Trening sztuk walki może być dla naszego dziecka nie tylko pożyteczny, ale i niezwykle przyjemny. Instruktor z odpowiednim podejściem sprawi, że nauka nowych chwytów i technik będzie prosta i płynna, dzięki czemu żadne z dzieci nie będzie odbiegało poziomem od grupy. Jedynym trudniejszym wyzwaniem może okazać się jedynie dobór dyscypliny odpowiedniej dla dziecka. Wbrew pozorom każdy japoński sport walki cechuje się mocno unikalnymi zasadami, dlatego powinniśmy dobrze zastanowić się, na jaki konkretnie kurs zapiszemy pociechę.

Sztuki walki dla dzieci – predyspozycje dziecka i trening dający możliwość wyżyć się i rozwinąć skrzydła

Aby nauka sztuk walki sprawiała naszemu dziecku radość, potrzebny będzie przede wszystkim wybór odpowiedniego programu treningowego. Na kolejnych zajęciach poznawać ono będzie bowiem nowe i coraz bardziej skomplikowane tajniki sztuki walki, dlatego zapisanie pociechy niemającej doświadczenia w danej dyscyplinie od razu do grupy zaawansowanej mija się z celem. Zastanawiając się, jaką sztukę walki wybrać powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim odczucia naszego dziecka – nikt przecież nie lubi, gdy się go do czegoś zmusza.

Odpowiednio pokierowany trening pozwoli nie tylko na rozwinięcie sprawności fizycznej, ale również umiejętności psychicznych. Japońskie sztuki walki tradycyjnie bowiem wymagają od osób je uprawiających zarówno dobrej kondycji, jak i odpowiedniej osobowości. Mimo iż trening pozwoli „wyżyć się” i pozbyć nadmiaru energii, zarówno karate, judo, taekwondo, jak i aikido kładą bardzo duży nacisk na szacunek dla przeciwnika. Ważne jest także, by nie przelewać na dziecko własnych, niespełnionych ambicji i zrozumieć, że nauka powinna toczyć się dostosowanym do niego tempem.

przewroty - powalanie ćwiczenia sztuk walki-dzieci

Sztuki walki dla najmłodszych – jakie mamy rodzaje i które warto trenować?

Istnieje bardzo wiele różnych sportów walki, jakich naukę możemy zaproponować naszemu dziecku. Biorąc pod uwagę region świata, w jakim się znajdujemy, dużym zainteresowaniem cieszą się treningi boksu i kickboxingu. W ostatnich latach jednak coraz większą popularność święcą sztuki walki wywodzące się z Japonii – mowa tu niekoniecznie o karate, które zawsze było dość popularne, ale o dyscyplinach takich jak taekwondo, judo czy aikido.

Są to tzw. sztuki chwytane. Nie polegają one na czystej walce na pięści, jak choćby wyżej wymieniony boks, lecz kluczową rolę odgrywają tu chwyty obezwładniające. Są one względnie proste do opanowania przez osoby niedoświadczone, dlatego świetnie nadają się na pierwszy kontakt dziecka ze światem sportów walki. Poprawiają one ogólną wydolność i wytrzymałość organizmu dziecka, a także przyspieszają jego czas reakcji i koordynację ruchową. Japońskie sztuki walki wyróżnia również elegancja – o ile, przykładowo, krav maga chwyty mają przede wszystkim być skuteczne, o tyle Japończycy kierują się dodatkowo finezją w ataku i obronie. Trening ma być tu nie tylko siłowy, ale i uczący cierpliwości – wyczekiwania na odpowiednią chwilę, na pomyłkę rywala.

Treningi taekwondo dla dzieci to lekcje kształtowania i wzmacniania charakteru dziecka

Szkolenia taekwondo adresowane są do dzieci w różnych grupach wiekowych – nasze pociechy zawsze dopisane zostają do grupy o podobnym poziomie umiejętności. Sumiennie trenując, dziecko zyska poczucie niezwykłej satysfakcji związane z osiąganiem coraz to lepszych wyników. Trening taki to również nauka odpowiedniej samodyscypliny, która przydaje się przecież nie tylko w sporcie, ale i życiu jako takim.

Odnosząc zwycięstwa i ponosząc porażki, dziecko będzie powoli kształtowało swoje własne „ja”. Zrozumie, że życie to nie pasmo sukcesów, że czasem pogodzić się trzeba z niezadowalającym wynikiem, ale każda porażka to okazja do zdobycia dodatkowego doświadczenia. Trening będzie miał więc nie tylko nauką sztuki samoobrony, ale i pozytywnym doświadczeniem psychologicznym, dzięki któremu dziecko nabierze pokory i szacunku, tak dla siebie, jak i dla innych.

ćwiczenia dzieci sztuki walki - teakwondo

Taekwondo: zasady, techniki, jakie efekty daje dziecku taekwondo

W Taekwondo wyróżnia się aż 10 stopni wtajemniczenia ucznia (kup), co daje dodatkową motywację do kontynuacji nauki. Po ukończeniu szkolenia, na profesjonalnym poziomie wyróżnia się 9 dodatkowych poziomów zaawansowania (dan).

Walki, w zależności od federacji, odbywają się wg zasad full contact (dozwolony atak pełnią siły), lub light contact. Podstawową formą wyprowadzania ciosów jest kopnięcie, choć dopuszczalne jest wyprowadzanie ciosów pięścią – jednak nie w okolice twarzy. Zakazane jest także wykorzystywanie kolan i goleni.

Lekcja samoobrony czyli Aikido dla dzieci – dobra forma na początek

Być może najłatwiejszą w nauce sztuką walki wywodzącą się z Japonii jest Aikido. Jest to nie tylko sport, ale i swego rodzaju styl życia, zakładający harmonię ciała z duszą. Chwyty i ciosy w aikido mają być nie tylko skuteczne, ale i miłe dla oka widza. Aikido ma bardzo pacyfistyczną filozofię i ważną kwestię odgrywają tu uniki i bloki. Zakłada obezwładnienie przeciwnika, ale nie bezpośrednią walkę z nim.

Nauka samoobrony dla dziecka zaczęta od Aikido to dobra decyzja. Poprawia ona koordynację ruchową i umiejętności samoobrony, przy tym oferując pozytywne przesłanie.

Co da dziecku Judo – charakterystyka i formy treningu dla najmłodszych

Podobnie jak Aikido, Judo jest sportem z „duszą”. Olbrzymią wartością jest tu bowiem odpowiedzialność – tak za własne sukcesy i porażki, jak i za zdrowie przeciwników. Podobnie jak w innych japońskich dyscyplinach walki, niezwykle ważny jest tu bowiem szacunek do drugiej osoby. W treningu ważny jest odpowiedni refleks – skoczność, czas reakcji i zdolność do wyprowadzenia kontrataku.

Trening Judo wzmacnia mięśnie ogólnoszkieletowe, dlatego jest niezwykle korzystny dla zdrowia naszego dziecka. Oferuje niezwykle różnorodne formy treningu – zarówno siłowe, jak i gimnastyczne, a w programie treningowym znajdziemy zarówno zajęcia korekcyjne, jak i usprawniające, dzięki czemu judo pozwoli naszej pociesze narozwinięcie bardzo szerokiego zakresu umiejętności.

ćwiczenie judo

Judo - sport dla wytrwałych i cierpliwych jak mawia Paweł Nastula

Jedna z największych legend rodzimego judo, Paweł Nastula (złoty medalista Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Świata) powiedział kiedyś, że jest to sport przede wszystkim dla osób wytrwałych i cierpliwych. Trudno nie zgodzić się z jego rozumowaniem – na pierwszy rzut oka nie jest to wcale dyscyplina zbyt widowiskowa, szczególnie dla osób lubujących się w zapasach MMA czy wrestlingu. Piękno tego sportu docenią jednak osoby, które od wybranej dyscypliny oczekują gracji i artyzmu, piękna wyprowadzanych ataków.

Z drugiej jednak strony, zarówno wytrwałość i cierpliwość to niezwykle pożądane cechy, a Judo z pewnością pomoże w ich pogłębieniu u naszych dzieci. Trening psychologiczny w młodym wieku jest równie ważny, co trening siłowy, a judo jest jednym z tych sportów, które do osiągnięcia sukcesu po prostu wymagają zrównoważenia i chłodnej głowy. Sukcesy również nie przyjdą od razu – ale kiedy już się pojawią, duma, jaką będzie odczuwało zarówno nasze dziecko, jak i my sami, będzie wręcz nie do opisania.

Jak zachęcić dziecko do rozpoczęcia treningu sztuk walki?

Zachęcenie dziecka do uprawiania sportu nie jest łatwe, zwłaszcza dlatego, że w dzisiejszym świecie pojawiło się mnóstwo alternatywnych rozrywek (telewizja czy też gry komputerowe). Na pewno nie powinniśmy zmuszać pociechy do treningu, jeśli kategorycznie tego nie chce – ważne jest jednak, by uświadomić jej korzyści z niego płynące.

Podkreślić możemy, że kursy samoobrony dla dzieci są przede wszystkim świetną zabawą i okazją do poznania nowych przyjaciół. Warto też pokazać, że nauka nowych umiejętności może być świetną przygodą, a także pozwoli na zdobycie szacunku wśród rówieśników. Być może dziecko przekona się do judo, czy jakiegokolwiek innego sportu dopiero wtedy, gdy zobaczy trening na żywo – o ile jest to możliwe, odwiedźmy więc lokalną szkółkę i spytajmy o możliwość obejrzenia treningu w charakterze widza.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć