Pulsometr do biegania - do czego służy i jak prawidłowo z niego korzystać?

24-09-2018

Dopiero rozpoczynasz przygodę z bieganiem lub chcesz przejść na wyższy poziom profesjonalizmu w tym sporcie? Potrzebujesz pulsometru! Podpowiadamy, jak wybrać urządzenie i jak właściwie z niego korzystać, by osiągać najlepsze efekty.

Pulsometr - czym jest i komu jest potrzebny?

Bieganie to sport, który zdobywa coraz większą popularność. Nic dziwnego: zacząć uprawiać tę aktywność można praktycznie z dnia na dzień, daje wiele korzyści zdrowotnych, pozwala na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów. Stosunkowo łatwo jest też kontrolować swoje postępy - w tym pomagają właśnie krokomierze.

Na przestrzeni ostatnich lat pulsometr stał się bardzo popularnym gadżetem sportowym, przydatnym zwłaszcza podczas biegania. Oczywiście, nie jest to niezbędne akcesorium - do joggingu wystarczy zapał, wygodny strój i buty. Niemniej jednak pulsometr do biegania przyda się natomiast każdemu, kto chce analizować swoje biegi i badać swoje postępy, dążąc do jak najlepszych wyników.

Dzięki pulsometrowi masz możliwość kontrolowania tętna, a tym samym poprawnego wykonywania interwałów, podbiegów czy treningów tempowych. Monitorowanie wyników nie tylko da Ci kontrolę nad swoją formą, ale też będzie motywować do dalszych starań. Pulsometr ostrzeże Cię też przed narzucaniem sobie zbyt dużego tempa, które jest ryzykiem kontuzji.

Aby bieganie z pulsometrem miało jakikolwiek sens, musisz jednak wiedzieć, jak używać tego urządzenia!

Pulsometr czym jest i komu jest potrzebny

Jakie funkcje ma pulsometr i jak je wykorzystywać w treningach?

Podstawową funkcją pulsometru jest - jak sama nazwa już wskazuje - mierzenie pulsu, aktualnego tętna. Sam pomiar pulsu to za mało, aby trening był efektywny. Dlatego też współczesne pulsometry dają Ci dodatkowo możliwość ustawiania zakresów tętna, tzw. stref wysiłkowych. Ustalane są one na bazie własnych predyspozycji, przede wszystkim płci i wieku. Gdy przekraczasz określony zakres, pulsometr Cię o tym informuje, a Ty dostosowujesz tempo biegu w zależności od założonych celów treningowych. Takich zakresów można zazwyczaj zaprogramować od trzech do pięciu, ustawiasz również Tmax lub HRmax (czyli tętno maksymalne, z j. ang. maximal heart rate). Po zakończeniu treningu użytkownik pulsometru może przeanalizować procentowy podział całego biegu na poszczególne strefy wysiłkowe.

Oprócz tego nowoczesne pulsometry odmierzają czas użytkowania urządzenia (czyli de facto czas treningu), w tym na poszczególnych odcinkach biegu. Rejestrują cały dystans, a te posiadające GPS pozwalają nawet na zapis całej pokonanej trasy na mapie. Takie pulsometry pozwalają też na określenie wysokości, na jakiej się znajdujemy, kontrolę wzniesień i nierówności terenu. Jeżeli biegasz zawsze w tym samym miejscu, to bez problemu będziesz móc porównywać efektywność na poszczególnych fragmentach biegu.

Co więcej, dzisiejsze pulsometry dla biegaczy mogą być osobistym trenerem. Oceniają poziom wydolności użytkownika, dając szansę na zauważenie zmian, np. spadku formy. Zliczają też liczbę kroków oraz spalonych kalorii.

W dużym skrócie podsumowując: pulsometr pozwala na planowanie treningów, efektywniejszą ich realizację oraz analizę, a tym samym na świadome osiąganie coraz lepszych wyników.

Jakie funkcje ma pulsomter

Jaki pulsometr wybrać?

Pulsometr nadgarstkowy to najczęściej nie sam zegarek, ale cały zestaw, zawierający też pasek do czujnika tętna, sam czujnik, ładowarkę. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, różnych firm. Jednak stylistyka pulsometru, jego wygląd czy marka to kwestia indywidualnych upodobań. Ważniejsze jest to, żeby wybrać urządzenie, które jak najdokładniej wykonuje wszystkie pomiary.

Ważna może być także kompatybilność pulsometru z aplikacjami, których chcesz używać do treningu. Najpierw więc zapoznaj się z całą gamą dostępnych programów i wybierz te, które mogą Ci się przydać. Są to aplikacje m.in. do wgrywania treningów w celu analizy, wizualizacji tras, porównywania się z innymi biegaczami czy mobilizujące do treningu. Najpopularniejszym programem jest Endomondo, ale być może inny bardziej przypadnie Ci do gustu? Kupując pulsometr sprawdź, czy będziesz umieć połączyć apkę z wynikami z pulsometra.

Podczas wyboru idealnego pulsometru dla siebie ważny jest również oczywiście budżet, jaki chcemy przeznaczyć na urządzenie. Podstawowe modele przyzwoitych pulsometrów można kupić już za ok. 200 zł, jednak te najbardziej zaawansowane potrafią kosztować nawet i 2000 zł - dlatego warto się zastanowić przed zakupem, czy rzeczywiście potrzebujesz wszystkich funkcji, czy też wystarczą Ci te proste.

Jaki pulsometr wybrać

Jak zacząć korzystać z pulsometru?

Zanim wybiegniesz na trening z pulsometrem po raz pierwszy, skonfiguruj urządzenie. Koniecznie spersonalizuj pulsometr, wgrywając wymagane dane (najczęściej: wiek, płeć, waga, wzrost, rodzaj aktywności) - wtedy przyrząd będzie mógł wyliczać indywidualne wskaźniki dla Ciebie. Bez podania tych informacji nie dowiesz się, ile dokładnie spalasz kalorii podczas treningu czy jakie osiągasz postępy!

Przetestuj różne funkcje, sprawdź co Twój pulsometr potrafi. Przed biegiem upewnij się, czy zegarek jest połączony z czujnikiem tętna. Gdy wyjdziesz na zewnątrz, odczekaj chwilę, zanim zaczniesz biec - czasami GPS potrzebuje kilkudziesięciu sekund, aby złapać sygnał. A kiedy już będziesz wiedzieć wszystko, przypnij czujnik do paska, pasek nałóż na klatkę piersiową, załóż zegarek... Gotowi do startu? Start!

Zobacz również