Jeżeli cenisz sobie trening siłowy, zapewne wiesz, że obciążenia do treningów wykonywane są z różnych materiałów. Dotyczy to zarówno talerzy do sztang, jak i hantli. Żeliwne, chromowane, winylowe, betonowe… W oczywisty sposób różnią się one nie tylko ceną. Sprawdź, po które warto sięgać i dlaczego!

Hantle żeliwne

Wśród innych typów ciężarów, przyrządy wykonane z żeliwa wyróżniają się bardzo wyraźnie. Nieważne, czy będą to kettlebelle, talerze do sztangi, czy może właśnie hantle. W każdym przypadku będą one miały stosunkowo niewielkie rozmiary. W porównaniu z na przykład hantlami winylowymi różnica może być całkiem spora.

Z tychże mniejszych rozmiarów w sposób oczywisty wynika znacznie większa wygoda ćwiczenia, zwłaszcza przy większych ciężarach, przy których standardowe hantle mogłyby lekko przeważać na boki, a już na pewno wykazywałyby mniejszą poręczność. Przy okazji hantle żeliwne okazują się także bardziej odporne, więc raz kupione starczą na długo – nawet gdyby miały być używane na ogólnodostępnych siłowniach.

Sporą zaletą jest duża dostępność obciążeń o różnej wadze. Łatwo więc skompletować zestaw o takich parametrach, na których aktualnie Ci najbardziej zależy.

Wady? Ćwicząc w domu musisz uważać na podłogę – cięższe odkładanie tego typu ciężarów może prowadzić do wielu zarysowań.

Warto jednak zwrócić uwagę na koszt hantli żeliwnych – ten rodzaj obciążeń jest jednym z najdroższych. Nie zmienia to faktu, że często warto po nie sięgnąć.

Hantle chromowane

Jeśli porównać hantle chromowane z obciążeniami żeliwnymi, okaże się, że mają wiele wspólnych cech. Są solidne, na dodatek podobnie jak i one przy tej samej wadze zajmują znacznie mniej miejsca, niż ciężary bitumiczne lub winylowe. Są jednak i różnice.

Hantle chromowane są o wiele bardziej estetyczne, w przypadku trzymania ich w domu nie psują ogólnej aranżacji. Z drugiej strony w przypadku spocenia dłoni mogą się bardziej ślizgać (problem ten jednak można ominąć poprzez wykorzystanie chropowatej powierzchni uchwytu).

Mimo licznych zalet, hantle chromowane mają i wady. Ryzyko zarysowań podłogi jest nieco mniejsze, niż w przypadku hantli żeliwnych, ale nadal występuje. Wszystkiemu jednak towarzyszy również cena jeszcze wyższa, aniżeli w przypadku żeliwa.

Hantle winylowe

Tego typu obciążenia są o wiele bardziej estetyczne, niż ich żeliwne odpowiedniki. Przy okazji mocno się od nich różnią także pod względem ceny – są po prostu tańsze (choć nadal nie aż tak, jak hantle bitumiczne).

Pod względem konstrukcyjnym są to ciężarki metalowe lub betonowe, które obleczono warstwą winylu – stąd w użyciu pojawiają się również takie nazwy, jak hantle powlekane, czy hantle winylowo-metalowe.

Hantle winylowe zajmują sporo miejsca, w związku z czym mogą się wydać niezbyt wygodne dla osób zaawansowanych. Z drugiej strony nie powinno to w żaden sposób przeszkadzać początkującym (zwłaszcza gdy ktoś jeszcze nie wie na ile da się wciągnąć w ćwiczenia siłowe) albo osobom po prostu o mniejszej sile lub preferujących treningi z mniejszymi obciążeniami.

Ogromna zaletą hantli winylowych jest ich stosunkowo miękka powierzchnia. Co oznacza to w praktyce? Między innymi zmniejszenie ryzyka na powstanie wspomnianych już zarysowań na podłodze. To jednak nie wszystko, nie można pominąć także kwestii bezpieczeństwa. Hantle żeliwne w przypadku przypadkowego upuszczenia z pewnością narobią szkód, jednak ich powłoka pozwoli na przynajmniej częściową amortyzację. Dla porównania hantle chromowane lub żeliwne okazałyby się w tej samej sytuacji groźniejsze.

Warto jednak wspomnieć o czymś jeszcze. Ze względu na fakt, że powłoka winylowa pokrywa całość hantla, jest on jednoczęściowy. Może się to wydać wygodne pod tym względem, że nie musisz zakładać talerzy, ale z drugiej strony gdy zamierzasz pracować z różnymi ciężarami, nie wystarczy posiadanie kompletu talerzy (jak w przypadku hantli żeliwnych, chromowanych i bitumicznych). Niestety, ale w tym przypadku konieczne będzie zaopatrzenie się w kilka odrębnych hantli.

Hantle betonowe

Niektóre osoby próbują samodzielnie skonstruować hantle, używając w tym celu odlanych płyt betonowych zamocowanych na kawałku rury. Koncepcja taka może wydawać się ciekawa, jednak w praktyce uzyskujesz obciążenie o dość dużych wymiarach. Nie masz też pewności co do faktycznej jakości i trwałości, a to w tym przypadku może mieć przełożenie na Twoje bezpieczeństwo w trakcie treningu.

Hantle bitumiczne

Na koniec wspomnijmy o ciężarach najtańszych, choć niestety również największych pod względem gabarytów. Są one niestety dużo mniej trwałe, niż hantle żeliwne, a z racji ich rozmiarów niektóre ćwiczenia wykonuje się trudniej. Świetnie jednak sprawdzają się w przypadku osób początkujących. I właśnie początkujący mogą zadać pytanie, czy lepiej wybrać hantle bitumiczne, czy może jednak winylowe.

Hantle bitumiczne zdecydowanie przeważają pod względem swojej poręczności. Są po prostu wygodniejsze w trakcie wykonywania ćwiczeń. Z drugiej strony hantle bitumiczne dają o wiele więcej możliwości pod względem dopasowania ciężaru – ze względu na ich konstrukcję można po prostu dokupić dodatkowe talerze i je zmienić na uchwycie hantla, zwłaszcza, że wybór obciążeń bitumicznych jest całkiem spory.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć