Nie bez powodu osoby, którym zależy na szybkim zrzuceniu zbędnych kilogramów, sięgają po rowery spinningowe. Sprzęt ten pozwala na intensywny trening aerobowy bez względu na pogodę. Nie obciąża też stawów, dzięki czemu idealnie nadaje się również dla seniorów. Jaki rower spinningowy czy trenażer wybrać?

Rower spinningowy a odchudzanie i zdrowie

Bieganie, jazda rowerem, step czy skakanie na skakance – wszystkie te formy aktywności nieodłącznie kojarzą się z treningiem cardio, wykorzystywanym do redukcji tkanki tłuszczowej i poprawy kondycji. Wśród nich tylko kolarstwo nie obciąża nadmiernie stawu kolanowego, chroniąc przed zwyrodnieniami, i minimalizuje ryzyko kontuzji wywołanej niewłaściwym ustawieniem stopy. Tym samym treningi przy pomocy rowerów stacjonarnych są polecane wszystkim, bez względu na wiek czy staż na siłowni.

Zalety treningu na rowerze spinningowym w domu

Jeśli chcemy zachować regularność treningów, warto sięgnąć po rower stacjonarny zapewniający maksymalny komfort ćwiczeń. Z pomocą rowerów spinningowych nie musimy obawiać się złej pogody, a w czasie pokonywania kolejnych kilometrów możemy np. oglądać telewizję lub słuchać muzyki. Liczbę spalonych kalorii policzy za nas wbudowany komputer treningowy, który znajdziemy np. w modelu do domu HERTZ XR-660.

Pionowe, poziome, spinningowe – rodzaje rowerów stacjonarnych

Wspomniane wcześniej zalety sprawiają, że rowery stacjonarne stanowią niezbędny osprzęt każdej siłowni. W zależności od potrzeb do dyspozycji mamy rowery magnetyczne do różnych rodzajów treningu, w tym ćwiczeń siłowych i wytrzymałościowych oraz intensywnych sesji interwałowych, rowery spinningowe imitujące jazdę na tradycyjnym jednośladzie oraz trenażery dla profesjonalnych kolarzy. Każdy rodzaj roweru stacjonarnego możemy zakupić do ćwiczeń w domu.

Rodzaje rowerów stacjonarnych:

  • rowery pionowe – wyprostowana pozycja jest komfortowa dla kręgosłupa, a ruch pedałów do góry i w dół pozwala na trening siłowy,
  • rowery poziomeidealny rower stacjonarny dla seniora. W tym modelu nogi pracują do przodu i do tyłu, a brak konieczności zapierania się rękami odciąża nadgarstki, łokcie czy szyjny odcinek kręgosłupa,
  • rowery spinningowe – w tego typu rowerach stacjonarnych napęd na koło zamachowe przenosi specjalny łańcuch lub pasek, co pozwala trenować jak na rowerze szosowym.

Trenażer vs rower stacjonarny – porównanie zalet i wad

Obok rowerów stacjonarnych do ćwiczeń w domu wykorzystać możemy również trenażery. Są to kompaktowe, lekkie urządzenia dedykowane profesjonalnym treningom kolarskim. W ich przypadku ćwiczący korzysta z roweru, który został ustawiony na obrotowych rolkach z magnetycznym oporem lub podłączony bezpośrednio do specjalnego mechanizmu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób wyczynowo jeżdżących na rowerach szosowych i górskich, które potrzebują rozgrzać się przed zawodami lub pracować nad wydolnością w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Najważniejsze zalety i wady rowerów stacjonarnych i trenażerów:

 

Typ urządzenia

Rower stacjonarny – pionowy

Rower stacjonarny – poziomy

Rower spinningowy

Trenażer rolkowy

Trenażer imitujący tylne koło

Waga urządzenia

19,5/21 kg

48,5 kg

47/42 kg

7 kg

15 kg

Wymaga roweru

NIE (sprzęt gotowy do użycia)

NIE

NIE

TAK (konieczne jest podłączenie ramy i osprzętu)

TAK

Regulacja kierownicy

TAK

NIE

TAK

Zależy od roweru

Zależy od roweru

Regulacja siodełka

TAK

TAK

TAK

Zależy od roweru

Zależy od roweru

Poziom mocy

8 stopni oporu

16 stopni oporu

Płynny

3 stopnie oporu

Płynny, precyzyjny, symulacja nachylenia do nawet 15%

Funkcje interaktywne

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

Opór

Magnetyczny

Magnetyczny

Dociskowy

Magnetyczny

Cyfrowy ergometr

Zalety

Pomiar pulsu, czasu, prędkości, pokonanej drogi i spalonych kalorii

24 programy treningowe, sensor pulsu, cicha praca

Pomiar pulsu, spalonych kalorii, liczby obrotów na minutę, dystansu i aktualnej prędkości

Poprawia balans na rowerze, kompatybilność z każdym typem roweru, kompaktowe wymiary

Ultracicha praca, kompatybilność z każdym typem roweru, pomiar mocy, prędkości, kadencji

Cena

Poniżej 1000 PLN

Poniżej 1500 PLN

Poniżej 1000 PLN

1000-1500 PLN

2500-4000 PLN

Przykład

HERTZ SIRIUS 2

HERTZ COMFORT 7

HERTZ XR-330

 

 

 

Jak działa rower spinningowy i komu jest polecany?

Rowery spinningowe przypominają magnetyczne modele stacjonarne. Ich wnętrze kryje specjalny system napędu z kołem zamachowym podłączonym do paska lub łańcucha, które symulują wrażenie jazdy na zwykłym rowerze. Zaletą tego rozwiązania są płynne ćwiczenia bez niepotrzebnego hałasu. Jest to idealny wybór, jeśli po rower treningowy sięgamy regularnie, a nasze treningi trwają od 20 minut do nawet kilku godzin. Dobry rower spinningowy do 1000 zł kupimy bez większych problemów.

Czym kierować się przy zakupie rowerku treningowego?

Wybór odpowiedniego urządzenia do odchudzających ćwiczeń aerobowych (treningu cardio) wymaga rozważenia indywidualnych potrzeb – jeśli szukamy sprzętu uniwersalnego, którego cena nie nadwyręży portfela, pionowy rower magnetyczny będzie dobrym zakupem. Osoby starsze i cierpiące na problemy ze stawami czy kręgosłupem powinny wybrać model poziomy, natomiast do podtrzymania kondycji poza sezonem kolarskim idealnie sprawdza się rower spinningowy. Wybierając sprzęt do domu, warto upewnić się, że ma on regulowane siodełko i kierownicę. Dzięki temu z urządzenia będą mogli korzystać wszyscy domownicy.

Zakup roweru stacjonarnego to najlepszy sposób, by w domowych warunkach walczyć z nadwagą czy zbędnymi kilogramami. Duży wybór urządzeń sprawia, że ćwiczyć możemy zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie bez względu na wiek.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć