Unihokej, określany również jako floorball, to gra wywodząca się ze Skandynawii, dziś popularna również w Europie Środkowej (w tym Polsce i w Czechach) oraz w Szwajcarii. Mocno przypomina hokej, ale w porównaniu z nim jest bezpieczniejszy. Jak dobrać kije do gry w unihokeja i czym się kierować szukając bramek niezbędnych do rozgrywki?

Kije do unihokeja

W unihokeju jak w hokeju – bez kijów do gry ani rusz. Warto go wybrać z głową, tak aby gra była możliwie komfortowa. W grę wchodzi dobór odpowiedniej długości, ale również materiału, z którego wykonano kij do unihokeja. Jest jednak jeszcze jeden parametr, o którym rzadziej się myśli przy poszukiwaniach, a który znacząco wpływa na rozgrywkę. Chodzi o dostosowanie dla osób w różny sposób trzymających kij (lewa lub prawa ręka wyżej).

Co warte zauważenia – mimo pewnej korelacji z prawo- lub leworęcznością (osoby praworęczne częściej używają tak zwanego kija lewego, z kolei leworęczni częściej sięgają po kije prawe), liczba wyjątków od tej reguły jest na tyle duża, że nie warto decydować w ślepo.

Znacznie lepiej po prostu sprawdzić, czy wygodniej się trzyma kij mając lewą dłoń niżej, czy może prawą. Test taki (można go wykonać nawet poza sklepem, za pomocą dowolnego kijka) warto przeprowadzić z uwzględnieniem kilku ruchów typowych dla gry. Jeśli niżej trzymasz lewą rękę – szukaj kija z łopatką zagiętą właśnie w lewą stronę, w przypadku prawej ręki niżej – w prawą. Gdy wybierasz kij tylko dla siebie lub dla swojego dziecka, starczy samodzielne sprawdzenie preferencji. Jeśli kompletujesz wyposażenie dla szkoły, najlepiej zaopatrz się w obie wersje.

Dopiero mając ustaloną tą kwestię warto zacząć zastanawiać się nad pozostałymi szczegółami, takimi jak długość kija.

Jaka długość kija będzie odpowiednia?

Dlaczego kije do unihokeja powinny być dobrze dopasowane? Teoretycznie przy krótszym kiju można bardziej się pochylić, natomiast przy dłuższym zyskać na zasięgu. Niestety, w praktyce nie jest tak prosto.

Krótki kij oznacza konieczność nadmiernego pochylania się do przodu, co zdecydowanie nie jest zbyt korzystne dla kręgosłupa. Z kolei kij zbyt długi, pomimo poprawy zasięgu, znacząco zmniejsza precyzję, która jest przecież w trakcie gry istotna.

Istnieją tabele długości adekwatnej do wzrostu, jednak w zależności od tego, kto je układa, nieco różnią się pomiędzy sobą. Warto jednak zauważyć, że wśród osób grających w unihokeja powtarza się czasem reguła mówiąca o tym, by kij sięgał 2 centymetry wyżej, aniżeli pępek.

Co do konkretnej długości (liczonej wyłącznie dla samego kija, bez łopatki do prowadzenia piłki), najpopularniejszą długością jest 96 cm – i taką najczęściej sugeruje się graczom o wzroście średnim i wysokim (170-190 cm). Dłuższe (100 i 104 cm) są już raczej dla osób o wyjątkowo dużym wzroście. Co jednak z kijami dla niższych zawodników? 92 cm to długość odpowiednia przy wzroście 160-175 cm, a 89 cm przy 150-160 cm.

Krótsze kije, tworzone z myślą o dzieciach, to 65 cm (100-125 cm wzrostu), 75 cm (120-140 cm wzrostu) oraz 80 cm (140-150 cm wzrostu).

Flex, czyli twardość/sztywność kija

Twardość, czy też giętkość kija do unihokeja ma spore znaczenie, gdyż w zależności od podjętego wyboru niektóre elementy gry będą wygodniejsze. Niektórzy zawodnicy polecają konkretne rozwiązania, prawda jest jednak taka, że różne osoby mają różne preferencje (częściowo zależne także od budowy zawodnika).

Twardość wyrażana jest liczbowo i waha się od 23 (najtwardsze kije do unihokeja) do 40 (najbardziej giętkie). Kije o niskich numerach są wskazane w przypadku zawodników o dużej wadze lub o dużej sile w rękach. Ich główną zaletą jest fakt, że sprzyjają wykonywaniu szybkich, mocnych uderzeń w piłkę. Z kolei miękkie kije doi unihokeja, wygodniejsze dla lżejszych zawodników, choć nie tak dobre do uderzania piłki, zyskują przewagę gdy trzeba piłkę prowadzić przy sobie.

Materiał, z którego wykonano kij

Wybierając kije do unihokeja można zauważyć, że poszczególne modele wykonane są z różnych materiałów, przy czym najczęściej w grę wchodzą kompozyt, włókno szklane oraz karbon. Z tej trójki najtaniej wychodzą kije kompozytowe, natomiast w przypadku częstego użytkowania lepiej sprawdzą się kije karbonowe,które są bardziej trwałe.

Bramki do unihokeja

Zasady gry w unihokeja wymagają, aby wykorzystywane bramki miały 160 cm szerokości, 115 wysokości i 65 cm głębokości. Są to jednak zasady odnoszące się do rozgrywek seniorskich na poziomie profesjonalnym. Młodsi zawodnicy, ale tez osoby dorosłe, grające w unihokeja bardziej hobbystycznie, korzystają również z mniejszych bramek, czasem nawet znacząco odbiegających od wspomnianych rozmiarów (90-115 cm szerokości lub nawet jeszcze mniejszych – 60 cm).

To, co jest istotne, to lekkość bramek i ich trwałość. Jeżeli zamierzasz grać również na trawie, zwróć uwagę na ile łatwo można przymocować bramkę do gruntu – niektóre modele posiadają specjalne igły służące do tego celu.

Jaki budżet przeznaczyć na zakup sprzętu?

Sam kij do unihokeja do wydatek rzędu od dziesięciu do trzydziestu złotych, chyba, że poszukujesz naprawdę profesjonalnego modelu. Zestaw piłek przeznaczonych do tej gry powinien zamknąć się w podobnej cenie. Do tego należy dokupić również bramki, pojedyncza kosztuje zazwyczaj w granicach od stu do stu kilkudziesięciu złotych. Czasem można spotkać również gotowe zestawy bramek,kijków dla dwóch pięcioosobowych drużyn oraz piłek. Ich cena nie powinna przekroczyć pięciuset złotych.

Warto zwrócić tez uwagę na spodnie dla bramkarzy, czasami też specjalne bluzy bramkarskie, z pewnością przydatne ze względu na funkcje ochronne. Te pierwsze kosztują zazwyczaj około dwustu złotych, te drugie niewiele mniej.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć