Każda forma aktywności fizycznej to krok w kierunku zdrowego organizmu i lepszej sylwetki. Często jednak to siłownia jest miejscem, gdzie kobiety najszybciej gubią kilogramy i budują formę. Które ćwiczenia na siłę dla dziewczyn przynoszą dobre rezultaty i jak bezpiecznie trenować na siłowni?

Trening aerobowy, fitness czy siłownia – co będzie lepsze dla kobiet?

Taneczna tabata, rozciąganie pilates czy intensywna rzeźba brzucha w treningu crunch – oferta zajęć fitness jest bardzo szeroka, co paradoksalnie nie ułatwia amatorkom wyboru optymalnej ścieżki rozwoju. Bardzo często również gimnastyka typu Total Body Conditioning zbyt wiele czasu poświęca aktywności mobility, zwiększając wytrzymałość kosztem siły i wyglądu mięśni. Innymi słowy, po kilkunastu sesjach czujemy się zdecydowanie lepiej, jednak nasza sylwetka nadal pozostaje daleka od ideału. Jeśli celem jest szybka utrata wagi, wygląd modelki lub mocny biceps, ćwiczenia na siłowni dla początkujących niezmiennie pozostają najlepszym wyborem i drogą do realizacji marzeń.

Ćwiczenia typowo kobiece na siłowni

Czy trening siłowy dla kobiet ma sens?

W tym miejscu warto rozprawić się z mitem, jakoby to siłownia była odpowiedzialna za przerost mięśni i utratę smukłej kobiecej linii. Siłownia zapewnia jedynie optymalną przestrzeń do ćwiczeń, a to od nas zależy, w jaki sposób zamierzamy ją wykorzystać. Ponadto wielu ćwiczeń na bolące plecy i mocny grzbiet nie wykonamy bezpiecznie bez specjalistycznego sprzętu, który znajdziemy wyłącznie na siłowni. Wato pamiętać też, że wzrost siły przy podnoszeniu ciężarów jest zauważalny niemalże z tygodnia na tydzień. To duża szansa dla kobiet, którym brakuje energii do codziennych zadań, jak wchodzenie po schodach, zakupy czy częste podróże.

Jak przygotować ciało do ćwiczeń – rozciąganie, mobilizacje czy rolowanie?

By wykorzystać każdą chwilę spędzoną na siłowni, do treningu warto się odpowiednio przygotować. Podstawą jest oczywiście rozgrzewka. W tym celu przed ćwiczeniami wskakujemy na orbitrek, bieżnię lub rower stacjonarny, a po 10 minutach ruchu w średnim tempie przechodzimy do krążeń wszystkich stawów. Wzrost temperatury ciała zabezpiecza organizm przed kontuzjami, dlatego rozgrzewki nigdy nie należy pomijać.

Rozciąganie statyczne to dobry sposób na zwiększenie elastyczności mięśni. Przeciwdziała też obolałości mięśniowej DOMS, dzięki czemu kolejne wizyty na siłowni są czystą przyjemnością. Mięśni nie rozciągamy jednak tuż po treningu – robimy to kilka godzin po jego zakończeniu, a najlepiej na następny dzień. Doskonałym sposobem na bolesne zakwasy jest rolowanie mięśni podudzia, łydek czy ramion. Proces ten można wykonać samodzielnie w domu, zyskując komfort, mobilność i przyspieszoną regenerację.

kobiecy trening siłowy

Najlepszy sprzęt do kobiecego treningu – orbitreki, bieżnie, kettlebell i hantle

Kobiety na siłowni w pierwszej kolejności powinny zainteresować się dostępnym tam sprzętem fitness. Skuteczny plan treningowy na redukcję dla dziewczyny powinien łączyć zalety orbitreków (podstawa skutecznego cardio) oraz ćwiczenia z wolnymi ciężarami, np. hantlami czy poręcznymi kettlebellami. Ciężar w łatwy sposób zmodyfikujemy również w przypadku wyciągów czy suwnic, dzięki czemu zachowamy bezpieczne warunki budowania kondycji oraz stały progres treningowy.

