Dzień rozpoczęty od gimnastyki z burpees, skłonami bocznymi czy wznosami na palce przyspiesza nasz metabolizm, dzięki czemu łatwiej o koncentrację w pracy oraz zdrowe serce. Jakie poranne ćwiczenia warto wykonywać regularnie i co możemy dzięki nim zyskać?

Wady, zalety i efekty porannych ćwiczeń

Wiele osób aktywność fizyczną odkłada na końcowy etap dnia, gdy nie musimy stresować się szkołą, pracą czy zakupami. Wiąże się z tym pewne ryzyko – zmęczeni nie zawsze mamy ochotę i czas na dodatkowy wysiłek. Wymówki te nie istnieją jednak w przypadku ćwiczeń porannych, które poza korzystnym wpływem na zdrowie czy sylwetkę oferują nam również błyskawiczny zastrzyk energii na resztę dnia.

Zalety ćwiczeń porannych:

  • szybka aktywacja procesów spalania tkanki tłuszczowej;
  • lepsza koncentracja przez cały dzień;
  • prawidłowa praca układu naczyniowo-sercowego;
  • lepsza motywacja i regularność;
  • utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych;
  • wzrost siły i wytrzymałości,
  •  łatwy dostęp do sprzętu fitness na siłowni.

Poranna aktywność fizyczna może mieć wymiar pełnoprawnego treningu lub szybkiej, energetyzującej rozgrzewki. Wiele siłowni jest czynna przez całą dobę, a początek dnia jest najlepszym momentem na trening obwodowy, w którym zawsze znajdziemy wolny sprzęt do ćwiczeń na klatkę piersiową, nogi czy mocne barki.

ćwiczenia zestaw poranny

Jak ćwiczyć rano? 5 sposobów, które pozwolą ci aktywnie rozpocząć dzień

Już 15 minut wystarczy, by obudzić organizm i przygotować go do wyzwań dnia. Jeśli jednak naszym celem jest budowanie dużych bicepsów, wyrazistych mięśni na brzuchu lub modelowanie smukłych ud i łydek niezbędne będzie wykonanie treningu o znacznie większej objętości. Dobrym pomysłem jest zarezerwowanie poranka na rozciąganie. W ten sposób wzmocnimy ścięgna i więzadła, poprawiając też mobilność i ogólną kondycję organizmu.

Polecane formy aktywności fizycznej na początek dnia:

  • stretching dynamiczny,
  • joga,
  • pilates,
  • jogging,
  • ćwiczenia z piłką między nogami.

Lekkie ćwiczenia fitness i cardio polecane są zwłaszcza osobom, które nie chcą forsować organizmu już o świcie. Dobór nieco lżejszych obciążeń oraz powolny ruch ze stałym napięciem mięśni wzmacnia ciało bez ryzyka kontuzji, co może okazać się szczególnie pomocne dla początkujących.

Jak trenować, gdy mamy mało czasu?

Poranny trening odchudzający powinien nas zmęczyć. W razie ograniczonego czasu na gimnastykę warto sięgać zwłaszcza po plany TBC, HIIT, crossfit i wielostawowe ćwiczenia cardio, które są w stanie spalić nawet 500 kcal w 20 minut. Nie obędzie się jednak bez podstawowego sprzętu – w domowej siłowni do szybkich treningów powinny znaleźć się hantle, kettlebelle, mata fitness oraz orbitrek, rowerek stacjonarny lub bieżnia. By zmaksymalizować szybkość spalania tkanki tłuszczowej, każde ćwiczenie wykonujemy interwałowo, na bardzo wysokim tętnie (VO₂ max), przerywanym okresami średniego lub niskiego tempa.

Jakie ćwiczenia wykonywać rano?

Poranek jest dobrym momentem na wykonanie treningu crunch na mocny brzuch, który trwa kolejno przez 30 dni. Jeśli chcemy w pierwszej kolejności zadbać o kształtne pośladki i uda, lepiej postawić wtedy na wypady nóg bądź przysiady. Na koordynację i stabilny core organizmu znakomicie wpływają ćwiczenia z piłką między nogami lub za plecami, np. spięcia brzucha bądź zginanie i prostowanie szyi. W zestawie gimnastyki na początek dnia warto uwzględnić również cat stretch – wyciągając się jak koty, sprawiamy, że nasz kręgosłup wraca do naturalnej pozycji, co minimalizuje stres oraz pozwala nam wziąć głęboki oddech przed resztą dnia.

rozciąganie z rana

5 zestawów na dobre samopoczucie z rana

Nie trzeba sięgać od razu po A6W, by poprawić samopoczucie i wygląd ciała z pomocą porannej aktywności fizycznej. Dbając o regularność prostych ćwiczeń oraz odpowiednią dietę już po 30 dniach zauważymy, że ciało staje się jędrne, a codzienne czynności jak zakupy, gotowanie czy podróż do pracy nie męczą już tak bardzo. Wszystko dzięki domowym treningom, które polecamy zwłaszcza początkującym kobietom i mężczyznom.

Tygodniowe wyzwanie z ćwiczeniami dodającymi porannej energii:

Dzień

Ćwiczenie

Zaangażowana partia mięśniowa

Liczba powtórzeń

Liczba serii

Przerwa między seriami

Poniedziałek

 

Burpees

Nogi, pośladki, bicepsy, brzuch

15

2

30 sekund

Unoszenie bioder i rąk z ciężarkami

Pośladki

15

2

30 sekund

Wyprosty nóg w podporze przodem

Brzuch, grzbiet

15

2

30 sekund

Wtorek

Ćwiczenia mountain climbers (na podłodze lub z taśmami TRX)

Nogi, brzuch, grzbiet, ramiona

Maksymalna liczba powtórzeń w 30 sekund

2

30 sekund

Superman ćwiczenia na leżąco

Grzbiet

10

2

30 sekund

Skłony boczne

Brzuch

10

2

30 sekund

Środa

 

Ćwiczenia jumping jacks (pajacyki)

Nogi, brzuch, grzbiet, ramiona

10

3

30 sekund

Nożyce z unoszeniem ciężarków

Brzuch

10

2

30 sekund

Podnoszenie nóg i tułowia w leżeniu na boku

Nogi, Brzuch

10

2

30 sekund

Czwartek

Inchworm stretch

Brzuch, biceps, grzbiet

6-8

2

30 sekund

Przyciąganie nóg do klatki piersiowej (w leżeniu lub zwisie)

Brzuch

10

2

30 sekund

Wznosy na palce

Łydki

20

2

30 sekund

Piątek

Unoszenie nogi i ręki z ciężarkiem

Brzuch, ramiona, grzbiet, nogi, pośladki

8

2

30 sekund

 

Brzuszki ze skrętem tułowia

Brzuch

10

2

30 sekund

 

Wspięcia na palce z hantlami

Łydki

20

3

30 sekund

 

Rezerwacja czasu na poranny trening pozwala ćwiczyć regularnie. Dysponując nawet 15 minutami każdego dnia bardzo, szybko zauważymy poprawę sylwetki, co stanie się dodatkową motywacją do utrzymania diety oraz progresu treningowego. Najbardziej jednak skorzysta na tym nasze serce, które potrzebuje okresowego wysiłku, by zachować sprawność przez wiele lat.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć