Ściskacze do rąk – do czego służą i jak wykorzystać je w treningu?

11-02-2020

Ściskacze do rąk – dla kogo będą odpowiednie?

Wiele osób pomija trening mięśni przedramion, gdyż partie te aktywują się podczas ćwiczeń z wolnymi ciężarami, np. przy podnoszeniu sztangi, hantli czy kettlebelli. Naturalny rozwój zginaczy, prostowników oraz odwodzicieli umiejscowionych między nadgarstkiem i łokciem nie jest jednak zbyt szybki. Utrudnia to wykonywanie wielu dyscyplin sportowych, np. kalisteniki bądź wspinaczki, gdzie pewny i mocny chwyt gwarantuje bezpieczeństwo treningu oraz prowadzi do zaawansowanych technik gimnastycznych. Zadaniem ściskaczy do dłoni jest szybka rozbudowa mięśni przedramion. Są to doskonałe akcesoria uzupełniające osprzęt domowej siłowni, które znakomicie przygotowują dłonie i ręce do treningu z ciężarami. Możemy wykorzystać je również podczas rehabilitacji oraz jako urozmaicenie siłowych sesji treningowych.

ściskacze

Czy ściskacze do rąk są skuteczne?

Regularne ćwiczenia bardzo szybko zwiększają siłę dłoni, dzięki czemu z łatwością utrzymamy ciężar własnego ciała na drążku treningowym oraz podtrzymamy gryf sztangi. Efekty ściskaczy do rąk zależą od siły oporu generowanej najczęściej przez stalową sprężynę (ściskacz sprężynowy). Wśród tych konstrukcji znajdziemy zarówno ściskacze do rąk dla dzieci i początkujących o oporze do 5-10 kg, jak i modele o wysokim poziomie trudności – nawet 159 kg! Te ostatnie są idealne dla kulturystów czy strongmanów poszukujących silnego bodźca do rozwoju mięśni kończyny dolnej.

Kto powinien stosować ściskacze do dłoni?

Ściskacze do rąk należy podzielić na dwie grupy. W pierwszej mieszczą się specjalne ściskacze gumowe i miękkie piłki antystresowe, których zadaniem jest przywrócenie pełnej ruchomości nadgarstka oraz dłoni. Wykorzystuje się je m.in. w pourazowej terapii rehabilitacyjnej bądź w celu minimalizowania naturalnego zaniku mięśniu u osób starszych. Druga grupa to konstrukcje sportowe, przeznaczone dla koszykarzy, siatkarzy, szczypiornistów, tenisistów, entuzjastów sztuk walki, wspinaczy, rowerzystów czy kulturystów i muzyków. Mają one znacznie większy opór, wyprofilowany lub gąbkowaty uchwyt, a czasem wbudowany mechanizm zliczający powtórzenia.

Ściskacze prosportowy

Jakie są efekty stosowania ściskacza do rąk?

Rezultatem użytkowania ściskaczy do dłoni jest mocny chwyt oraz wzrost objętości mięśni przedramienia. Są to mięśnie małe, które nie rozwijają się tak szybko, jak mięsień dwugłowy ramienia, mięsień naramienny czy mięśnie grzbietu. Tym samym ważna jest regularność i oczywiście dieta z odpowiednim bilansem kalorycznym. Czy warto ściskaczy do rąk używać na siłowni? Tu zdania są podzielone.Mając do dyspozycji profesjonalny sprzęt lepiej postawić na trening z wolnymi ciężarami, który znaczenie szybciej zbuduje siłę całego ciała. Ściskacze do rąk warto mieć natomiast w plecaku czy torbie podróżnej. Ich kompaktowe rozmiary pozwalają trenować również w szkole czy podczas dojazdów do pracy. W ten sposób osiągnięcie wymarzonego wyglądu przedramion zajmuje znacznie mniej czasu.

Czym różnią się ściskacze do dłoni?

Ściskaczy do rąk należy poszukiwać w grupie drobnego sprzętu fitness. Konstrukcje wykorzystujące mechanizm sprężynowy nadają się do treningu siłowego, natomiast modele o zastosowaniu rehabilitacyjnym wykorzystamy również do izolowanych ćwiczeń poszczególnych mięśni przedramienia i dłoni. Przed zakupem warto sprawdzić, z jakich materiałów wykonano rękojeść ściskacza do dłoni. Profilowany lub piankowy uchwyt znacznie zwiększa komfort ćwiczeń, minimalizując przy tym ryzyko powstania bolesnych odcisków.

Podstawowe rodzaje ściskaczy do dłoni:

Typ

Regulacja oporu

Profilowany uchwyt

Zastosowanie

Zalety

Piłka antystresowa

NIE

NIE

Rehabilitacja

Niska cena, możliwość masażu w modelach z wypustkami, niska waga

Ściskacz gumowy

NIE

W zależności od modelu

Rehabilitacja, urozmaicenie treningu

Pewny chwyt w modelach profilowanych, zestawy o zróżnicowanym stopniu oporu

Ściskacz sprężynowy

NIE

W zależności od modelu

Trening mięśni przedramienia

Wysoka wytrzymałość, duży zakres oporu, pewny chwyt w modelach z piankowymi rękojeściami

Ściskacz pistoletowy

TAK

TAK

Trening mięśni przedramienia

Komfortowy uchwyt, duży zakres oporu (do 40 kg), regulacja oporu przy pomocy wbudowanego pokrętła

Ściskacz z licznikiem

NIE

TAK

Trening mięśni przedramienia

Komfortowy uchwyt, duży zakres oporu, zintegrowany moduł zliczający

Przyrząd do ćwiczeń palców

NIE

TAK

Rehabilitacja, trening mięśni przedramienia, ćwiczenia izolowane dłoni

Komfortowy uchwyt

 

Ściskacze do rąk

Ile kosztują dobre ściskacze do rąk?

Profesjonalne ściskacze Spokey Atlan z ergonomicznym uchwytem dopasowanym do kształtu dłoni kosztują mniej niż 10 złotych. W zestawie znajdziemy dwa urządzenia, dzięki czemu możemy trenować parę dłoni w tym samym czasie. Do ćwiczeń w domu nadają się również modele pistoletowe oraz te wyposażone w licznik powtórzeń. Ich cena jest nawet pięciokrotnie wyższa, co jest związane z dodatkowym mechanizmem liczącym powtórzenia.

Zalety treningu przy pomocy ściskaczy do dłoni doceniają zarówno profesjonalni sportowcy, jak i muzycy czy osoby starsze, które chcą zachować pełną sprawność mięśni przedramienia, dłoni oraz nadgarstków. Atrakcyjna cena sprawia, że ćwiczyć może każdy – zarówno w domu, jak i poza nim.

Zobacz również