesteś w stanie płynąć pod wodą. W przypadku długich płetw jest dokładnie odwrotnie.

Okulary pływackie

Nawet jeśli zamierzasz pływać wyłącznie na powierzchni,ochrona oczu powinna być dla Ciebie bardzo istotna. Nawet jeżeli zbiornik wodny wydaje się czysty, oczy są zbyt ważnym organem, by ryzykować brak ochrony. Z tego samego zresztą powodu gdy już kupujesz okulary pływackie, priorytetem powinno być dla Ciebie wybranie modelu, który będzie jak najdokładniej przylegać do twarzy, nie dopuszczając do kontaktu wody z gałkami ocznymi. Jeżeli zauważysz, że konkretne okulary nie w pełni przylegają do twarzy – wypróbuj inne.

Skoro mowa o przyleganiu do twarzy, okulary pływackie konstruuje się w różny sposób, niektóre tak, by były jak najbardziej wygodne, inne z kolei z myślą o możliwie dużym kącie widzenia. Niestety, ale właśnie ze względu na konieczność zapewnienia szczelności trzeba w tym względzie znaleźć odpowiedni kompromis.

Z myślą o osobach pływających czysto rekreacyjnie stworzono okulary pływackie, które część przylegającą do skóry mają bardzo miękką, dzieje się to jednak kosztem pola widzenia. Osoby bardziej zaawansowane chętniej jednak sięgają po profesjonalne okulary pływackie, które dość mocno przylegają do twarzy (choć z czasem ich użytkownik się do tego przyzwyczaja), za to mające doskonały zakres widoczności. Dodatkowo istnieją także modele pośrednie, w sam raz dla osób, które jeszcze nie są profesjonalistami, ale jednak pływają znacznie częściej, niż większość amatorów.

Czepki silikonowe i materiałowe

Czepek pływacki jest przydatny nawet dla osób z krótkimi włosami. Nie dość, że poprawia higienę głowy, to chroni włosy przed działaniem chloru znajdującego się w basenie. Przy okazji pełni on również rolę ochronną dla uszu (o ile będzie dopasowany tak, by i je chronił, co jest zdecydowanie zalecane).

Materiały, z których najczęściej wykonywane są czepki pływackie to silikon, neopren i lycra. Czepki z lycry są lekkie i przyjemne w trakcie użytkowania, choć w przypadku dłuższych włosów należy je ściągać bardzo ostrożnie, by nie doszło do efektu szarpnięcia. Dla odmiany czepki silikonowe mimo grubszej warstwy wykazują większą odporność na przypadkowe uszkodzenia, co jest szczególnie przydatne, gdy np. starasz się zmieścić pod nimi dłuższe włosy i nie dochodzi do wspomnianego efektu „szarpania” przy ich ściąganiu. Z kolei czepki neoprenowe doskonale się sprawdzają, gdy zależy Ci na utrzymaniu odpowiedniej temperatury przy ciele.

Wybierając czepek pływacki warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Jeśli posiadasz długie włosy, szukaj czepków o kształcie dopasowanym do tego faktu – to naprawdę ułatwi Ci życie.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć