Kiedy nasze dziecko zaczyna interesować się jazdą na rowerze, rolkach czy deskorolce, jedną z pierwszych rzeczy, które musimy kupić, jest odpowiednie zabezpieczenie. Konieczne są takie akcesoria jak kask i ochraniacze dla dzieci, które będą chroniły najwrażliwsze części ciała malucha. Będą to między innymi: głowa, kolana, łokcie, nadgarstki i dłonie. Jakie zatem wybrać ochraniacze i kask? Czy jeden kask i komplet ochraniaczy sprawdzą się do wszystkich rodzajów aktywności? Czy też lepiej wybrać osobne zabezpieczenie na rower i osobne na rolki?

Na co zwrócić uwagę wybierając kask dla dziecka?

Dobrze dobrany kask to podstawowa ochrona dziecka w czasie wszelkich aktywności fizycznych. Jednak, aby w pełni spełniał swoje zadanie, musi być dobrze dopasowany do głowy malucha. Zanim udamy się do sklepu, trzeba zmierzyć obwód głowy dziecka, by wiedzieć, jaki rozmiar kasku będzie dobry. Po wstępnym doborze akcesoriów należy je dokładnie przymierzyć. Kask musi być dobrany „w punkt”. Nie może być ani za ciasny, ani za luźny, gdyż wtedy może nie chronić głowy dziecka, tak jak powinien. Przy wyborze kasku dla dziecka musimy pamiętać o tym, że powinien on być odpowiednio oznakowany – na opakowaniu i samym kasku powinny znajdować się informacje dotyczące dopuszczenia kasku do użytkowania i sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Oznaczenia powinny wskazywać również na to, że produkt jest zgodny z normami i certyfikatami potwierdzającymi jego bezpieczeństwo. Na opakowaniu warto zatem szukać takich oznaczeń jak CEN EN 1078 i CEN EN 1080.

Kolejną kwestią, na jaką musimy zwrócić uwagę przy wyborze kasku, jest jego waga. Dobrze jest, jeżeli kask ma możliwość regulacji uprzęży pod brodą, a także dopasowania do obwodu głowy. Kask powinien mieć również otwory wentylacyjne na całej powierzchni. Dobrze, jeżeli w środku wyłożony jest delikatniejszymi materiałami, przynajmniej w miejscach, gdzie styka się ze skórą dziecka. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych otarć.

Przy wyborze kasku warto zwrócić uwagę, do jakiej aktywności będzie on używany. W przypadku jazdy na rolkach dobrze jest wybrać kask, który będzie miał dobrze zabudowany tył. W ten sposób ochronimy potylicę przed uszkodzeniami mogącymi wynikać z „wywinięcia orła” do tyłu, w czasie nauki jazdy.

Jakie jeszcze ochraniacze powinno mieć dziecko?

W czasie jazdy na rowerze dziecko powinno być wyposażone również w ochraniacze na łokcie i kolana. Dodatkowo przy jeździe na rolkach czy deskorolce dobrze jest wyposażyć malucha w ochraniacze na nadgarstki. Można też dziecku kupić specjalne rękawiczki, które służą jako ochraniacze na dłonie – zabezpieczają rączki malucha przed nieprzyjemnymi otarciami w razie upadku oraz podnoszą komfort w czasie długiej jazdy na rowerze czy hulajnodze. Jak zatem dobrać idealne ochraniacze dla dziecka? Jakie ochraniacze na rower będą potrzebne, a jakie sprawdzą się w czasie jazdy na rolkach?

W czasie jazdy na rolkach bardzo ważne są dobrze dobrane ochraniacze na nadgarstki, gdyż to właśnie ta część ciała jest bardzo narażona na uszkodzenia w czasie upadków. Ochraniacze na nadgarstki na rolki to wyprofilowane usztywniacze, które zapinane są na rzep, gdyż jest to rozwiązanie, z jakim dzieci najłatwiej sobie poradzą. Często tak samo zapinane są nakolanniki dla dzieci. Podobnie jak w przypadku kasku i ochraniaczy, w tym ochraniacze rowerowe na kolana powinny być wykonane z materiałów pozwalających skórze oddychać. Gdy są wykonane z materiałów, które to uniemożliwiają, może dojść do odparzeń oraz otarć.

Następną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę dobierając ochraniacze na nadgarstki dla dziecka, jest to, aby były one dostosowane do rozmiaru dłoni dziecka. W czasie przymiarki trzeba sprawdzić, czy nie ma wolnej przestrzeni pomiędzy dłonią a ochraniaczem. Jeżeli występuje wolna przestrzeń, trzeba sprawdzić inny rozmiar czy nawet model ochraniacza. Jeżeli będzie za luźny lub za ciasny może zwiększyć ryzyko wystąpienia kontuzji w czasie upadku, czyli w żaden sposób nie będzie spełniał swojej roli.

Ochraniacze na nadgarstki dla rolkarza

Jeżeli chodzi o ochraniacze na kolana na rolki, to przy ich wybieraniu należy zwrócić uwagę na takie same rzeczy, jak przy wybieraniu ochraniaczy chroniących nadgarstki. Tutaj trzeba pamiętać, że szczególnie na rowerze noga dziecka będzie intensywnie pracować, więc trzeba dobrać takie ochraniacze na kolana dla dzieci, które będą dobrze się trzymały i nie zmieniały swojej pozycji. W innym przypadku będą one utrudniały dziecku jazdę, a to również może być przyczyną zwiększającą ryzyko upadku. Wybierając ochraniacze na kolana, należy zwrócić uwagę również na to, z jakiego materiału wykonane zostały części chroniące kończynę przed urazem. Musi on być wytrzymały na uderzenia i zarysowania, dzięki czemu wytrzyma dłużej i lepiej będzie chronił dziecko przed skutkami wypadku.

Oprócz wyżej wymienionych ochraniaczy, jeżeli dziecko jeździ na rolkach lub deskorolce warto wyposażyć je również w ochraniacze na łokcie. Przy ich wyborze również należy zwrócić uwagę na rozmiar, sposób układania się na ręce oraz rodzaj materiałów, z jakich zostały wykonane. Więcej porad znajdziesz na naszym blogu sportowym.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć