Sztuki walki - jak zacząć? Wybieramy rękawice bokserskie i worek treningowy

25-10-2018

Aby móc rozpocząć treningi, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad doborem odpowiednich rękawic i worka treningowego. Na co należy zwrócić uwagę wybierając rękawice bokserskie i worek treningowy?

Rękawice bokserskie – jakie wybrać?

Sporty walki przypominające dzisiejszy boks znane były już w starożytności. Jednak wtedy używano „gołych” pięści. Dopiero XIX wiek przyniósł konieczność nakładania rękawic na walki bokserskie. Wcześniej, bo już w połowie XVIII wieku, rękawice bokserskie były znane, ale stosowane jedynie na treningach. Na oficjalnych walkach jeszcze wtedy nie były używane.

sztuki walki

Obecnie możemy wyróżnić kilka rodzajów rękawic bokserskich. Dzieli się je na kilka sposobów:

  • ze względu na tworzywo, z jakiego zostały wykonane – tutaj wyróżnia się rękawice bokserskie wykonane ze skóry naturalnej (najczęściej bydlęcej lub koziej), a także ze skór syntetycznych. Te wykonane ze skóry naturalnej są wytrzymalsze, ale jednocześnie droższe. Najczęściej sięgają po nie profesjonaliści. Rękawice ze skór syntetycznych polecane są dla osób poczatkujących, są tańsze, ale jednocześnie mniej wytrzymalsze. Dlatego są idealne na początek przygody ze sportami walki, gdy trenujemy sporadycznie. Dostępne są również rękawice wykonane po części ze skóry naturalne i syntetycznej. Łączą one w sobie zalety obu wyżej wymienionych rękawic – są dość wytrzymałe i można je nabyć w przystępnej cenie;

  • ze względu na przeznaczenie – rękawice bokserskie o wypukłej budowie przeznaczone są między innymi do boksu klasycznego i kickboxingu. Stosowane są również w czasie sparingów. Można je użytkować również w czasie treningów na sprzęcie. Do intensywnych treningów dla zawodowców polecane są rękawice przyrządowe. Dobrze się nimi ćwiczy na przędzie takim jak np. łapy trenerskie czy worki bokserskie. W sklepach ze sprzętem sportowym można też spotkać rękawice do innych sportów walki w tym do Muay Thai oraz MMA. Z reguły są mniejsze i mniej rozbudowane niż te przeznaczone do klasycznego boksu;

  • ze względu na sposób zapinania – dostępne są rękawice bokserskie sznurowane, które wymagają pomocy w dobrym nałożeniu, ale jednocześnie pozwalają na lepsze dopasowanie do ręki. Drugim rodzajem są rękawice zapinane na rzepy, które są łatwiejsze w nałożeniu, ale mogą nie dać tak dobrego dopasowania, jak rękawice wiązane;

  • ze względu na płeć zawodnika – rękawice bokserskie przeznaczone dla kobiet są mniejsze i lżejsze, coraz częściej producenci dbają też o ich wysoką estetykę. Rękawice dla mężczyzn są cięższe – ich waga zaczyna się od około 280 g.

Czy są specjalne rękawice dla poczatkujących?

Producenci z reguły nie produkują osobnych rękawic dla osób zaczynających treningi bokserskie. Jeżeli chcemy kupić rękawice dobre na początek, to powinniśmy postawić na tańsze. Dopiero, kiedy przekonamy się, że boks to nasza pasja i chcemy się rozwijać w tym kierunku, warto postawić na lepsze rękawice. Jednak niezależnie od tego, czy wybieramy rękawice profesjonalne czy amatorskie, to należy dobrać odpowiednio ich rozmiar do swoich dłoni, a także przetestować sposób ich zapiania i dopasowanie do ręki.

rękawice bokserskie

Worek bokserski – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Podobnie jak w przypadku rękawic, tak i w przypadku worków bokserskich możemy znaleźć kilka rodzajów sprzętu. Najpopularniejsze i zarazem najbardziej uniwersalne są klasyczne worki bokserskie o walcowanym kształcie. Taki worek wybiera się pod względem budowy ciała osoby ćwiczącej – dla osób o drobniejszej budowie przeznaczone są mniejsze i lżejsze worki treningowe. Jest to dobre rozwiązanie dla osób poczatkujących. Jeżeli brakuje nam miejsca na taki worek możemy zdecydować się na mniejszą rękawice ze skóry, która polecana jest w szczególności do trenowania ciosów hakowych.

Innym rodzajem worka treningowego używanego w boksie i innych sztukach walki są worki treningowe do MMA. Są one specjalnie ukształtowane, aby można było przy ich pomocy ćwiczyć nie tylko uderzenia, ale także rzuty. Worki tego typu polecane są przede wszystkim zawodnikom MMA, a także zaawansowanym bokserom. Dla zaawansowanych bokserów i zawodników MMA polecany jest również worek hakowy, który podobnie jak gruszka pozwala na ćwiczenie ciosów hakowych, ale ma inny kształt.

worek bokserski

Jaki worek dla początkującego?

Osoby początkujące i ćwiczące rekreacyjnie powinny postawić na worki o mniejszej wadze i gabarytach. W tym celu poleca się worki uniwersalne o wadze od 30 do 50 kg – ich wymiary wahają się w granicach ok. 130-140 cm wysokości oraz 35-40 cm średnicy. Wysokość worka będzie miała znaczenie przy rodzaju poszczególnych ćwiczeń. Jeżeli będziemy ćwiczyć wyłącznie boks, czyli ciosy ręczne wystarczający będzie worek o wysokości do 120 cm, jeżeli zaś chcemy ćwiczyć kickboxing czy rozszerzyć podstawowy trening bokserski, o wiele lepiej wybrać worek o wysokości ok. 160 cm.

Zobacz również