Wiszący worek treningowy (bokserski) – wybór i sposób treningu

24-05-2019

Aktywność fizyczna na stale weszła do schematu dnia współczesnego człowieka. Coraz chętniej biegamy, pływamy i korzystamy z udogodnień wyrastających jak grzyby po deszczu siłowni. Jednak kto powiedział, że dla utrzymania ciała w dobrej kondycji trzeba wychodzić z domu?

Dla zapracowanego człowieka wyjście na siłownię kilka razy w tygodniu bywa problemem, który może doprowadzić wręcz do rezygnacji z podjęcia aktywności fizycznej. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zorganizowaniu domowej siłowni w przestrzeni domowej. Najlepiej zacząć ją urządzać od pojedynczych elementów. Niezawodnym narzędziem, które pomoże ci zwiększyć siłę oraz poprawić kondycję całego ciała jest worek treningowy.

Jaki worek bokserski wybrać?

Jak dobrać worek treningowy?

Worki treningowe różnią się między sobą ze względu na swoje przeznaczenie. Dlatego dobranie właściwego modelu powinno zacząć się właśnie od decyzji, jakiego typu worka potrzebujesz. Na rynku dostępny jest ich cały szereg, w tym:

  • worek treningowy klasyczny – najpopularniejszy rodzaj worka treningowego, który może być wykorzystywany zarówno przez amatorów, jak i bardziej zaawansowanych miłośników sportu. Służy do trenowania technik ręcznych oraz kopnięć;
  • worek do treningu MMA – ze względu na swój kształt przeznaczony jest do ćwiczenia specjalistycznych rzutów, technik parterowych oraz walki w stójce. Przeznaczony dla osób trenujących MMA;
  • worek treningowy hakowy – charakteryzuje się tym, że jego średnica jest duża w górnej części i stopniowo maleje ku dołowi. Służy do trenowania ciosów hakowych i podbródkowych;
  • gruszka bokserska – jest to niewielki worek treningowy, który przypomina kształtem gruszkę. Jest przeznaczony do trenowania uderzeń podbródkowych. Pozwala wzmocnić siłę i szybkość uderzeń.

Jaki worek treningowy do domu kupić?

Następnymi krokami na drodze do wybrania właściwego worka treningowego powinno być określenie jego rozmiaru, masy i średnicy. Jeśli chodzi o rozmiar, powinien być on dopasowany do wysokości pomieszczenia oraz rodzaju treningu. Standardowa rozmiarówka worków treningowych rozpoczyna się od 130 centymetrów, a kończy 180 centymetrach. Należy przy tym pamiętać, że miejsce zajmują także dodatkowe elementy worka: łańcuch (około 40 centymetrów) i mocowanie sufitowe (około 15 centymetrów). Odległość worka od ziemi powinna wynosić około 30–40 centymetrów.

 Worek treningowy w domowej siłowni

Jeśli chodzi o masę worków treningowych można je podzielić na średnie i ciężkie. Worki średnie to te o rozmiarze 130–140 centymetrów i masie 30–50 kilogramów. Ten typ idealnie nadaje się do treningu domowego w celach rekreacyjnych. Nie zajmuje dużo miejsca i oddaje ćwiczącemu przestrzeń potrzebną do treningu. Natomiast worki ciężkie zazwyczaj mierzą 150–180 centymetrów i ważą 50–60 kilogramów. Wykorzystuje się je głównie do treningu siły uderzeń ciosów ręcznych i kopnięć.

Ostatnim elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest średnica worka – optymalna wynosi 40 centymetrów. Taki rozmiar pozwala ćwiczyć na worku nie tylko uderzenia, ale także go objąć.

Ile kosztuje dobry worek treningowy?

Cena worków treningowych podyktowana jest trwałością elementów, z których zostały wykonane. Jeśli więc szukasz profesjonalnego sprzętu i wiesz, że twoja przygoda z boksem będzie trwała dłużej, przygotuj trochę więcej pieniędzy na zakup sprzętu, który będzie ci służył przez lata.

Na cenę największy wpływ ma materiał worka, jego rozmiar i wypełnienie. Najdroższe są te wykonane ze skóry licowej. Nieco tańsze są modele wykonane z mniej odpornej skóry dwoinowej. Natomiast najtańsze zazwyczaj wykonuje się z plawilu. Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz zdecydować się na zakup worka pozbawionego wypełnienia i dokupić je osobno. Trudno precyzyjnie określić ceny worków treningowych. Najtańsze modele będą kosztować 100–200 złotych, najdroższe – nawet ponad 1000 złotych.

Jak powiesić worek treningowy?

Przed rozpoczęciem treningu musisz upewnić się, że worek bokserski jest stabilnie zawieszony pod sufitem. Do tego celu najlepiej nadają się specjalne haki. Jeśli chcesz mieć pewność, ze worek nie spadnie, zawieś go na uchwycie przymocowanym do ściany i sufitu zestawem śrub.

Jak bić w worek treningowy?

Technika uderzeń w worek treningowy to podstawa efektywnych ćwiczeń. Nie istnieje skuteczny sposób, by nauczyć się tego samemu. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na kilka lekcji w profesjonalnym klubie sportów walki albo przyjąć je od bardziej zaawansowanych kolegów. To jedyna metoda, by poznać prawidłową technikę uderzania w worek.

Zawsze należy pamiętać, że nie można uderzać w worek gołą dłonią. Najpierw trzeba owinąć ją bandażem albo nałożyć rękawice bokserskie. Dłoń powinna być zaciśnięta, a cała jej powierzchnia powinna trafiać w worek.

Co dają ćwiczenia z workiem treningowym?

Ćwiczenia z workiem treningowym świetnie wpływają na ogólną kondycję fizyczna ćwiczącego. Odpowiadają za poprawę szybkości i wytrzymałości oraz ogólny rozwój sylwetki. Wysiłek towarzyszący boksowaniu to także skuteczna metoda na pozbycie się zbędnych kalorii.

Trening na worku sprawia także, że rośnie pewność siebie ćwiczącego. Ponadto trening ciosów pozwala wyładować z psychiki negatywne emocje kumulujące się w trakcie całego dnia.

Zobacz również