Rower treningowy to jeden z najbardziej uniwersalnych sprzętów sportowych. Przydaje się zarówno osobom, którym zależy na formie lub zrzucaniu kilogramów, jak i w trakcie rehabilitacji ruchowej. Na dodatek stosunkowo łatwo umieścić go w mieszkaniu. Na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Rodzaje rowerów treningowych

Stacjonarne rowery treningowe podzielono na trzy podstawowe rodzaje, w zależności od tego, jaką postawę powinna przyjmować siedząca na nich osoba.

Zdecydowanie najbardziej popularne są rowery pionowe. Ćwicząc na nich, przyjmuje się postawę prawie pionową, lekko pochyloną do przodu – podobnie jak na standardowym rowerze. Trening na takim sprzęcie doskonale wpływa na mięśnie ud i pośladków. Znakomicie sprawdzają się również w przypadku osób, które mają problemy kardiologiczne i tym, którym zależy na poprawie wydajności krążenia.

Należy jednak zaznaczyć, że nie będzie on dobrym wyborem w przypadku kłopotów z kręgami – niestety, ale przy tego typu ćwiczeniach obciążony zostaje kręgosłup. Czy oznacza to, że przy tego typu dolegliwościach konieczna jest rezygnacja z rowerów treningowych? W żadnym razie! Alternatywą są bowiem rowery poziome, które wyraźnie odciążają kręgosłup – co może być przydatne również dla osób o wyższej wadze.

Korzystając z modeli poziomych, ćwiczący przyjmuje pozycję półleżącą. Mięśnie ud pracują w tym przypadku nieco słabiej, niż w rowerach pionowych (co nie znaczy, że wcale!), natomiast zdecydowanie szybciej odczujesz pracę mięśni brzucha.

Warto wspomnieć też o rowerach spinningowych. W ich przypadku ćwiczący jest pochylony do przodu, podobnie jak w rowerach używanych w trakcie zawodów. Nie jest to przypadkową zbieżnością, gdyż tego typu sprzęt dedykowany jest właśnie osobom, które jazdę na rowerze uprawiają na poziomie zawodowym, ale nie zawsze mają ku temu warunki (np. ze względu na silne deszcze lub zaśnieżone drogi).

System hamowania w rowerach stacjonarnych

Podział rowerów treningowych na poziomie, pionowe i spinningowe nie jest jedyną możliwą klasyfikacją. Ważny jest również mechanizm hamowania, który został w nich zastosowany.

Najprostsze i najtańsze są rowery mechaniczne, w których za opór odpowiada zwykła taśma. Rozwiązanie to jest proste w konstrukcji, co przekłada się również na łatwą naprawę (przy odrobinie umiejętności technicznych można ją przeprowadzić nawet samodzielnie). Stacjonarny rower mechaniczny jest tani, a cała konstrukcja lekka, dzięki czemu łatwo go przenosić.

Niestety, są też wady – rowery tego typu wymagają większego wysiłku w trakcie ćwiczeń, a hamowanie jest mniej płynne niż w nowocześniejszych wariantach, takich jak rowery magnetyczne.

W przypadku rowerów stacjonarnych wyposażonych w hamulec magnetyczny można mówić o zdecydowanie wyższej wadze urządzenia. Zdarza się, że różnica wynosi nawet kilkanaście kilogramów. Choć przenoszenie go jest w oczywisty sposób bardziej kłopotliwe, a naprawa wymaga pomocy ze strony serwisu, warto zainteresować się właśnie tą odmianą roweru treningowego. Dlaczego? Chociażby ze względu na o wiele cichszą jazdę – co jest szczególnie przydatne, jeśli nie jesteś jedyną osobą w twoim mieszkaniu.

Ciekawą opcją są rowery elektromagnetyczne. Są równie ciche, jak ich magnetyczne odpowiedniki. Co prawda cenowo okazują się najdroższe, jednak umożliwiają programowanie aktywności, co pozwala na przeprowadzenie bardziej zaawansowanych treningów.

Parametry na które warto zwrócić uwagę

Niezależnie od tego, jaki rodzaj stacjonarnego roweru treningowego wybierzesz, nadal będziesz musiał wybierać pomiędzy wieloma dostępnymi na rynku modelami. By ułatwić sobie decyzję, zwróć uwagę na kilka podstawowych parametrów, które pozwolą zawęzić wybór do urządzeń odpowiednich dla Ciebie.

Przede wszystkim zwróć uwagę na wymiary roweru – w końcu musisz znaleźć dla niego miejsce. Koniecznie sprawdź również dopuszczalną wagę osoby ćwiczącej – tak, by mieć pewność, że sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu z powodu przeciążeń. Przy okazji można zweryfikować także dostosowanie sprzętu do Twojego wzrostu, a ściślej rzecz ujmując sprawdzić możliwość regulacji siodełka oraz kierownicy.

Warto też przyjrzeć się temu, jaki jest zakres regulacji oporu w rowerze stacjonarnym. Możliwość regulacji tego parametru daje Ci ogromne możliwości. Po pierwsze wraz z poprawą własnej formy możesz ustawiać wyższy opór. Możesz też różnicować własne treningi, czasami decydując się na dłuższe, na niższym obciążeniu, kiedy indziej na krótkie, za to z wysokim oporem – tym samym unikniesz rutyny w trakcie ćwiczeń.

Jest jednak jeszcze jeden argument na rzecz dużego zakresu regulacji oporu w rowerze stacjonarnym. Sprawa jest prosta – możliwe, że nie tylko Ty będziesz na nim ćwiczyć. Nawet jeśli inni domownicy obecnie są sceptyczni wobec aktywności fizycznej, w przyszłości może to ulec zmianie.

Funkcje rowerów treningowych

Rowery stacjonarne często posiadają funkcje dodatkowe, które mogą wpłynąć na jakość Twojego treningu. Jako standard można uznać pomiar szybkości i przebytej odległości, choć w przypadku najtańszych modeli może i tego brakować. Bardziej zaawansowane modele dodatkowo informują o spalonych kaloriach, a część posiada także sensory mierzące tętno osoby ćwiczącej.

Ciekawostką jest zaimplementowana w niektórych rowerach stacjonarnych funkcja Body Fat. Za pośrednictwem specjalnych sensorów umieszczonych w uchwytach pozwala na pomiar tkanki tłuszczowej ćwiczącego.

Najbardziej zaawansowane stacjonarne rowery treningowe pozwalają także na programowane siły obciążenia. Przykładowo można ustawić rosnący opór. W niektórych przypadkach możliwe jest także ustawienie zmniejszenia oporu w przypadku uzyskania określonej wartości tętna.

Ile trzeba wydać na dobry rower treningowy?

Jeśli rower treningowy jest Ci potrzebny tylko do prostych i krótkich ćwiczeń, wystarczy, że zainwestujesz w najtańszy model mechaniczny. Jeśli jednak zamierzasz ćwiczyć regularnie, pomyśl o zainwestowaniu ok. 600-1000 złotych. Zyskasz dzięki temu sprzęt znacznie cichszy, a często posiadający tez większe możliwości regulowania oporu. W przypadku dużych wymagań lub sporej aktywności sportowej, szukaj wśród droższych modeli – zwłaszcza tych, w których możliwe jest ustawianie zaawansowanych programów treningowych.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć