Wśród różnych typów orbitreków, mechaniczne należą do najtańszych. Niestety, wraz za niższą ceną idzie również wyższy poziom hałasu generowanego przez tą odmianę sprzętu. W przypadku orbitreku mechanicznego, opór reguluje się ręcznie. W zależności od modelu można to robić płynnie, bądź poprzez konkretne stopnie. To, o czym musisz pamiętać, to fakt, że konstrukcja orbitreku mechanicznego bazuje na pasku klinowym. Przy bardzo częstym i mocnym trenowaniu, może on ulec zużyciu.

Jeśli budżet, który zamierzasz przeznaczyć na orbitrek jest niski, możesz rozglądnąć się za odmianą mechaniczną, warto jednak trochę dołożyć i zainteresować się wariantem magnetycznym.

Orbitrek magnetyczny – cechy

Nowszą generacją orbitreków są te, w których wykorzystano magnetyczny system hamowania. W ich przypadku pasek klinowy został zastąpiony magnesami. Są one cichsze i bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia. System regulacji oporu może w nim występować zarówno w formie ręcznego pokrętła (tak jak w orbitrekach mechanicznych), jak i poprzez panel elektroniczny.

Orbitrek elektromagnetyczny – cechy

W przypadku tej odmiany orbitreka, za regulację oporu odpowiada silnik elektryczny. Podobnie jak w przypadku modeli magnetycznych, dużą zaletą jest tu wysoka kultura pracy – z pewnością orbitreki elektromagnetyczne są o wiele cichsze, niż ich mechaniczne odpowiedniki.

Sterowanie odbywa się w tym przypadku za pomocą panelu, co pozwala na precyzyjne określenie parametrów treningowych. Co jednak najważniejsze – w orbitrekach elektromagnetycznych, jeśli je porównać do dwóch pozostałych odmian tego sprzętu, można ustawić większy poziom oporu, a tym samym wykonać cięższy trening.

Zwróć uwagę na wykonanie orbitreku

System regulacji oporu to nie wszystko. Gdy decydujesz się na zakup tego typu maszyny, zwróć uwagę na solidność jej wykonania, a także na to, dla osób o jakiej budowie został on przeznaczony. Szczególnie w przypadku mniejszych urządzeń (a więc tych wykonanych z myślą o wykorzystaniu w warunkach domowych) maksymalna waga użytkownika może być określana na poziomie około stu kilogramów. Jeśli ważysz więcej, zwróć uwagę na ten parametr.

Waga to jednak nie wszystko – kupując orbitrek upewnij się, dla użytkowników o jakim wzroście został on wykonany.

Co jeszcze może orbitrek?

Gdy zastanawiasz się jaki orbitrek wybrać, zwróć uwagę również na dodatkowe funkcje, które posiadają niektóre modele. Doskonałym przykładem mogą być wspomniane już czujniki pomiaru tętna, które pomagają w kontroli nad poziomem wykonywanego wysiłku i sprawdzeniem, czy nie przesadzamy lub czy możemy pozwolić sobie na znacznie więcej.

Ciekawostką jest fakt, że w niektórych orbitrekach zamontowano oprogramowanie, które może reagować na zbyt duże tętno poprzez samoczynną zmianę oporu.

Spora część orbitreków posiada też możliwość ustawienia programów treningowych, pomiaru szybkości, przebytych kilometrów, czy wyliczania spalonych kalorii. Każda z tych funkcji ułatwia śledzenie własnych postępów.

Osobnym tematem jest dostępność dodatkowych uchwytów na bidon, czy możliwość odtwarzania muzyki – w przypadku planowania dłuższych sesji treningowych mogą się one okazać bardzo przydatne.

Jaki budżet przeznaczyć na zakup orbitreka?

Najprostsze orbitreki przeznaczone do użytkowania w warunkach domowych, można zakupić nawet za kilkaset złotych. Warto jednak pomyśleć o sprzęcie w przedziale cenowym powyżej tysiąca (lub nawet dwóch) złotych, gdyż z reguły posiadają znacznie więcej możliwości, zarówno w kontekście regulacji oporu, jak i dostępności funkcji dodatkowych. Co jednak najważniejsze – modele z tego przedziału cenowego zazwyczaj są o wiele bardziej solidne i cichsze.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć