Trening na drabince koordynacyjnej. Popraw szybkość, sprawność i koordynacje

15-11-2018

Popraw szybkość, sprawność i koordynacje ruchową swoich dzieci

Specjaliści coraz głośniej alarmują, że nasze dzieci mają za mało ruchu. Zbyt mało przebywają na świeżym powietrzu i nie chcą podejmować zbyt wielu aktywności. Ma to związek ze zbyt wczesnym dopuszczaniem ich do urządzeń elektronicznych, które zbyt mocno przyciągają ich uwagę. A brak ruchu i przebywania na świeżym powietrzu może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych.

Przykładem mogą tu być chociażby zaburzenia związane z prawidłową postawą, otyłość, a także np. częste bóle głowy. Dlatego warto zachęcać dzieci do regularnej aktywności fizycznej nie tylko w ramach zajęć szkolnych czy pozaszkolnych. Takie aktywności warto urozmaicać przez dobór odpowiedniego sprzętu. Doskonałym przykładem może być tutaj drabinka koordynacyjna, która po złożeniu zajmuje niewiele miejsca i daje wiele możliwości opracowania ciekawych treningów dla dziecka. Tego typu sprzęt wykorzystywany jest chętnie przy treningach piłkarskich. A Ty możesz z niego korzystać zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Drabinki koordynacyjne – co dają ćwiczenia na nich?

Drabinka koordynacyjna to sprzęt, który można znaleźć również pod nazwą drabinka piłkarska, z uwagi na to, że bardzo często wykorzystywana jest właśnie w czasie treningów piłkarskich zarówno u dorosłych, jak i młodych graczy. Jest to też sprzęt, który urozmaica znacznie tradycyjne treningi dla dzieci, gdyż pozwala na wprowadzenie elementów różnorodnych zabaw. To bardzo lubią dzieci i chętniej wtedy wykonują polecenia trenera. W końcu nie od dziś wiadomo, że najlepsza nauka to taka, która prowadzi przez zabawę.

Drabinka koordynacyjna do piłki

Ćwiczenia przy drabinkach tego typu wyglądają inaczej niż te prowadzone przy klasycznych drabinkach gimnastycznych. Drabinka koordynacyjna rozkładana jest na równomiernym podłożu i nie wykonuje się na niej podciągnięć czy zwisów. Ten sprzęt przede wszystkim znacznie poprawia zdolności koordynacyjne. A co za tym idzie, ćwiczenia takie wpływają na ogólną sprawność ruchową dziecka oraz jego szybkość, co pozwala mu na osiągnięcie lepszych wyników sportowych. Lepsza koordynacja i poprawa kondycji wpływają też pozytywnie na samopoczucie dziecka.

O efektywności tego rodzaju ćwiczeń może wskazywać również fakt, że drabinki do ćwiczeń można spotkać nie tylko na boiskach piłkarskich, ale także w salach fitness.

Koordynacja ruchowa na sali fitness

Drabinka koordynacyjna – ćwiczenia dla dzieci

Ćwiczenia koordynacyjne wykonywane przy drabince tego typu są bardzo proste i nie wymagają specjalnych przygotowań poza prawidłowo wykonaną rozgrzewką. Jednym z podstawowych ćwiczeń jest wskakiwanie obunóż w przód do przestrzeni pomiędzy szczeblami (w każde okienko drabinki). Kolejne ćwiczenie polega na ustawieniu się bokiem do przodu drabinki i również wskakiwaniu bokiem do każdego z okienek tworzonych przez szczeble drabinki. Takie samo ćwiczenie można wykonać ustawiając się tyłem i skacząc obunożnie do tyłu w każde z okienek. Nieco trudniejszym urozmaiceniem tego ćwiczenia będzie wskakiwanie w co drugie okienko.

Dla zawodników, u których chce się wytrenować jednocześnie koordynację i szybkość, odpowiednie będą ćwiczenia z przeskokami poza drabinkę. Przykładem może być tu ćwiczenie polegające na wskakiwaniu bokiem w okienko drabinki, wyskakiwanie z niego do tyłu, przeskakiwanie w bok i wskakiwanie w kolejne okienko. Urozmaiceniem tego ćwiczenia jest wykonywanie wyskoków z drabinki po skosie i wskakiwanie do kolejnego okna (bez wykonania skoku w bok poza drabinką).

Przy pomocy drabinki koordynacyjnej można zorganizować również swojego rodzaju grę w klasy i jej różne odmiany. Przykładowo dziecko ustawia się przodem do drabinki i obunożnie wskakuje w pierwsze okienko, później w drugie, ale tam na chwile przystaje i wyskakuje w rozkroku z drabinki po czym wskakuje w następne okienko. Można też wskakiwać obunożnie w co drugie okienko, a pomiędzy nimi wykonywać rozkrok.

Dla poprawy koordynacji ruchowej warto w treningi i zabawy wpleść ćwiczenia, w których bazuje się na przemiennym skakaniu na jednej z nóg. Przykładem może być tutaj przeskoczenie wszystkich okienek na jednej nodze. Później można wprowadzić wskakiwanie jedną nogą do okienka, przeskok obunożny do kolejnego i wyskok do kolejnego już na drugiej nodze. 

Dla trenowania szybkości przydatne będą szybkie „biegi” po drabince. Dla uzyskania dobrego efektu dziecko powinno szybko przebiec naprzemiennie trafiając nogą w każde okienko. W tym ćwiczeniu powinno wysoko podnosić kolana i skupić się na dokładnym wykonaniu polecenia.

Ćwiczenia przy drabince koordynacyjnej

Jaką drabinkę koordynacyjną wybrać?

W ofercie producentów dostępne są drabinki o różnej długości do prowadzenia prawidłowej gimnastyki z dziećmi. Na potrzeby prywatne wystarczą krótsze ok. 4 metrowe drabinki. Dostępne są również drabinki 9 metrowe oraz podwójne, które zazwyczaj wykorzystywane są już w czasie profesjonalnych treningów. Wybierając drabinkę, warto zwrócić uwagę na to, by można było zmieniać w niej szerokość poszczególnych okienek, tak by dopasować je do dziecka. Szczególne walory ruchowe można rozwinąć podczas wykonywania skipingów prowadzonych na płotkach koordynacyjnych, czasami dostępne są też drabinki modułowe, czyli takie, które można łączyć ze sobą tworząc taką, która najlepiej będzie spełniać nasze oczekiwania.

Zobacz również