Runmageddon: ekstremalny bieg przeszkodowy – jak przygotować się na to wyzwanie?

31-08-2020

Doły z lodowatą wodą, zasieki, ścianki oraz zapory ogniowe to tylko kilka z ponad 50 prób, które mogą pojawić się na trasie Runmageddonu. W tym biegu przeszkodowym liczy się praca wszystkich mięśni, a często również pomoc innych uczestników. Na czym polegają biegi OCR i jak trenować do Runmageddonu?

Obstacle Course Race – na czym polega wyzwanie?

Runmageddon to seria biegów OCR (Obstacle Course Race), które poza określonym dystansem do pokonania oferują szereg emocjonujących wyzwań dla uczestników. W zależności od miejsca wydarzenia mogą to być naturalne przeszkody terenowe, jak rzeki, wąwozy bądź skałki wspinaczkowe, lub specjalnie zaprojektowane blokady znane m.in. z placów treningowych jednostek wojskowych.

Motto wydarzenia, czyli „Siła i Charakter”, zdradza z jakim sprawdzianem mamy do czynienia. Z pewnością nie jest to bieg dla osób, które nie lubią pyłu, piasku, błota, a czasem krwawych obtarć. Rekrut Runmageddona może poczuć się jak John Rambo, pokonujący zasieki z drutem kolczastym i wspinający się po linie. W formule Openrywalizacja jestdrugorzędna – liczy się przede wszystkim ukończenie biegu oraz sprawdzenie swojej sprawności w ekstremalnych warunkach. Dla weteranów stworzono serie Challenge oraz Elite, umożliwiające sportową walkę na czas.

trening przed runmagedonem

Kto może wystartować w Runmageddonie i kiedy zacząć przygotowania?

Zróżnicowany poziom trudności sprawia, że w każdej edycji udział wziąć mogą zarówno siłacze o żelaznej kondycji, jak i kobiety, którym nie brakuje odwagi, a nawet dzieci. Trasa Runmageddonu dla początkujących liczy od 3 do 6 kilometrów i nie wymaga doświadczenia. Pokonają ją nawet osoby, które nie ćwiczą regularnie, a większość swojego czasu spędzają przed ekranem monitora. Formuła „Hardcore” to z kolei jeden z najbardziej wymagających półmaratonów w Europie, gdzie runmageddonowych przeszkód nie pokonamy bez znajomości techniki, odpowiedniej kondycji, siły, równowagi i oczywiście woli walki.

Formuły biegu z przeszkodami Runmageddon:

Nazwa

Kategoria wiekowa

Dystans

Liczba przeszkód

Intro

15+

3

15

Rekrut

15+

6

30

Classic

15+

12

50

Hardcore

Dorośli

21+ (półmaraton)

70

Ultra

Dorośli

42+ (maraton)

140

Kids

4-11 lat

1 km

10

Junior

12-15 lat

2 km

15

Family

Dowolna

2 km

15

 

Runmageddon przysporzy wiele przyjemności osobom, które nudzi zwykłe bieganie. Trzeba jednak pamiętać, że kolejnych kilometrów nie pokonamy bez odpowiedniego treningu cardio. Runmageddonowe przygotowania warto zacząć już 3-4 tygodnie przed wydarzeniem, jeśli interesuje nas formuła Classic lub niższa oraz nawet 12-15 miesięcy wcześniej, by bezpiecznie dobiec na metę maratonu.

trening przed biegami ocr

Rodzaje treningu do Runmageddonu – o jakie mięśnie zadbać przed zawodami?

Kondycja umożliwiająca pokonania kilku kilometrów to dopiero początek – dobry trening do Runmageddonu powinien zagwarantować nam gibkość i wytrzymałość całego ciała. Bez wzmocnienia ramion, grzbietu, nóg czy brzucha nie wdrapiemy się na wysoką ścianę komandosa, a spacer farmera, wciąganie obciążenia czy tarzan będą poza naszym zasięgiem.

Elementy, które warto uwzględnić w treningu do Runmageddonu:

  • przygotowanie wytrzymałościowe,
  • trening siłowy,
  • gibkość, równowaga oraz koordynacja ruchowa,
  • technika pokonywania przeszkód.

Nauka radzenia sobie z przeszkodami to tylko uzupełnienie, gdyż większość z nich bez problemu pokonamy, dysponując zapasem siły. Dobrym rodzajem treningu do Runmageddonu są ćwiczenia militarne, np. plan Spartacusa, bądź aktywności interwałowe HIIT, które w błyskawicznym tempie wzmacniają ciało, usuwając nadmiar tkanki tłuszczowej.

Jakie ćwiczenia wykonywać, aby dobiec do mety Runmageddonu?

Jeśli na siłowni nie gościmy zbyt często przygotowanie do biegu OCR warto zacząć od 20-40-minutowych sesji aerobowych 3-4 razy w tygodniu. W tym celu znakomicie sprawdza się skakanka, rower lub bieżnie elektryczne. Ćwiczenia z udziałem tlenu wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, dzięki któremu możemy pokonywać coraz dłuższe dystanse. Cardio uzupełniamy pracą z wolnymi ciężarami lub wielostawowymi elementami kalisteniki, jak pompki czy podciąganie na drążku. Jeśli w naszym planie dnia brakuje czasu na trening warto skorzystać z zalet planów HIIT o wysokiej intensywności.

trening runmageddon

Ćwiczenia na wytrzymałość – trening HIIT:

Typ

Faza wysiłkowa (ciężka)

Faza normująca (lekka)

Przerwa między ćwiczeniami

Liny fitness (battle ropes)

15 sekund

30-60 sekund

 

Burpees

30 sekund

60-90 sekund

Brak

Przyciąganie kolan do klatki piersiowej w zwisie

30 sekund

60-90 sekund

Brak

Pompki

15 sekund

30-60 sekund

Brak

Przysiad z wyskokiem

30 sekund

60-90 sekund

Brak

Czołganie w planku

30 sekund

30 sekund

Brak

Bieg bokserski

30 sekund

30-60 sekund

Brak

Pompki na poręczach (dipy)

60 sekund

30 sekund

Brak

Skakanka

30 sekund

60-90 sekund

Brak

 

Co zabrać ze sobą na bieg i o czym nie zapominać przed startem?

W pakiecie startowym wydarzenia znajdziemy koszulkę runmageddonu oraz bandanę. Nie jest to zbyt wiele, biorąc pod uwagę wyzwania stojące przed zawodnikami.W pokonaniu toru przydatne są przede wszystkim rękawiczki, buty z agresywnym bieżnikiem oraz ochraniacze na kolana czy łokcie. Niezależnie od pogody i formuły warto ubrać długie legginsy oraz koszulkę z technicznego, oddychającego materiału. Techniczna odzież zabezpiecza nas przed zbyt szybkim wychłodzeniem, zapewniając komfort odprowadzania potu na długim dystansie.

Warto pamiętać, że pomaganie innym zawodnikom jest istotnym elementem Runmageddonu. Niektórych przeszkód zwyczajnie nie da się pokonać, grając solo. Z tego powodu ukończenie biegu daje sporo satysfakcji, pozwala nawiązać nowe znajomości oraz zyskać energię do dalszych, bardziej intensywnych treningów.

Zobacz również