Piłkarzyki – emocjonująca gra dla dzieci i dorosłych

25-10-2018

Gra w piłkarzyki ta na tyle pobudza naszą wyobraźnię, że w wielu miejscach przygotowywane są specjalne turnieje, w których często biorą udziałspecjalnie do tego tworzone drużyny. 

piłkarzyki


Piłkarzyki – jak to się zaczęło?

Gra w piłkarzyki często nazywana jest również futbolem stołowym. Jak się okazuje, początki gry nie są do końca jasne – jedni twierdzą, że za wynalezienie stołu do piłkarzyków odpowiedzialni są Francuzi z Lucienem Rosengartem na czele, inni, że to Brytyjczyk Harold Charles Horton wymyślił tę grę. Jedna z wersji mówi również o tym, że nad opracowaniem gry pracowali również Niemcy. Jedno jest pewne – piłkarzyki, gra stołowa powstała w Europie jeszcze przed I wojną światową, mniej więcej w tym czasie, gdy na popularności zyskiwał tradycyjny futbol.

Po tym, jak gra zaczęła interesować coraz więcej osób, szwajcarska firma Kicker zaczęła produkcję stołów do piłkarzyków, co przyczyniło się do jeszcze większego wzrostu popularności tej gry. Początkowo wzrost popularności zanotowano w samej Szwajcarii, później również w Niemczech i Belgii. Kolejnym punktem, który wpłynął na rozwój tej gry jest przyznanie patentu na stół do piłkarzyków dla Alejandro Finisterre. Patent ten został przyznany w 1937 roku. Co ciekawe, po zakończeniu I wojny światowej, granie w futbol stołowy było traktowane jako forma rehabilitacji dla żołnierzy, którzy odnieśli rany w czasie walk. Stopniowy wzrost popularności piłkarzyków przyczynił się do stworzenie Międzynarodowej Federacji Futbolu Stołowego (ITSF), która ustaliła reguły gry oraz promuje futbol stołowy. Federacja stara się również o to, aby futbol stołowy został wpisany na listę dyscyplin Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W Polsce za promowanie futbolu stołowego odpowiedzialny jest Polski Związek Futbolu Stołowego.

Odmianą tej gry są sprężynowe piłkarzyki. Stół do tej gry może mieć różne wymiary i ma figurki rozmieszczone w wyznaczonych miejscach. Są one osadzone we wgłębieniach na sprężynach, co pozwala na rozgrywanie meczu. Tego rodzaju stoły do piłkarzyków po raz pierwszy pojawiły się w latach 60. ubiegłego wieku.

piłkarzyki

Piłkarzyki – jak grać?

Piłkarzyki to gra zręcznościowa, ale wymagająca również nieco strategicznego myślenia. Można w nią grać jeden na jednego lub dwóch na dwóch. Stół do gry w piłkarzyki najczęściej ma wymiary ok. 70 x 105 cm. Figurki piłkarzy są przymocowane do specjalnych uchwytów, często nazywanych grillami. Dla ułatwienia odróżnianie „drużyn” figurki mają zazwyczaj kontrastujące kolory koszulek. Celem gry, podobnie jak w tradycyjnym futbolu jest strzelenie do bramki przeciwnika jak największej ilości goli przy jednoczesnym straceniu, jak najmniejszej ilości bramek. Ruchy wykonuje się poprzez przyciągnięcie lub odepchnięcie uchwytów, a także poprzez ich obrót, który pozwala na odbicie piłki przez figurkę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu do piłkarzyków?

Przed rozpoczęciem poszukiwań stołu do piłkarzyków warto postawić sobie pytanie, czy chcemy kupić stół do gry dla dorosłych, czy będzie to też stół przeznaczony dla dzieci np. jako uatrakcyjnienie sali zabaw. Chodzi tutaj przede wszystkim o wysokość stołu i jego rozmiary – dla dzieci powinny być wybierane mniejsze stoły dostosowane do ich wzrostu oraz umiejętności. Ważna jest też stabilność stołu oraz solidność jego wykonania. Jest to ważne, gdyż zawodnicy napierając na stół swoim ciężarem, mogą nieumyślnie spowodować jego uszkodzenia. Natomiast pęknięty element może spowodować zranienie gracza. Warto też zwrócić uwagę na to, ile waży stół do gry. Większa waga pozwoli zminimalizować ryzyko tego, że w czasie rozgrywki stół będzie przesuwał się po podłożu.

Kolejną ważną kwestią jest wybór rodzaju drążków, na jakich zamontowane są figurki piłkarzyków. Dostępne są dwa rodzaje – przelotowe i teleskopowe. Przelotowe drążki zazwyczaj umieszczane są w stołach przeznaczonych dla profesjonalistów – takich stołów używa się zazwyczaj na turniejach. Z uwagi na to, że drążki teleskopowe są o wiele bezpieczniejsze, stoły z nimi wykorzystywane są w świetlicach, salach zabaw czy nawet w barach i pubach.

Profesjonalne stoły po piłkarzyków od amatorskich odróżniają się również sposobem wykonania figurek oraz pokryciem blatu. W profesjonalnych stołach zazwyczaj stosowane jest szkło hartowane do pokrycia stołu, a figurki odlewane są bezpośrednio na drążku. Z kolei w stołach dla amatorów stosuje się płytę laminowaną, a figurki są odlewane osobno i mocowane do drążka przy pomocy śrub.

Niekiedy można spotkać też modele stołów do piłkarzyków z dodatkowymi udogodnieniami dla graczy np. regulowaną wysokością blatu, co przydaje się, gdy stół stoi w świetlicach czy innych miejscach, gdzie korzystają z niego osoby w różnym wieku i o różnym wzroście. Ciekawym rozwiązaniem są też stoły o składanej konstrukcji, które rozkłada się wyłącznie na czas rozgrywek.

Sprawdź nasze propozycje:

Zobacz również