Orbitrek czy stepper – który z nich wybrać na domową siłownię?

17-11-2021

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • czym różni się stepper od orbitreka;
 • który orbitrek będzie lepszy, magnetyczny czy elektromagnetyczny;
 • jaki orbitrek wybrać;
 • jakie ćwiczenia wykonywać na tym urządzeniu;
 • orbitrek efekty pośladki i inne części ciała;
 • orbitrek spalanie kalorii.

Przeczytaj także artykuł: Czy orbitrek nas odchudzi - jak ćwiczyć plan treningowy dla poczatkujących.

Orbitrek i stepper – czym się różnią?

Zarówno stepper, jak i orbitrek to idealne urządzenia, dzięki którym można ćwiczyć w domu zimą, kiedy na dworze panuje brzydka pogoda. Dodatkowo są bardzo efektywne. Orbitrek nazywany często rowerem eliptycznym jest połączeniem bieżni, steppera i stacjonarnego roweru, a ruchy wykonywane podczas ćwiczeń bardzo przypominają jazdę na rowerze czy nartach biegowych.  Za jego pomocą możliwe jest zaangażowanie około 95% mięśni całego ciała, dzięki temu spalanie kalorii kształtuje się na poziomie około 500 w godzinę treningu. Stepper to niewielkie urządzenie, które możliwe jest do schowania po zakończonym treningu w zwykłej szafie. Trening za jego pomocą przypomina wchodzenie po schodach, dlatego angażuje szczególnie dolne partie mięśniowe. Zarówno stepper, jak i orbitrek są idealnymi urządzeniami do ćwiczeń w domu, szczególnie zimą, kiedy pogoda nie zachęca do wychodzenia na dwór. Pozwolą na utrzymanie ciała w dobrej kondycji, wspomogą odchudzanie i spalanie kalorii oraz przyśpieszą przemianę materii. Na stepper powinny się zdecydować osoby, które mają zbyt mało miejsca, aby postawić na stałe orbitrek, który ma dużo większe wymiary. Dla osób z problemami ze stawami kolanowymi najlepszą opcją będzie orbitrek, gdyż stepper może nadmiernie je obciążać.

Orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny?

Orbitrek magnetyczny różni się od elektromagnetycznego systemem hamowania, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie efektywnych ćwiczeń. W orbitreku elektromagnetycznym znajduje się silnik elektryczny, którego zadaniem jest regulowanie oporu. Dodatkowo komputer występujący w tych urządzenia daje możliwość regulowania obciążenia. Orbitrek magnetyczny posiada system hamowania złożony z magnesów, wokół koła zamachowego. Zróżnicowana siła ich oddziaływania pozwala na wytworzenie oporu, w pełni dopasowanego do wymagań osoby trenującej. Na rynku dostępne są zarówno modele z regulacją elektroniczną, jak i manualną. 

Orbitrek do domu – który wybrać?

Wybierając odpowiedni model orbitreka do domowego treningu, warto odpowiedzieć na pytanie, do jakiego treningu będzie służył. Orbitrek jaki wybrać? Dla osób początkujących świetną i wystarczającą na początku przygody z orbitrekiem będzie model mechaniczny. Mimo iż brakuje mu zaawansowanych funkcji, jest idealną opcją dla osób rozpoczynających treningi z użyciem orbitreka. Dla wszystkich, którzy mają jakieś doświadczenie w ćwiczeniach z tym urządzeniem, można zdecydować się na orbitrek magnetyczny, który charakteryzuje się bardzo cichą pracą. Model elektromagnetyczny jest najbardziej zaawansowany technologicznie i praktycznie bezawaryjny. Idealny do bardzo intensywnych treningów, dzięki nim przebieg ćwiczeń jest płynny, a skala oporu może być precyzyjnie regulowana.

 

Orbitrek do ćwiczeń – jakie wykonywać podczas treningu?

Decydując się na trening z udziałem orbitreka, warto pomyśleć nad tym, jakie efekty nas interesują. W końcu to żadna trudność wejść na urządzenie, którego praca związana jest z ruchami ramion i nóg. W przypadku chęci utraty wagi warto zdecydować się na trening interwałowy. Jeśli jednak chcemy wyrzeźbić mięśnie lub utrzymać ciało w dobrej kondycji trening można rozpocząć od rozgrzewki, tak aby uniknąć kontuzji i przygotować ciało do treningu właściwego. Trening na orbitreku, należy rozpocząć od prawidłowego ustawienia urządzenia. Chodzi o obciążenie, które powinno umożliwić utrzymanie stałej prędkości. Trening powinien trwać około 30 minut. Należy pamiętać, że tkanka tłuszczowa zaczyna się spalać dopiero po około 20 minutach. Po ćwiczeniach warto wykonać rozciąganie w celu rozluźnienia poszczególnych partii mięśni. 

Wykonując ćwiczenia z udziałem orbitreka, należy:

 • utrzymywać wyprostowaną pozycję, 
 • angażować ręce do pracy, 
 • napinać mięśnie brzucha, 
 • patrzeć na wprost,
 • biegać w tył.

Orbitrek efekty – czego spodziewać się po ćwiczeniach na urządzeniu?

Treningi z udziałem orbitreka są idealnym sposobem na zaangażowanie wszystkich partii mięśniowych do pracy. Wszystko przez wzgląd na specyficzną budowę urządzenia, która składa się z drążków i dwóch platform pod stopy. Dzięki temu podczas realizacji planu treningowego angażowane są zarówno górne, jak i dolne partie mięśniowe, dlatego jest to trening ogólnorozwojowy. To świetne urządzenie zarówno dla osób aktywnych fizycznie, jak i początkujących. Za jego pomocą powinny ćwiczyć także osoby z nadwagą i osoby starsze. Efekty ćwiczeń mogą być naprawdę zaskakujące, jednak bardzo ważna jest regularność. Jakie są zalety treningu na orbitreku? To:

 • poprawa kondycji - poprzez regularność treningów organizm jest zdolny do coraz dłuższych i bardziej wymagających treningów;
 • spalanie kalorii -  badania pokazują, że godzinny trening pozwala na spalenie około 300-500 kalorii;
 • wzmocnienie mięśnie - trening na orbitreku rzeźbi mięśnie i pozwala na ich wzmocnienie;
 • poprawa wydolności - dzięki efektywnemu treningowi usprawnieniu ulega układ oddechowy i krwionośny, w tym serce;
 • poprawa samopoczucia - aktywność fizyczna redukuje stres i pozwala na wzmożoną produkcje endorfin, czyli hormonów szczęścia, które wpływają na nasze samopoczucie.

Warto wiedzieć, że posiadanie własnej maszyny treningowej, pozwala na wykonywanie ćwiczeń bez wychodzenia z domu. Dodatkowo daje możliwość zaoszczędzenia na karnetach do siłowni czy dojazdach. 

Orbitrek spalanie kalorii – ile można schudnąć?

Wiele osób decydując się na zakup orbitreka, zastanawia się, ile i jak szybko może schudnąć. Aby osiągnąć świetne efekty ćwiczeń, konieczne jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz odpowiednie oddychanie. W czasie treningu z udziałem orbitreka pracuje całe ciało, dzięki temu możliwe jest spalenie naprawdę dużej ilości kalorii. Konieczna jest jednak regularność ćwiczeń i długotrwały trening około 50 minut. Pozwoli to, w zależności od wagi, spalić około 500 kalorii. To bardzo dużo, w porównaniu z innymi urządzeniami do treningu cardio, jednak nie warto przesadzać z jego intensywnością. Regularny trening na orbitreku daje możliwość szybkiego zobaczenia niesamowitych efektów odchudzania. Pierwsze z nich to spadające centymetry w obwodach, np. ud, ramion i bioder oraz bardziej płaski brzuch. Wysmukleniu ulegnie praktycznie całe ciało. W końcu spalanie tylu kalorii musi dawać świetne efekty w postaci coraz szczuplejszej i wyrzeźbionej sylwetki. Dodatkowo skóra będzie bardziej jędrna, smukła i napięta, a cellulit odejdzie w zapomnienie. Aby przyśpieszyć efekty odchudzania, warto pomyśleć o zdrowej diecie, w której zagości dużo warzyw i owoców. 

Zobacz również