Piłki do siatkówki i ich rozmiary

21-11-2016

Piłka do siatkówki

Siatkówka to jedna z tych dyscyplin, które potrafią naprawdę mocno łączyć Polaków. Nie dość, że sama w sobie przyjemna, to na dodatek jest grą zespołową i równie mocno przyciąga mężczyzn, jak i kobiety. Tym samym świetnie się sprawdza zarówno w przypadku trenowania „na poważnie”, jak i czysto rekreacyjnie. By jednak ją trenować, potrzebna jest odpowiednia piłka. Jak ją dobrać i czy sprawdzi się pierwsza lepsza?

Obwód piłki do siatkówki

Przeglądając dostępne w sklepach sportowych piłki do siatkówki, możesz znaleźć egzemplarze o różnej wielkości. Jeżeli zastanawiasz się, która z nich będzie najbardziej odpowiednia, poszukaj tych o obwodzie pomiędzy 65 a 67 centymetrami.

Te dwie liczby nie są przypadkowe, zgodnie z regułami traktuje się je jako dolną i górną granicę dla piłki stosowanej w tej grze w przypadku zastosowań profesjonalnych. Przy czym ideałem są piłki o średnicy 21 centymetrów (a więc minimalnie poniżej 66 centymetrów obwodu).

Jeżeli w trakcie zakupu nie znajdziesz informacji dotyczącej wspomnianych wartości, być może producent użył innych oznaczeń. W takim przypadku szukaj piłki o rozmiarze 5.

Jako pewien wyjątek należy potraktować piłki siatkowe dla dzieci. W ich przypadku mniejsze rozmiary z oczywistych względów będą jak najbardziej dopuszczalne.

Piłka do mini siatkówki

Skoro już mowa o piłce przeznaczonej dla dzieci – obok klasycznej siatkówki istnieje coś takiego, jak mini siatkówka, czyli odmiana tej gry obmyślona specjalnie z myślą o dzieciach i młodzieży.

Mini siatkówka ma to do siebie, że wiele jej elementów jest zwyczajnie mniejsza, niż w formie podstawowej. Rozgrywka toczy się na boisku o zredukowanej powierzchni, zależnej od liczby zawodników (ta, w zależności od wersji mini siatkówki, waga się od dwóch do czterech osób na drużynę), siatka umieszczona jest niżej (dokładna wysokość zależna jest od wieku), często też sięga się po mniejszą piłkę.

Dlaczego „często”? Ponieważ zależy to od liczby zawodników w drużynie. W przypadku „czwórek” sięga się po standardową piłkę rozmiaru 5. Inaczej sprawa wygląda, gdy drużyny liczą sobie po trzy lub dwie osoby. W takim przypadku w grę wchodzą piłki o rozmiarze 4, czyli mających obwód o wymiarze pomiędzy 62 a 64 centymetrów.

Piłki halowe i plażowe

Każdy kto kocha siatkówkę wie doskonale, że ma ona swoją wersję rozgrywaną na hali (lub na boisku), ale również odmianę plażową. Oba warianty różnią się pomiędzy sobą używanymi do nich piłkami.

W praktyce piłki do siatkówki halowej i plażowej mają dokładnie te same rozmiary, różnią się jednak kilkoma innymi cechami, spośród których najważniejszą jest mniejsze ciśnienie w przypadku piłek plażowych (nawet o jedną trzecią w porównaniu do wersji stosowanych na halach i boiskach). Przekłada się to na zupełnie inną siłę odbicia, ale również na większą wrażliwość na zbyt mocne uderzenie w twardą powierzchnię. Co za tym idzie, nie powinno się ich używać w halach – zarówno ze względu na podatność na uszkodzenia, jak i dostosowanie do użytkowania w zupełnie innych warunkach.

Piłki do siatkówki plażowej wyróżniają się jeszcze jedną cechą – materiałem. O ile w przypadku piłek halowych nie ma większych ograniczeń, w przypadku plażowej zdecydowanie powinno się unikać piłek z powłoką wykonaną z materiałów łatwiej wchłaniających wilgoć (zazwyczaj producenci zwracają na to uwagę, ale nie zaszkodzi się upewnić).

Skoro o materiale mowa – podział jest prosty. Część piłek wykonanych jest ze skóry naturalnej (ta zdecydowanie nie zda egzaminu w przypadku wariantu plażowego) oraz z materiałów syntetycznych. Te ostatnie są o tyle bardziej uniwersalne, że ich mniejsza chłonność wilgoci może być przydatna w przypadku gry na otwartym powietrzu jeżeli akurat zacznie padać deszcz.

Ciekawostką jest również fakt, że w przypadku wersji halowych, często wykorzystywana jest powłoka z mikrofibry, dzięki której zawodnikom łatwiej wykonać uderzenie zgodne z własnym planem.

Piłka do siatkówki

Cechy piłki do siatkówki

Standardowa piłka składa się z trzech elementów: pęcherza, osłony i wyściółki. Osłona to jej zewnętrzna część, z którą mają kontakt zawodnicy. Wyściółka to element znajdujący się pod nią i oddzielający ją od pęcherza, chroniąc go przed ewentualnym uszkodzeniem.

Znajdujący się w samym środku pęcherz, czasem określany jako dętka, wykonywany jest z takich materiałów, jak chociażby lateks, choć bywa, że sięga się po mocniejsze materiały. Jakie? Chociażby butyl, który o wiele lepiej sprawdzający się w sytuacjach, gdy zależy nam na jak najdłuższym podtrzymaniu prawidłowego ciśnienia wewnątrz piłki. Pęcherz z butylu ma jednak i wady – są one cięższe od piłek z dętką lateksową, a wysokość odbicia piłki z takim pęcherzem jest niestety mniejsza. Faktem jest jednak, że znacznie rzadziej trzeba się przejmować takimi rzeczami, jak konieczność ponownego napompowania piłki.

Ciekawostką jest fakt, że w przypadku piłek przeznaczonych dla dzieci, zwłaszcza tych, po które sięga się na zajęciach wychowania fizycznego w młodszych klasach w szkołach, zazwyczaj używa się piłek z mniejszymi pęcherzami lub wręcz bez nich.