Przykładowy plan treningowy na siłowni dla początkujących kobiet

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących są bardzo różnorodne – od mountain climbers TRX, przez wielostawowe podciąganie z taśmami fitness, po klasyczny squat na suwnicy. Dzięki temu z łatwością roztrenujemy wszystkie partie mięśniowe, zastępując nielubiane formy ruchu innymi o równie wysokiej skuteczności.

trx dla kobiet

Trening siłowy dla początkującej Lady – ogólnorozwojowy trening FBW dla pań:

Ćwiczenie

Zaangażowana partia mięśniowa

Liczba powtórzeń

Liczba serii

Przerwa między seriami

Goblet squat z kettlebellem

Nogi, pośladki

10

2-3

30 sekund

Wchodzenie na platformę z hantlami

Nogi

5 na każdą nogę

4

30 sekund

Wykroki

Nogi, pośladki

12-15

2

30 sekund

Ściąganie wyciągu górnego nachwytem

Grzbiet

10

3

30 sekund

Wiosłowanie z taśmą TRX lub wiosłowanie hantlem w oparciu ręką o ławeczkę

Grzbiet

10

3

30 sekund

Pompki z podporem (na kolanach lub z wykorzystaniem ławki płaskiej)

Triceps, klatka piersiowa

10

2-3

30 sekund

Uginanie ramion z hantlami w chwycie młotkowym

Biceps

10

3

30 sekund

Unoszenie nóg w zwisie

Brzuch

10-15

3

30 sekund

Plank

Brzuch, ramiona

30 sekund

3

30 sekund

Wspięcia na palce z hantlami

Łydki

20

3

30 sekund

 

Trening oporowy dla kobiet – polecane ćwiczenia ze sztangą i hantlami

Polecane na YouTube ćwiczenia na siłowni dla pań to m.in. martwy ciąg i przysiad ze sztangą. Te wielostawoweformy ruchu błyskawicznie wzmacniają całe ciało, jednak powinny być wprowadzane pod kontrolą doświadczonego trenera. Wcześniej warto zastąpić je ćwiczeniami z hantlami, np. klasycznym squatem z obciążeniem. Maksymalną objętość treningu i szybkie spalanie tkanki tłuszczowej osiągniemy w treningu obwodowym, czyli zmieniając ćwiczenia po każdej serii.

ze sztanga

Przykładowy trening obwodowy na siłowni dla pań – średniozaawansowani i zaawansowani:

Ćwiczenie

Zaangażowana partia mięśniowa

Liczba powtórzeń

Liczba serii

Przerwa między seriami

Pompki klasyczne

Triceps, klatka piersiowa, brzuch, grzbiet, nogi

10

3

30-60 sekund

Zakroki ze sztangą

Nogi

10

3

30 sekund

Podciąganie nachwytem (można wspomagać się taśmami fitness)

Grzbiet

8

3

60 sekund

Martwy ciąg ze sztangą

Grzbiet, nogi, pośladki, biceps

5

3

30 sekund

Spięcia brzucha na piłce fitness

Brzuch

15

3

30 sekund

Przyciąganie piłki fitness w podporze

Brzuch

10

3

30 sekund

Wyciskanie sztangi na ławce płaskiej

Klatka piersiowa

10

3

30-60 sekund

Plank bokiem

Brzuch, ramiona

30-60 sekund

3

30 sekund

Wspięcia na palce z hantlami

Łydki

20

3

30 sekund

 

Siłownia to miejsce przyjazne zarówno panom, jak i kobietom. Duży wybór urządzeń umożliwia skuteczne budowanie kondycji i harmonijnej sylwetki w maksymalnie bezpiecznym, komfortowym środowisku. Nieoceniona jest również pomoc profesjonalnego zespołu i innych ćwiczących, których mamy w zasięgu wzroku praktycznie o dowolnej porze.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć