Stepper to bardzo proste urządzenie treningowe. Czy warto się w niego zaopatrzyć? Zdecydowanie tak. Pomimo swojej niepozorności potrafi przynieść spore efekty. Jednocześnie zajmuje mało miejsca, dzięki czemu można z niego korzystać nawet w mieszkaniach o niewielkiej powierzchni.

Stepper – efekty przed i po

Co konkretnie może dać ćwiczenie na stepperze? Okazuje się, że korzystanie z tego niepozornego urządzenia pozwala zadbać nie tylko o utrzymanie i podnoszenie kondycji, ale też wesprzeć starania o zrzucenie nadmiernych kilogramów, czy po prostu kształtować piękną sylwetkę. Co więcej, sprzyja także walce z cellulitem.

Co istotne, jeżeli na starcie Twoje mięśnie i płuca są po prostu nieprzyzwyczajone do regularnego wysiłku, bardzo dobrym rozwiązaniem zmieniającym ten stan rzeczy okaże się właśnie stepper. Efekty po miesiącu regularnego użytkowania są naprawdę ciekawe.

Przede wszystkim stepper dzięki swojej prostocie pozwala wyrabiać nawyk regularnych ćwiczeń – a właśnie stworzenie nawyku pozwala na ominięcie problemów z motywacją. Tym bardziej, że dzięki łatwości, z jaką możesz ustawić stepper w dowolnym miejscu mieszkania, jest on łatwo dostępny – nie musisz nigdzie wychodzić, żeby rozpocząć trening i nie przeszkadzasz przy tym nikomu ze współdomowników.

Co jednak z samymi efektami fizycznymi? Okazuje się, że regularne korzystanie ze steppera (na przykład 20-30 minut trzy razy w tygodniu) doskonale sprawdza się w wzmacnianiu i kształtowaniu mięśni ud, łydek oraz pośladków. Już po miesiącu powinny być one bardziej rozruszane i gotowe do podjęcia innych, bardziej dynamicznych form treningu. Jednocześnie modeluje się sylwetka, a skóra staje się bardziej jędrna.

Co ciekawe, przy dbałości o techniczną poprawność ćwiczeń, korzystanie ze steppera może przyczyniać się do łatwiejszego utrzymywania wyprostowanej postawy ciała, a przez to przeciwdziałać przeciążeniom kręgosłupa.

Dodatkowo warto wspomnieć, że trenowanie na stepperze pomaga w regulowaniu tętna.

Stepper – dla początkujących i dla zaawansowanych

Choć stepper doskonale sprawdza się w przypadku osób początkujących, również zaawansowani, regularnie korzystający z innych form aktywności ruchowej, powinni zainteresować się tym prostym urządzeniem.

Przyczyna jest bardzo prosta – pozwala on ćwiczyć bez względu na pogodę (a powiedzmy sobie szczerze, nawet najbardziej zmotywowane osoby czasem rezygnują z treningów, gdy deszcz zniechęca do wyjścia z domu). Jednocześnie doskonale sprawdza się jako uzupełnienie innych ćwiczeń. Z jego pomocą można w prosty sposób wzmacniać wytrzymałość. Choć sposób korzystania ze steppera wyraźnie różni się od na przykład chodzenia po schodach, pracują przy tym podobne mięśnie, ale przy mniejszym ryzyku kontuzji i bez przeszkadzania sąsiadom.

Skoro już wspomnieliśmy o mniejszym ryzyku kontuzji – ponieważ stepper nie przeciąża zbyt mocno stawów, mogą z niego korzystać na przykład osoby o wyższej wadze lub biegacze z kontuzją kolana.

Stepper – jak ćwiczyć, by było to skuteczne?

Trening na stepperze, choć prosty w swojej formie, powinien przebiegać zgodnie z pewnymi zasadami. Przede wszystkim przed wejściem na urządzenie wykonaj prostą rozgrzewkę. Rozruszaj nogi, ale tez ręce. Wykonaj kilka przysiadów, krążenia kolan i kostek, kilka ugięć w kolanach, skłony i wymachy ramion. Dopiero po kilku minutach ćwiczeń wstępnych przystąp do właściwego treningu.

Nie odpuszczaj tego etapu ze względu na prostotę steppera. Owszem, nie jest skomplikowany, ale zauważ, ze pomimo niewielkich obciążeń, będziesz wykonywać na nim jeden ruch przez dłuższy czas.

Na samym stepperze już na początku przyjmij wyprostowaną postawę. Odciągnij ramiona do tyłu i wciągnij brzuch. W trakcie ćwiczeń stale pilnuj, by nawet po dłuższym wysiłku nie ulec odruchowi pochylenia do przodu – jeżeli tak się stanie, natychmiast dąż do skorygowania postawy. Wzrok kieruj raczej do przodu. W fazie prostowania nogi pilnuj, by nie prowadzić do przeprostów kolana. W trakcie „chodzenia” pracuj rękami – gdy prostujesz lewą nogę, w dół idzie prawa ręka i odwrotnie. Dzięki temu pracować będzie całe ciało, a nie tylko nogi.

Nie zapomnij tez o oddechu – dąż do tego, by bł jak najbardziej wyrównany.

Sam trening na początku prowadź przez 20-30 minut. Nie zapomnij, ze jest to wystarczająco, by sporo wypocić, więc zadbaj o to, by mieć pod ręką wodę.

W trakcie ćwiczeń możesz tez z czasem podnosić sobie poprzeczkę. Jedną z metod jest regulacja oporu, z jakim działa stepper. Efekty będą jednak lepsze, jeżeli zamiast korzystania z tej funkcji po prostu weźmiesz do rąk hantelki (choćby i lekkie).

Na koniec rozciąganie

Po treningu na stepperze, podobnie jak po większości innych form ćwiczeń, warto poświęcić chwilę na stretching. Oprócz standardowych ćwiczeń rozciągających, nie zapomnij o naciągnięciu mięśni pośladkowych – bo te mocno pracują na stepperze. Możesz to zrobić choćby poprzez podciągnięcie jednej pięty do pośladka w pozycji stojącej wyprostowanej i wyciągnięcia drugiej ręki wysoko nad głowę (zauważ – przy okazji jest to także ćwiczenie na poprawę równowagi). Po chili zmień stronę, na którą wykonujesz to ćwiczenie.

Stepper: efekty wyszczuplające i wzmacniające

Wróćmy jeszcze na moment do efektów, jakie daje ćwiczenie na stepperze. Dzięki dużemu wysiłkowi (szybko zauważysz jak dużo można wypocić korzystając z tego sprzętu) łatwo będziesz spalać nadmiar kalorii, ale też poprawisz swój metabolizm.

Z kolei fakt, ze wzmacniasz nie tylko uda i łydki, ale też mięśnie pośladkowe, co przełoży się na lepszą stabilizację pleców – zarówno przy innych ćwiczeniach, jak i w trakcie codziennej aktywności.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć