Piłka ręczna jest idealnym sportem dla amatorów i osób lubiących sporty zespołowe. Trudno zatem dziwić się temu, że zainteresowanie różnymi akcesoriami do piłki ręcznej rośnie niemalże każdego roku.

Jeśli właśnie w tym momencie planujesz rozpocząć swoją przygodę z piłką ręczną lub chcesz zakupić przydatne akcesoria, to koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dzięki niemu dowiesz się, jaką piłkę ręczną najlepiej wybrać na początek i jakie akcesoria są najbardziej polecane.

Piłka ręczna jest bardzo popularną grą zespołową w Polsce, ponieważ można w nią zagrać zarówno na hali, jak i na boisku w parku czy na plaży podczas letnich wakacji.

Jaką piłkę ręczną wybrać?

Rodzaj kupowanej piłki do gry ręcznej warto uzależnić od tego, na jakiej powierzchni będziemy grać. Najpopularniejsze są piłki ręczne halowe, tzw. street handball. Są wykonane ze specjalnego tworzywa (najczęściej skóry naturalnej lub tworzywa sztucznego), które nie jest śliskie. Można je kupić w wielu rozmiarach, najczęściej od 0 do 3Piłka do gry w piłkę ręczną musi spełniać odpowiednie normy, co jest weryfikowane już na etapie produkcji. Wytyczne dotyczą przede wszystkim obwoduwagikulistości i ciśnienia (powinno wynosić około 0,6 bara). Rozmiar piłki ręcznej można bardzo łatwo dostosować do własnym potrzeb. Zerówki są przede wszystkim kierowane do juniorów, czyli dzieci, które jeszcze nie ukończyły 8 lat. Piłka w rozmiarze 1 ma obwód od 50 do 52 cm i wagę w okolicy 290 do 330 gramów. Jest również przeznaczona dla dzieci, a konkretniej dla dziewczynek w wieku od 8 do 14 lat oraz chłopców od 8 do 12 lat. Warto zauważyć, że średnica piłki nożnej jest zdecydowanie większa, ponieważ jej obwód wynosi od 68 do 70 cm. Natomiast rozmiar 2 jest przeznaczony dla młodzieży, czyli chłopców w wieku od 12 do 16 lat oraz drużyn żeńskich od 14 roku życia. Piłka ręczna w rozmiarze 3 jest największą rozmiarowo piłką i również najcięższą. Korzystają z niej zawodnicy drużyn męskich od 16 roku życia. Zupełnie innym rodzajem piłki ręcznej jest piłka plażowa, która nie jest wykonana ze skóry, ponieważ model z takiego materiału nie jest odpowiedni do gry na piasku. Zazwyczaj jest to piłka gumowa, posiadająca odpowiedni rozmiar i wagę. Jest dostępna w trzech modelach: dla mężczyznkobiet i dzieci. Zasady gry w piłkę ręczną jasno określają też, jakiego rodzaju piłki należy użyć, dlatego jeśli chcemy grać profesjonalnie, to powinniśmy się do tych wytycznych dostosować.

Najpotrzebniejsze akcesoria do piłki ręcznej

Do gry w piłkę ręczną potrzebna jest przede wszystkim piłka, ale dodatkowo przydadzą się też inne akcesoria. Jednym z podstawowych z nich jest klej do piłki ręcznej. Mogłoby się wydawać, że używa się go do naprawy zepsutej piłki, ale tak nie jest. Klej jest specjalnym preparatem, którym smaruje się dłonie, aby uzyskać pewniejszy chwyt piłki. Warto też zakupić nakolanniki do piłki ręcznej, które stanowią doskonałą ochronę kolan podczas gry. Są dostępne w różnych rozmiarach, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Jak w każdym sporcie, tak i w szczypiorniaku, duże znaczenie ma obuwie, w jakim będziemy grać. Profesjonalne buty do piłki halowej nie tylko wpływają na styl gry sportowca, ale przede wszystkim zapewniają mu niezbędny komfort i bezpieczeństwo. Powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, aby nie ulegać uszkodzeniu po kilku użyciach. Dobrze, jeśli materiał jest oddychający, a podeszwa zapewnia odpowiednią przyczepność do hali sportowej. Polecane buty do piłki ręcznej powinny zapewniać zawodnikowi dobrą szybkość i zwrotność. Muszą też być odpowiednio zamortyzowane i komfortowe. Najlepsze są modele z siateczką i system odprowadzania wilgoci z podeszwy, ponieważ minimalizuje to ryzyko powstania obtarć i bolesnych odcisków. Buty powinny być też dobrze wyprofilowane wewnątrz, aby uprawianie sportu było maksymalnie komfortowe, co dodatkowo przy intensywnym i częstym wysiłku zapobiegnie kontuzjom stopy. Dobre buty dla szczypiornistów można kupić na promocjach już za około 200 złotych. W regularnej cenie zazwyczaj kosztują powyżej 400 złotych. Warto poznać wszystkie niezbędne akcesoria treningowe do piłki ręcznej takie jak laski gimnastyczne, płotki koordynacyjne do ćwiczeń szybkościowych czy szarfy dzięki którym dobrze wyćwiczymy techniki obronne.

Gdzie warto kupić piłkę ręczną, buty i akcesoria?

Najlepszym miejscem na zrealizowanie zakupów jest Internet. W sieci działa wiele sklepów sportowych oferujących obuwiepiłki i akcesoria w wyjątkowo konkurencyjnych cenach. Dodatkowo zamawiając coś ze sklepu online mamy możliwość zwrotu towaru w terminie dwóch tygodni, bez podawania przyczyny. Dzięki temu możemy na spokojnie, we własnym domu, przymierzyć obuwie, sprawdzić na własne oczy jakość i wykonanie kupionych akcesoriów oraz ostatecznie podjąć decyzję czy chcemy je zachować czy może jednak wolimy zwrócić.

Wszystkie osoby zainteresowane szeroko rozumianą tematyką piłki ręcznej, zachęcamy do regularnego odwiedzania bloga sportowego, gdzie zamieszczamy artykuły poradnikowe i tematyczne, jak np. ranking piłki ręcznej, zasady gry, porady dla osób początkujących.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć