Otwarcie własnej siłowni – jaki sprzęt na siłownie?

14-09-2016

Myślisz o założeniu własnej siłowni? Rosnąca moda na aktywność fizyczną czyni ten pomysł bardzo atrakcyjnym. Warto jednak dobrze zastanowić się nad sprzętem, w który wyposażysz swój lokal. Tak, by był atrakcyjny dla bywalców i by można go było rozplanować w sposób nie przeszkadzający w korzystaniu z klubu.

Ilość sprzętu a powierzchnia siłowni

Więcej sprzętu to więcej osób mogących ćwiczyć w tym samym czasie. To jedna storna medalu. Druga jest taka, że nie można zastawić nim całej siłowni. Pamiętaj, że część dostępnej powierzchni musi być przeznaczona na recepcję, szatnię, czy pomieszczenie socjalne dla pracowników. Do tego należy doliczyć także prysznice (zgodnie z przepisami jeden natrysk na dziesięć osób), a w niektórych klubach także saunę. Można więc założyć, że na właściwe ćwiczenia pozostanie około połowa dostępnej przestrzeni.

W zależności od koncepcji, jaką się kierujemy, powierzchnię tą możemy w całości przeznaczyć na atlasy, ławki i urządzenia do ćwiczeń aerobowych lub dodatkowo wydzielić kawałek przestrzeni do innego rodzaju ćwiczeń, na przykład do stretchingu, czy trenowania z kettlebellami, taśmami TRX itp. W niektórych siłowniach może tez zaistnieć potrzeba wydzielenia odrębnej sali na zajęcia tematyczne (na przykład tabata, czy joga).

Gdy już ustaliłeś ile powierzchni pozostało na urządzenia do ćwiczeń siłowych i aerobowych, pozostaje ustalenie ich ilości. Nie ma tu twardych reguł, bo i same sprzęty mają różne gabaryty. Należy jednak pamiętać, że w trakcie ustawiania atlasów, ławeczek, bieżni, czy orbitreków, trzeba je rozstawić w taki sposób, aby zachowane zostały zasady bezpieczeństwa. W oczywisty sposób trzeba tez zadbać o komfort osób ćwiczących, ale tez tych, które przemieszczają się pomiędzy sprzętami.

Bieżnie, rowerki i orbitreki na siłowni

W siłowniach ogólnych oraz tych nastawionych na fitness, maszyny do ćwiczeń aerobowych są nieodzowne. Pytanie które z nich wybrać. Cóż, najlepiej skorzystać z każdego typu, aby zapewnić bywalcom większą różnorodność ćwiczeń.

Warto przy tym zwrócić uwagę na parametry techniczne i sposób napędzania urządzeń. Zamiast mechanicznych wybieraj magnetyczne lub elektromagnetyczne – pracują ciszej, mają więcej możliwości i często są też bardziej niezawodne, co przy częstości użytkowania charakterystycznej dla siłowni jest nie do przecenienia.

Postaw na dodatkowe funkcje. Siłowni jest wiele, więc nie oszczędzaj i wybieraj bieżnie, rowerki i orbitreki, w których można ustawić programy treningowe, a same urządzenia posiadają funkcję mierzenia szybkości, przebytych kilometrów i bieżącego tętna. Nowoczesny sprzęt może po prostu przyciągnąć dodatkowe osoby.

W przypadku bieżni warto dodatkowo zwrócić uwagę na amortyzację taśmy i możliwość ustawienia kąta nachylenia. Pierwsza cecha może przyciągnąć biegaczy z lekkimi kontuzjami, którzy muszą uważać na kolana, a nie chcą wyjść z prawy. Druga będzie atrakcyjna dla osób zainteresowanych biegami górskimi i chcącymi wprawić się w dłuższych podbiegach, zwłaszcza gdy brakuje ich w okolicy.

Atlasy i ławki do ćwiczeń

Tych sprzętów na siłowni nie może zabraknąć. W końcu wiele osób przychodzi tu właśnie po to, by trenować podnoszenie ciężarów lub by kształtować swoją sylwetkę. W przypadku atlasów dopilnuj, by miały jak najwięcej zróżnicowanych stanowisk – tak, by znalazły tu coś dla siebie osoby o bardzo zróżnicowanych potrzebach treningowych.

Pamiętaj jednak, by dbać o czystość ławeczek i siedzisk przy atlasie. Teoretycznie dobre wychowanie wymaga od bywalców noszenie ręczników, ale w praktyce zdarza się, że ktoś z nich pozostawi po sobie plamy potu, które trzeba szybko usunąć. Pewnym rozwiązaniem jest umieszczenie w tej sekcji siłowni półki z spryskiwaczem i ręcznikami jednorazowymi, za pomocą których każdy ćwiczący może po sobie szybko wyczyścić stanowisko.

Sztangi i obciążenia – jaki zakres wagowy

Zadbaj, by osoby takie miały w czym wybierać i by zakres dostępnych ciężarów był naprawdę spory – dla początkujących i dla zaawansowanych. Dotyczy to także hantli i kettlebelli dostępnych w pozostałych sekcjach siłowni. Trudno tu określać jasne granice, bo nie przewidzi się kto dokładnie przyjdzie na siłownię. Warto jednak zadbać o to, by któryś z pracujących na siłowni trenerów co jakiś czas sprawdzał, czy początkujący nie ryzykują nadmiernego ciężaru.

Pozostałe sprzęty

Szczegółowy dobór innych sprzętów zależy od koncepcji przyświecającej danej siłowni. Jednak nawet w przypadku lokalu nastawionego czysto na treningi siłowe przyda się coś więcej, niż tylko atlasy i sztangi.

Miejsce do trenowania taśmami TRX, linami, sandbagami, czy workami bułgarskimi zawsze sprawi, ze siłownia zyska w oczach klientów. Jeśli zaś siłownia ma być „dla wszystkich”, pomyśl także o akcesoriach do ćwiczenia mięśni głębokich, na przykład platformy równoważne, bosu, czy piłki gimnastyczne, trening będzie mógł być naprawdę kompleksowy.

Lustra

Na zakończenie warto wspomnieć o jeszcze jednym, mniej oczywistym sprzęcie, w który warto wyposażyć siłownię. Są to… lustra. Nie jest to co prawda przyrząd gimnastyczny, jednak w przypadku niektórych ćwiczeń w strefach przeznaczonych do pracy mniejszymi sprzętami pozwala na wychwycenie błędów technicznych i poprawianie jakości treningu.

Sprawdź nasze propozycje: