Twister do ćwiczeń – idealna talia w zasięgu ręki!

24-09-2018

Marzysz o zrzuceniu kilku kilogramów? Chcesz wyszczuplić talię i pozbyć się boczków? Mamy dobrą wiadomość - jest na to sposób! Zobacz, jak ćwiczyć z pomocą twistera obrotowego, by jak najszybciej osiągnąć idealną sylwetkę.

Twister do ćwiczeń - co to jest i jak działa?

Twister obrotowy to stosunkowo niewielki sprzęt sportowy typu fitness. Średnica jego talerza to zaledwie ok. 30 cm, najczęściej waży do 1 kg. Jest na tyle mały, że jest idealnym urządzeniem dla chcących zachować aktywność fizyczną nawet podczas wyjazdów - bez problemu zapakujesz go do sportowej torby lub walizki. Na twisterze możesz ćwiczyć gdziekolwiek i kiedykolwiek chcesz: podczas przerwy w pracy, na wakacjach, w domu, w parku.

Ćwiczenia z twisterem nie wymagają dużej uwagi, zwłaszcza po kilku treningach, kiedy przyzwyczaisz się do wykonywanych ruchów. Aktywność polega na skrętach tułowia, więc można ją szybko opanować. Dzięki temu w czasie ćwiczeń możesz słuchać muzyki czy oglądać ulubiony serial!

Twister do ćwiczeń działa w oparciu o talerz, który obraca się pod wpływem siły mięśni lub za pomocą mechanizmu. Większość modeli tego urządzenia wykonana jest z plastiku wysokiej jakości - jednak warto zwrócić uwagę na materiał podczas zakupu, bo i tych niezbyt trwałych jest sporo na rynku.

Warto wiedzieć, że istnieje też twister magnetyczny (dopasowujący się do stóp), twister z linkami (który pozwala na uruchomienie większej grupy mięśni, zwłaszcza rąk) czy posiadający wypustki, służące do masażu. Produkowane są twistery z wbudowanymi licznikami spalonych kalorii i czasu treningu. Niezależnie jednak od rodzaju wybranego urządzenia, wszystkie łączy talerz obrotowy.

Twister z linkami i magnesami Spokey Wild Twist

Co dają ćwiczenia z twisterem?

Przede wszystkim ćwiczenia z twisterem wpływają na talię. Modelują ją, kształtują i pozwalają na znaczne zmniejszenie się tzw. boczków. Jednak oprócz tego ćwiczenia z twisterem uruchamiają pracę wielu innych grup mięśni. Wzmacniają brzuch i ręce, ujędrniają pośladki i nogi.

Twister z linkami pozwala na jeszcze bardziej zaawansowaną pracę mięśni. Linki zakończone są uchwytami, które wyciągane są z boków urządzenia. Każdorazowo wyciągnięcie uchwytów wymaga włożenia w to określonej siły, przez co ręce muszą bardziej się napracować.

Jeżeli zaopatrzysz się w twister z wypustkami, podczas ćwiczeń będziesz też wykonywać masaż stóp. Właściwie te działanie można porównać do akupunktury - w ten sposób zmniejszysz opuchliznę, ból i skurcze mięśni stóp. Masaż taki wpływa także na niwelację stresu, a nawet bólu głowy! 

Ponadto ćwiczenia z twisterem wpływają na przyspieszenie metabolizmu i pracę układu krążenia. Jak wszystkie aktywności fizyczne pomagają też w odreagowaniu stresu i zrelaksowaniu się.

Twister do ćwiczen

Jak ćwiczyć na twisterze obrotowym?

Mobilność i lekkość twistera sprawiają, że jest to idealne urządzenie dla zabieganych. Nie musisz biec po pracy na siłownię, nie musisz rozkładać w domu sprzętu - wyciągasz twister obrotowy i... już jesteś gotowa do treningu! Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze sportem lub po prostu szukasz lekkiej aktywności, wskakuj na twister - ćwiczenia są bardzo proste i bardzo efektywne!

Aby zacząć trening, wystarczy stanąć boso na urządzeniu i wykonywać ruchy ciałem. Obracaj się wraz z talerzem raz w prawo, raz w lewo, aż do oporu mięśni brzucha. Ruszamy dolną częścią ciała, nie odrywając stóp od talerza, górne partie pozostają w jednym miejscu. Nieruchomość ciała od pasa w górę jest bardzo istotna, w ten sposób talia jest cały czas w ruchu! Najlepiej jest wykonywać to podstawowe ćwiczenie minimum 10 minut, z czasem można zwiększyć i długość wykonywania skrętów i częstotliwość treningów. Na samym początku warto ćwiczyć w pobliżu ściany lub innego stabilnego podparcia (mebla, drzewa), ponieważ bez przyzwyczajenia do tego typu aktywności dość łatwo jest stracić równowagę.

Posiadając twister z linkami, masz dodatkową podporę. Linki trzymaj w zamkniętych dłoniach, skierowane grzbietami do dołu. Podczas skrętów ciała zginaj ręce w łokciach i zbliżaj dłonie do klatki piersiowej (wyciągając linki). Możesz też próbować innych wersji ćwiczenia: z wyciąganiem linek nad głowę na prostych rękach czy na boki bez zginania w łokciach (imitując machanie skrzydłami). Pamiętaj, aby łokcie trzymać blisko tułowia. Ćwicząc z linkami, dziel trening na serie i powtórzenia - na początku np. trzy serie po 15 powtórzeń.

Na siłowni możesz spotkać też bardziej zaawansowane twistery stojące, które pozwalają na jeszcze większą stabilizację górnej partii ciała.

Jak przy każdej aktywności fizycznej, tak i twister-ćwiczenia wymagają regularności. Pierwsze efekty powinny być widoczne już po tygodniu, jednak jeżeli odłożymy na bok treningi, to boczki mogą bardzo szybko wrócić na swoje miejsce.

Ile kosztuje twister do ćwiczeń?

Twister do ćwiczeń nie jest drogim urządzeniem, więc możesz zacząć na nim ćwiczyć niemalże z dnia na dzień. Najtańsze spośród twisterów kosztują już 20 zł, najdroższe nawet kilkaset. Warto jednak wybrać te lepszej jakości, za kilkadziesiąt zł. Im wyższa cena, tym bardziej zaawansowane urządzenie - chociaż osoby początkujące niekoniecznie potrzebują od razu sprzęt z najwyższej półki cenowej.

Jeżeli chcesz szybko i efektywnie zacząć modelować sylwetkę, wybierz model obracany siłą mięśni i z linkami - na efekty nie będziesz długo czekać!

Zobacz również