Tenis stołowy to dyscyplina genialna w swej prostocie. Doskonale sprawdza się w przypadku osób o bardzo różnym poziomie aktywności fizycznej i ogólnej wydolności sportowej, potrafi dostarczyć przyjemności zarówno osobom zaawansowanym, jak i zupełnie początkującym, a tych ostatnich jest w stanie wciągnąć nawet wtedy, gdy są sceptyczni do innych sportów. Żeby jednak zacząć grę, potrzeba odpowiedniego stołu do ping-ponga. Jak go wybrać i na jakie cechy zwrócić przy tym uwagę?

Miejsce użytkowania stołu – indoor i outdoor

Podstawowa decyzja, jaką powinno się podjąć w trakcie zakupu stołu do ping-ponga, to miejsce, w którym będzie on rozstawiony. Opcje są dwie – rozgrywki mogą mieć miejsce wewnątrz budynku lub na otwartym powietrzu. W zależności od wyboru, jaki podejmiesz, odpowiedni będzie inny rodzaj stołu – chociażby pod względem jego odporności na działanie warunków atmosferycznych.

Stoły outdoor

Stoły ping-pongowe typu outdoor często są cięższe od swoich indoorowych odpowiedników. Jednocześnie jednak producenci tego typu sprzętu zadbali o to, by ich blaty były pokryte warstwą ochronną, zabezpieczającą nie tylko przed wilgocią, lecz również ewentualnymi zarysowaniami powstałymi w wyniku działania drobinek pyłu.

Warto przy okazji zwrócić też uwagę na to, by powierzchnia outdoorowego stołu do ping-ponga była jak najbardziej matowa – tak, by uniknąć ewentualnych odbłysków światła, które mogłyby rozpraszać w trakcie rozgrywki.

Odrębnym tematem jest stabilność tego typu stołów. Częściowo zapewnia ją wspomniany już większy ciężar, jednak to nie jedyny czynnik mający poprawić komfort gry w tenisa stołowego na otwartym powietrzu. Często stoły outdoorowe posiadają nieco inny system podparcia, na przykład w postaci dodatkowego panelu łączącego nogi stołu lub mocniejszych, cechujących się większą średnicą, nóg.

Przy okazji trzeba wyjaśnić jeszcze jedną rzecz. Niektórym osobom zewnętrzne stoły do tenisa stołowego mogą kojarzyć się z widywanymi na niektórych osiedlach „podwórkowymi” instalacjami. Niewątpliwie są one bardzo trwałe, ale pod względem wizualnym pozostawiają trochę do życzenia. Na szczęście wiele obecnie produkowanych egzemplarzy znacząco odbiegają designem od swych „przodków” i prezentują się o wiele lepiej.

Stoły indoor

Co jednak ze stołami do ping-ponga używanymi w zamkniętych pomieszczeniach? W ich przypadku wszelkie wymagania związane z trwałością są znacznie mniejsze, co dało konstruktorom dodatkowe możliwości. Kupując tego typu stół zwróć więc uwagę na to, czy jest lekki i łatwy w przenoszeniu, a także na ile łatwo można go składać i rozkładać (co ma spore znaczenie jeśli chcesz dane miejsce wykorzystywać nie tylko do rozgrywek w tenisa stołowego).

Budowa blatu i powłoka

Z punktu widzenia zasad tenisa stołowego, przyjmuje się, że blat stołu służącego do rozgrywki powinien mierzyć 274 centymetrów długości i 152,5 cm szerokości (czyli 9 na 5 stóp). Warto zwrócić uwagę na ten czynnik już na etapie zakupu stołu – tak, aby grając później gdzie indziej, być przyzwyczajonym do ustandaryzowanych wymiarów.

Nie zapomnij również o wysokości stołu! Formalnie powinna ona wynosić 76 centymetrów (zdarzają się stoły o regulowanej wysokości nóżek, jednak w takiej sytuacji warto dopilnować, by istniała możliwość łatwego ustawienia właśnie tej wysokości).

Sama powierzchnia zwyczajowo powinna mieć barwę zieloną, niebieską lub czarną, z białymi pasami dzielącymi stół na części i wymalowanymi na obrzeżach.

Do tego warto uwzględnić wspomnianą już powłokę ochronną. W przypadku stołów outdoor będzie ona z oczywistych powodów ważniejsza (niezależnie od ochrony przed zawilgoceniem i mniejszym stopniem odbijania światła, zapewni również wolniejsze blaknięcie), jednak również przy stołach indoorowych warto pomyśleć o przynajmniej częściowej ochronie.

Stabilność nóg i mobilność

Stabilność stołu to jeden z kluczowych czynników w trakcie gry w tenisa stołowego. Rzecz w tym, że jednocześnie warto myśleć również o mobilności stołu, a więc o łatwości, z jaką jest on przemieszczany.

Producenci stołów ping-pongowych często podnoszą ich mobilność poprzez zamontowanie przy nóżkach specjalnych kółek, które ułatwiają przemieszczanie stołu w dowolnym kierunku. Jednocześnie aby rozwiązanie to nie wpływało negatywnie na stabilność, przy kółkach znajdują się specjalne hamulce.

W przypadku stołów ping-pongowych typu outdoor, ze względu chociażby na często nierówną powierzchnię, stosowane są dodatkowe rozwiązania, mające na celu zapewnienie stabilności i wyrównania poziomu samego blatu. Jednym z nich są regulatory wysokości nóg stołu. Oprócz tego wspomniane nogi są szersze i cięższe, czasami posiadające też dodatkową powierzchnię łączącą.

System składania zamykania stołu

Co prawda na rynku są dostępne stoły jednoelementowe, jednak zdecydowanie lepiej wybrać opcję składaną. Wybierając stół zwróć jednak uwagę na sam system składania. Najlepiej wybrać taki wariant, który jest na tyle prosto skonstruowany, by składanie zajmowało niewiele czasu, a po jego zakończeniu punkt ciężkości znajdował się stosunkowo nisko, co znacznie ułatwia przenoszenie.

W przypadku posiadania kilku stołów do ping-ponga (na przykład używanych w szkolnej sali gimnastycznej), sprawdź również czy po złożeniu część elementów nie przeszkadza w składowaniu obok innych stołów – dobrze zaprojektowany system składania powinien sprzyjać składowania większej liczby stołów na małej przestrzeni.

Z kolei system zamykania jest o tyle ważny, że zapewnia bezpieczeństwo w trakcie przenoszenia, ale też rozkładania, wcześniej złożonego stołu. Dzięki zamknięciu w odpowiedniej liczbie punktów, unika się przypadkowego rozłożenia stołu.

Ciekawostką są systemy zamykania, w których w trakcie rozkładania w pierwszej chwili dochodzi jedynie do częściowego otwarcia blatu, co zapobiega ewentualnemu nagłemu wypuszczeniu części stołu w dół, a w konsekwencji jego uszkodzeniu lub uderzeniu znajdującej się w pobliżu osoby.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć