Rodzaje ławeczek pod sztangę

15-09-2016

Ławka do ćwiczeń sprawdza się idealnie, gdy chcesz budować masę. Gdy z niej korzystasz, musisz skupić się nie tylko na podniesieniu ciężaru, ale i na zachowaniu go w równowadze. Pytanie jednak brzmi: która ławka będzie najlepsza dla Twoich potrzeb?

Ławka prosta, czyli uniwersalna

To najczęściej spotykany typ ławeczki. Prosta konstrukcja pozwala na wykonywanie niemal każdego ćwiczenia. Warto jednak zauważyć, że sprawdzi się tylko na początku przygody z podnoszeniem ciężarów (i to tych lżejszych, typu hantle). Im bardziej będziesz wytrenowany, tym bardziej będzie Ci brakować możliwości, jakie dają inne rodzaje ławeczek.

Ławka skośna

W tym przypadku mówimy o ławeczce przeznaczonej do trenowania mięśni brzucha, poprzez skłony lub skręty tułowia. Ławki skośne zajmują niewiele miejsca i często posiadają możliwość ustawienia kilku różnych kątów nachylenia.

Ławki do wyciskania – cechy

Wreszcie dochodzimy do sedna, a więc do tych ławeczek, które dedykowane są osobom ćwiczącym podnoszenie ciężarów. Oprócz samej ławki, posiadają one także stojak na ciężary. Ten może, choć nie musi, być zintegrowany z samą ławeczką. Jeśli masz wybór między tymi dwoma wariantami – sugerujemy postawić na opcję połączoną. Przyczyna jest prosta – po prostu unikniesz przypadkowych przesunięć, a stojak zawsze znajdzie się w odpowiednim położeniu.

Ławeczki pod sztangę często występują w wersjach rozbudowanych o dodatkowe elementy, które bądź pozwalają na wykonywanie dodatkowych ćwiczeń, bądź je usprawniają.

Ławka z modlitewnikiem - cechy

To jeden z najlepszych przykładów na usprawnienie ławeczki poprzez domontowanie do niej jednego, konkretnego elementu. Modlitewnik to specjalna podkładka pod ramię, nieco przypominająca kształtem górną część mównicy bądź ambony (stąd nazwa). Jest wykorzystywany przy ćwiczeniach z obciążeniami – zarówno tymi podnoszonymi jedną ręką (hantle), jak i oburącz (sztangi), gdy zależy nam na zachowaniu stabilnego ruchu.

Jeżeli zastanawiasz się czy warto zainwestować w modlitewnik, z pewnością zainteresuje Cię pewna ciekawostka co do jego zastosowania. Otóż regularne ćwiczenie z wykorzystaniem tego elementu, pozwala na uzyskanie wyraźnie mocniej wystających bicepsów – a to już całkiem konkretna korzyść.

Oczywiście bicepsy można też ćwiczyć bez tego typu pomocy, poprzez uginanie ramion trzymających sztangę, ale w przypadku trenowania na modlitewniku w zdecydowanie większym stopniu dochodzi do izolowania tych mięśni. A skoro można trening usprawnić – warto to robić.

Pamiętaj, że przy zakupie modlitewnika, najlepiej wybrać egzemplarz z możliwością regulacji zarówno wysokości, jak i kąta nachylenia. Można tez pomyśleć o modelu z domontowanym uchwytem na gryf.

Ławka olimpijska – cechy

Możliwe, że Twój potencjał w zakresie podnoszenia ciężarów już teraz jest spory, a ambicje masz jeszcze większe. Jeśli tak, zastanów się nad wyborem ławki olimpijskiej. W porównaniu ze zwykłymi ławkami do wyciskania nie różnią się za bardzo, jeśli nie liczyć jednej, za to bardzo istotnej cechy. Ławki olimpijskie są znacznie solidniejsze i wytrzymalsze. Co za tym idzie, można na nich trenować ze znacznie większymi ciężarami (nie zapomnij, że mowa tu o łącznym ciężarze Twoim i sztangi).

Ławki olimpijskie będą dobrym wyborem także w przypadku wyposażania siłowni. W końcu nigdy nie wiadomo jaki będzie poziom zaawansowania osób, które będą do takiego miejsca zaglądac.

Akcesoria do ławek treningowych – które warto wybrać?

Modlitewnik nie jest jedynym dodatkiem, o który warto „rozbudować” ławkę do wyciskania. Warto pomyśleć także o dołączeniu do ławki wyciągu (górnego i dolnego), który pozwoli na wykonywanie dodatkowych ćwiczeń. W przypadku chęci ćwiczenia mięśni nóg, można pomyśleć także o domontowaniu do ławeczki prasy. Warto też wspomnieć o wszelkiego typu stojakach przeznaczonych na większą liczbę obciążeń do sztangi.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Kupując ławkę do wyciskania, zwracaj uwagę nie tylko na akcesoria do niej dołączone (oczywiście możesz też z czasem je dołączać). Zwróć uwagę także na możliwość regulacji kąta pochylenia ławki, co pozwoli Ci ćwiczyć przy różnym położeniu ciała.

Warto również poszukać ławeczki z możliwością odchylenia części siedziska – tak, by w zależności od potrzeby trenować na leżąco, bądź siedząco. W ten sposób znacząco podnosi się jej funkcjonalność.

Przyglądnij się tez możliwości regulowania stojaka na sztangę pod kątem własnej wygody.

Jaki budżet przeznaczyć na zakup ławki pod sztangę?

Najprostsze ławeczki treningowe można kupić już za 100 złotych. Jeśli jednak chcesz pracować ze sztangą, odłóż na ten cel minimum między 300 a 500 złotych.

Pamiętaj jednak, że to tylko podstawowy zestaw. Inwestując nieco więcej pieniędzy, zdobędziesz ławkę wyposażoną w szereg akcesoriów, takich jak modlitewnik, stojaki na dodatkowe obciążenia, prasa do nóg, czy wyciąg. Tak wyposażona ławka będzie kosztować między 500 a 1000 złotych.

W przypadku, gdy Twoje potrzeby są naprawdę wyśrubowane i zamierzasz podnosić bardzo duże obciążenia, możesz zastanowić się nad ławką olimpijską. Ta jednak może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Sprawdź nasze propozycje: