Potężne bicepsy to symbol siły oraz niezbędny element idealnej, sportowej sylwetki. Zapewniają nie tylko sukces na siłowni, ale i bezpieczne, efektywne wykonywanie codziennych czynności. Które ćwiczenia bicepsów warto włączyć do swojej praktyki treningowej?

Biceps – budowa anatomiczna

Mięsień dwugłowy ramienia nazywany bicepsem jest rozpięty między łopatką a kością promieniową. Nazwa mięśnia wynika z jego ogólnej budowy, na którą składają się dwie „głowy”. Za swobodne przywodzenie czy odwracanie rąk w stawie łokciowym odpowiada głowa krótka (wewnętrzna), natomiast odwodzenie lub obracanie ramion do wewnątrz to zasługa m.in. głowy długiej (zewnętrznej). Trening bicepsów to niezbędny element zestawu ćwiczeń zapewniających ogólną sprawność i mobilność organizmu. Dziękimocnym bicepsom możemy bezpiecznie podnosić ciężary oraz z sukcesami startować w wymagających dyscyplinach sportowych (np. trójboju).

Ćwiczenia na biceps dla początkującego

Bicepsy należą do mięśni rozwijających się stosunkowo szybko, dlatego wiele osób rozpoczyna przygodę z siłownią właśnie od treningu rąk. Nie jest to błąd, gdyż ćwiczenia na biceps z hantlami czy sztangą nadają się jako element treningu ogólnorozwojowego. Zginanie przedramion z obciążeniem to idealny wybór na początek, pod warunkiem, że dostosujemy ciężar do naszych możliwości. Ambitni amatorzy mogą skorzystać również z podciągania podchwytem na drążku, które pozwala błyskawicznie zbudować siłę bicepsów, wzmacniając przy okazji grzbiet i mięśnie stabilizujące (core).

Jak ćwiczyć biceps w domu?

Zaletą podciągania na drążku oraz zginania przedramion z hantlami jest nieskomplikowana technika – dopasowany ciężar, wolny ruch i stabilna pozycja ciała sprawiają, że domowy trening na biceps jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia oraz wolny od kontuzji. Jeśli nie mamy pod ręką sprzętu fitness, warto wykorzystać ciężar własnego ciała lub wyposażenie pomieszczenia. Doskonałym ćwiczeniami na biceps bez sprzętu są pompki. Wariant klasyczny czy diamentowy (dłonie wąsko) wykonamy na każdej płaskiej płaszczyźnie, a wersję na triceps również na krawędzi stołu czy wykorzystując stabilne krzesła z oparciem.

Przykładowe ćwiczenia na biceps w domu:

Ćwiczenie

Zaangażowane grupy mięśni

Liczba powtórzeń

Liczba serii

Przerwa między seriami

Podciąganie podchwytem (można wykorzystać stół lub drążek treningowy)

Dwugłowy ramienia, mięśnie grzbietu

10

3

60 sekund

Zginanie przedramion w chwycie młotkowym (można wykorzystać butelki z wodą, książki, sztangę lub hantle)

Dwugłowy ramienia, mięśnie przedramion

20-30

3

60 sekund

Zottman curl

Dwugłowy i trójgłowy ramienia, mięśnie przedramion

15

3

60 sekund

Pompki diamentowe

Dwugłowy i trójgłowy ramienia

10

4

60 sekund

Pompki na krzesłach

Dwugłowy i trójgłowy ramienia

10-20

4

60 sekund

 

Najlepszy sprzęt do ćwiczenia bicepsów

Trening na biceps nie będzie skuteczny bez progresji ciężaru. Oznacza to, że wraz ze wzrostem doświadczenia będziemy zmuszeni do stosowania coraz większych obciążeń, pobudzających mięśnie dwugłowe ramion do wzrostu. Z tego powodu zarówno początkujący, jak i zaawansowani ćwiczący powinni rozważyć zakup hantli lub sztangi prostej z solidnym gryfem oraz wyborem obciążeń.

Ćwiczenia na biceps z hantlami wykorzystują m.in. profesjonalni sportowcy, którzy chcą zachować pełną kontrolę nad pracą mięśni. Antypoślizgowa rękojeść czy możliwość błyskawicznej zmiany ciężaru (w uniwersalnych zestawach HERTZ Exclusive znajdziemy nawet 12 krążków o wadze 1-5 kg) umożliwiają bezproblemowy trening przez długi czas.

Ćwiczenia na biceps – czego należy unikać?

Najlepsze ćwiczenia na biceps to te, w których ciężar został dopasowany do możliwości organizmu. W praktyce treningowej unikamy zarówno zbyt lekkich obciążeń, jak i tych wielokilogramowych, utrudniających zachowanie prawidłowej techniki. Optymalny ciężar pozwala na wykonanie 10-15 powtórzeń w jednej serii ćwiczenia. W razie trudności możemy wykorzystać tzw. gradację, czyli zmniejszanie obciążenia o 0,5-1,5 kg w kolejnych seriach.

Bicepsy można ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu z zachowaniem jednodniowej przerwy na regenerację. Początkujący powinni unikać ćwiczeń izolowanych, gdyż utrudniają one harmonijny rozwój całej sylwetki. Popularnym typem ogólnorozwojowego treningu dla kobiet jest fitness TBC, zawierający ćwiczenia wzmacniające bicepsów i tricepsów.

Plan treningowy z ćwiczeniami na biceps

Doskonałym miejscem do treningów na biceps jest oczywiście siłownia. Z pomocą specjalistycznego sprzętu, np. wyciągu dolnego, możemy precyzyjnie dobrać obciążenie, a siedziska i modlitewniki zwiększają komfort ruchu. W dobrze wyposażonej siłowni wykonamy jedno z najlepszych ćwiczeń na biceps, czyli down-drop z hantlami. Polega ono na zginaniu przedramion bez przerw między seriami, z jednoczesną gradacją ciężaru.

Polecane ćwiczenia na biceps i triceps ze sprzętem fitness:

Ćwiczenie

Liczba powtórzeń

Liczba serii

Przerwa między seriami

Zginanie przedramion ze sztangą na modlitewniku

10-15

3

60-90 sekund

Zginanie przedramion z hantlami w chwycie młotkowym stojąc

10-15

3

60-90 sekund

Unoszenie sztangi podchwytem

10-15

3

60-90 sekund

Unoszenie przedramion na wyciągu dolnym

10-15

3

60-90 sekund

Ściąganie wyciągu górnego do klatki piersiowej podchwytem

10

3

60-90 sekund

Down-drop z hantlami

10

5

Brak

Za sprawą hantli i innych obciążeń efektywny trening na biceps wykonamy zarówno w domu, jak i na siłowni. Dzięki łatwej technice ćwiczyć może każdy, kto zadba o odpowiedni dobór ciężaru. Pamiętajmy jednak, że harmonijna sylwetka wymaga włączenia do planu treningowego również innych aktywności na nogi, grzbiet, klatkę piersiową czy brzuch.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć