Squash dynamiczna gra na jesienną chandrę! Pomagamy w wyborze rakiety do squasha

25-10-2018

Squash to sport, który zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Jest niezwykle dynamiczny i ma w osobie element rywalizacji. Jeśli zaczniemy grać w niego regularnie, nie tylko poprawimy naszą kondycję, ale też zyskamy więcej energii, co w okresie jesienno-zimowym jest jak najbardziej wskazane. By każda rozgrywka dawała nam maksimum przyjemności, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do gry, w tym najważniejsze z nich, czyli rakietę do squasha. Wykonana z wysokiej jakości materiałów i odpowiednio dobrana, przyda się zarówno graczom zaawansowanym, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem.

squash

Squash – co to takiego?

Squash to dyscyplina sportowa, która polega na odbijaniu kauczukowej piłki rakietą w taki sposób, by uderzyła ona o ścianę oraz była jak najbardziej trudna do przyjęcia przez przeciwnika. W squasha gra się na zamkniętych kortach, specjalnie przystosowanych do tej gry. Oficjalne wymiary kortu określa Międzynarodowa Federacja Squasha, pozostają one niezmienne od 1920 roku i wynoszą: 9750 mm długości i 6400 mm szerokości. Kort musi być otoczony ścianami ze wszystkich czterech stron. Graczy jest zwykle dwóch, choć możliwa jest również gra w parach, czyli tzw. debel.

rakieta do squasha

Czym się różnią rakiety do squasha od tenisowych?

Dobra rakieta do squasha to bardzo ważny element każdej rozgrywki squasha. By wybrać odpowiedni dla siebie model, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów:

Waga rakiety

Jest określona w gramach i może wynosić od 110 do 180 g, choć zdarzają się także cięższe modele. Waga rakiety ma wpływ na efekty, jakie osiągniemy podczas gry. Im cięższą rakietą będziemy grać, tym mocniejsze odbicie uzyskamy. Jednak cięższa rakieta, czyli taka, której waga wynosi ponad 150 g, znacznie utrudnia kontrolę nad lotem piłeczki. Ponadto ręka gracza szybciej się przy niej męczy, co szczególnie będzie utrudniać grę osobom początkującym. Lekka rakieta to taka, której waga wynosi od 110 do 150 g. Uderzenia taką rakietą może nie są tak silne i dynamiczne, natomiast pozwala ona na uzyskanie większej precyzji odbicia i lotu piłeczki. Osoby początkujące oraz te o drobnej budowie ciała lub mniejszej muskulaturze powinny wybrać rakietę lekką.

Powierzchnia główki rakiety

To drugi, obok wagi, istotny parametr w doborze rakiety do squasha. Powierzchnia główki jest mierzona w centymetrach kwadratowych. Im większa powierzchnia, tym łatwiej trafiać w piłkę. Rakieta z główką mierzącą ok. 500 cm² jest więc wskazana dla osób początkujących, które dopiero uczą się gry w squasha. Rakieta z mniejszą powierzchnią główki doskonale sprawdzi się dla osób zaawansowanych, chcących uzyskać większą siłę uderzenia i jego precyzję.

Wyważenie rakiety

Za odpowiednie wyważenie rakiety odpowiada umiejscowienie środka ciężkości. Może się on znajdować na rączce rakiety, główce albo w centralnym punkcie rakiety. Gdy środek ciężkości rakiety znajduje się na rączce, uderzenia są zdecydowanie słabsze, jednak rakieta sprawia wrażenie lżejszej oraz łatwiej nią manewrować. Gdy balans znajduje się na główce, uderzenia są wprawdzie silniejsze, ale utrudnia to precyzyjne ruchy. Odpowiednie wyważenie rakiety wpływa więc bezpośrednio na naszą grę, stanowiąc bardzo istotny parametr podczas zakupu rakiety.

Z czego może być zrobiona rakieta do squasha?

Materiał, z którego wykonana jest rakieta do squasha, ma wpływ na jej wytrzymałość, wagę, a tym samym na nasz komfort podczas gry.

Do produkcji rakiet do squasha wykorzystuje się często aluminium. Modele takie są solidne i elastyczne, ale niestety dość ciężkie. Aluminiowe rakiety są zdecydowanie najtańsze, warto więc zwrócić na nie uwagę, jeśli nie chcemy od razu wydawać sporych sum na sprzęt do gry.

Rakiety wykonane w całości z włókna węglowego są bardzo lekkie, ale niestety dość sztywne, a tym samym podatne na uszkodzenia mechaniczne, np. pęknięcia. Są również zdecydowanie droższe niż te wykonane z aluminium.

Do produkcji rakiet stosuje się też domieszki innych materiałów, np. włókna szklanego albo tytanu. Są one wtedy bardziej odporne na uszkodzenia i zachowują lekkość rakiet grafitowych.

squash

Jak wybrać rakietę, uwzględniając stopień zaawansowania gracza?

Podczas pierwszej w naszym życiu rozgrywki squasha możemy skorzystać z rakiety wypożyczonej w klubie, w którym będziemy grać. Dzięki temu będziemy mogli przekonać się, czy rzeczywiście jest to sport dla nas, bez wcześniejszego ponoszenia kosztów zakupu własnego sprzętu. Jeśli jednak okaże się, że squash to nasza dyscyplina i zaczniemy grać regularnie, korzystniej będzie zdecydować się na zakup własnej rakiety.

Przed kupnem warto wypróbować jak największą liczbę różnych modeli, żeby przekonać się, jaka rakieta do squasha będzie odpowiednia do naszych możliwości i zapewni nam komfort podczas gry. Należy jednak pamiętać, że wybór najtańszej może wygenerować tak naprawdę podwójne koszty. Tania rakieta z pewnością nie będzie najlepszej jakości i dość szybko się zużyje, zmuszając nas do zakupu kolejnej. Jeśli wybierzemy nieco droższy, ale odpowiedni dla nas i solidnie wykonany model, może on nam posłużyć przez bardzo długi czas, nawet wtedy, gdy z graczy początkujących staniemy się już profesjonalistami.

Zobacz również