Trening na rowerze poziomym - jak wpływa na organizm?

18-09-2018

Większość osób decydujących się na trening na rowerze stacjonarnym wybiera jego poziomą wersję. Tymczasem warto zainteresować się jego poziomą wersją. W niektórych przypadkach może się okazać dużo lepszym wyborem od standardowego roweru treningowego. A ponieważ również i w jego przypadku pracuje wiele partii mięśniowych, efekty ćwiczeń zadowolą wiele osób.

Trening na rowerze poziomym - jak wpływa na organizm?

Dlaczego warto wybrać rower stacjonarny poziomy?

Jeżeli nie dysponujesz zbyt dużą przestrzenią w mieszkaniu, prawdopodobnie rower magnetyczny leżący początkowo nie wyda Ci się zbyt atrakcyjny. Zanim go jednak skreślisz, pozwól, ze zwrócimy Twoją uwagę na jego najważniejszą cechę. Jak się okazuje, doskonale sprawdza się on w przypadku osób, które narzekają na bóle pleców. Wynika to z prostego faktu, iż ustawienie ciała w trakcie ćwiczeń na rowerze poziomym pozwala na odciążenie kręgosłupa.

Zwróć uwagę, że powyższa cecha sprawia, że rower stacjonarny poziomy sprawdzi się również wtedy, gdy spróbujesz łącząc treningi cardio z ćwiczeniami siłowymi. Nawet jeśli aktualnie nie narzekasz na problemy z kręgosłupem, to w przypadku częstego obciążania lędźwi – a o to nie trudno, jeśli nie masz naprawdę perfekcyjnej techniki podnoszenia ciężarów – warto będzie działać prewencyjnie. Oczywiście rower stacjonarny nie zastąpi tu ćwiczeń na mięśnie głębokie i masaży, ale na pewno pozwoli ulżyć plecom w trakcie niektórych jednostek treningowych.

Wreszcie wspomnijmy o jeszcze jednej kwestii. Rower magnetyczny leżący to dobry sprzęt dla osób o dużej wadze. Poziome ułożenie ciała sprawia, że ewentualne przeciążenia są znacznie mniejsze. Tym samym sprawdza się on zarówno do treningów, jak i w ramach ewentualnej rehabilitacji.

Dlaczego warto wybrać rower stacjonarny poziomy?

Wiele osób jazdę na rowerze kojarzy wyłącznie z pracą nóg. Śmiało można jednak powiedzieć , ze to tylko część prawdy. W rzeczywistości pracuje znacznie więcej obszarów ciała. O nogach jednak zapomnieć nie można i właśnie o nich wspomnimy w pierwszej kolejności.

Każdy, kto zna zapalonych cyklistów zwrócił zapewne uwagę na to, jak z czasem rozbudowują się ich mięśnie ud. I rzeczywiście, pracują one bardzo mocno. Zaznaczmy jednak, iż w przypadku osoby ćwiczącej jedynie rekreacyjnie, efekt wizualny nie będzie tak bardzo widoczny, zamiast tego raczej wysmukli nogi. Co nie zmienia jednak faktu, że samo wzmocnienie mięśni ud jak najbardziej nastąpi. Co ważne, równolegle pracują również mięśnie łydek, co będzie nie bez znaczenia dla osób, które dużo chodzą w ciągu dnia lub często muszą wchodzić po schodach.

Mocniejsze nogi to jednak nie wszystko, co może dać Ci rower treningowy poziomy. Efekty ćwiczeń obejmują także mięśnie brzucha. Choć tych partii mięśniowych nie kojarzy się z rowerem, w rzeczywistości pracują mocno – i to nie tylko na rowerze standardowym (czyli pionowym). W wersji poziomej jak się okazuje można nad nimi pracować równie mocno, a nawet bardziej!

Wspomnieliśmy już o nogach i o brzuchu, ale skoro mówimy już o tym, jakie mięśnie pracują na rowerze stacjonarnym poziomym, wspomnijmy również o mięśniach pośladkowych. Choć wzmacnianie tych ostatnich wielu osobom może się kojarzyć głównie z modelowaniem kobiecej figury, w praktyce u obu płci warto zadbać o tę partię ciała. Przyczyna jest bardzo prosta – właśnie mięśnie pośladkowe podtrzymują górne partie ciała.

Zauważ, że ta właściwość doskonale współgra z wspomnianym już odciążaniem kręgosłupa. Z jednej strony unikasz przeciążeń. Z drugiej natomiast dbasz o te mięśnie, które stabilizują kręgosłup już po tym, jak zakończysz trening.

Rower – jakie mięśnie pracują?

Rower treningowy poziomy – efekty nie tylko wzmacniające

Powyżej wspomnieliśmy jakie mięśnie pracują na rowerze stacjonarnym leżącym. Skoro piszemy o efektach wzmacniających, napiszmy także o tym, jak efektywny jest ten sprzęt w przypadku walki z nadmiarowymi kilogramami.

Okazuje się, że w porównaniu z wieloma innymi sprzętami, takimi jak bieżnie czy orbitreki, rowerki treningowe (w tym również właśnie rower stacjonarny poziomy) pozwalają na stosunkowo łatwe pokonanie bariery niechęci do wysiłku fizycznego. Po prostu rower kojarzy się raczej z rekreacją niż z treningami. Co jednak istotne, wraz z łatwiejszym przełamaniem oporów przed ćwiczeniami, łatwiej przychodzi także wydłużenie sesji treningowej. Przekłada się to oczywiście na tempo spalania kalorii, co jest nie bez znaczenia dla wielu osób.

Rower stacjonarny poziomy – jak usprawnić trening?

Podobnie jak w przypadku rowerków pionowych, tak i w rowerze stacjonarnym poziomym zastosowanie mają dwie rady. Pierwsza to wydłużenie czasu treningu do minimum pół godziny (w miarę możliwości dłużej). Dzięki temu w trakcie ćwiczeń wejdziesz w fazę, w której organizm efektywniej spala tkankę tłuszczową (początkowo skupia się głównie na węglowodanach).

Z czasem, gdy przywykniesz do treningów, zacznij wprowadzać drugą radę, jaką jest stosowanie interwałów. Polegają one na tym, że wsiadając na rower magnetyczny leżący, nastaw się na naprzemienne stosowanie lekkich i ciężkich odcinków „jazdy”. Przez lekkie rozumiemy tutaj bardzo szybkie pedałowanie na niskim ustawieniu oporu. Z kolei ciężkie odcinki oznaczają ustawienie mocnego oporu, symulującego jazdę pod górę. Taki rodzaj treningu nie tylko sprawi, ze spalanie kalorii będzie jeszcze intensywniejsze, ale przy okazji także znacznie bardziej wzmocnią Twoje mięśnie.

Zobacz również