Mięśnie brzucha – ćwiczenia i dobór sprzętu

25-05-2018

Mięśnie brzucha – ćwiczenia i dobór sprzętu

podwójny roller na brzuchSzczupłe i zadbane ciało jest zawsze w modzie, wspaniale prezentuje się w obcisłych ubraniach i strojach kąpielowych. Bikini można nosić przez cały rok, wystarczy wybrać się w środku zimy na zagraniczną wycieczkę. Jak zadbać o brzuch, by odkryty wyglądał pięknie i koncentrował na sobie spojrzenia plażowiczów? Pierwszym krokiem w kierunku wyraźnie zaznaczonych mięśni jest odpowiednia dieta – to ona stanowi 80% sukcesu. Pozostałe 20% to odpowiednie ćwiczenia, które wysmuklą talię i sprawią, że na brzuchu powstanie kultowy „kaloryfer”.

Jak trenować mięśnie brzucha, by osiągnąć zadowalające rezultaty? Można skorzystać z oferty klubów fitness, wybrać się na jedne z zajęć grupowych (płaski brzuch) lub z pomocą trenera poznawać maszyny na siłowni. Na brzuch doskonale podziałają również ćwiczenia wykonywane samodzielnie w domu. Wystarczy wyposażyć swoje domowe studio w odpowiedni sprzęt do ćwiczeń mięśni brzucha i zrobić sobie zdjęcie w kostiumie kąpielowym. To ono będzie stanowiło dowód, czy plan treningowy działa.

 

Efektywne spalanie tkanki tłuszczowej

Mięśnie brzucha dość łatwo wyćwiczyć, ale u wielu kobiet pozostają one schowane pod warstwą tkanki tłuszczowej.

 

 Mięśnie brzucha – ćwiczenia i dobór sprzętu

 

Trening skoncentrowany na zgubieniu zbędnych centymetrów z talii i uwypukleniu mięśni powinien powodować spadki wszystkich odwodów. Urządzeniem, z którego wato korzystać, by pobudzić metabolizm i zredukować tkankę tłuszczową, jest orbitrek. Dziesięciominutowa sesja to doskonała rozgrzewka i wstęp do dalszych ćwiczeń. Po skończonym treningu również warto poświęcić od 20 do 40 minut na spacer na orbitreku. W ten sposób szybko zostanie osiągnięta pożądana zmiana w proporcjach sylwetki. Należy pamiętać, że po skończonych ćwiczeniach zalecane jest krótkie rozciąganie, które wydłuża i wzmacnia mięśnie.

Piłka i ławeczka skośna – wzmacnianie brzucha

Najpopularniejszym ćwiczeniem na mięśnie brzucha są klasyczne unoszenia tułowia, czyli znane wszystkim brzuszki. Ich wykonywanie na macie nie jest najbardziej efektywnym sposobem na wyrzeźbienie mięśni, chociaż odpowiednia ilość powtórzeń może wywołać efekt pieczenia. Do wzmacniania brzucha warto wykorzystać dużą piłkę, na przykład model o średnicy 55 centymetrów. Można położyć ją pod kolanami lub potraktować jako podpórkę pod plecy podczas wykonywania brzuszków. Duża piłka urozmaici również znane z lekcji wychowania fizycznego nożyce, wystarczy umieścić ją między nogami, poniżej kolan. Jest to doskonałe ćwiczenie na dolne mięśnie brzucha, które większości kobiet trudno utrzymać w dobrej kondycji.

Ławeczka to idealnie urządzenie do treningu mięśni brzucha, zwłaszcza model, który można ustawiać w różnych pozycjach. Sprawdzi się podczas wykonywania brzuszków, robienia wznosów tułowia oraz ćwiczeń na pobudzenie mięśni skośnych. Warto pamiętać, że pieczenie brzucha, które odczuwa się najczęściej po wykonaniu kilku powtórzeń to znak, że wybrane ćwiczenie działa, nie należy go więc przerywać.

Urządzenie do treningu mięśni brzucha

Kilka wspaniałych ćwiczeń na profesjonalnym atlasie

Atlas zajmuje sporo miejsca w pomieszczeniu, ale korzystanie z niego z powodzeniem może zastąpić trening na siłowni. W profesjonalnym modelu zostają najczęściej umieszczone co najmniej trzy przyrządy do ćwiczeń brzucha.

Drążek, ponieważ podciąganie na nim nie tylko rozbuduje plecy, ale pomoże również wzmocnić dolne mięśnie brzucha. Wystarczy, trzymając się uchwytu, podciągać ugięte nogi do klatki piersiowej lub podnosić wyprostowane nogi, dążąc do osiągnięcia kąta prostego z podłożem. To świetne ćwiczenie na dolne partie brzucha. Jeśli od ściskania drążka bolą ręce, warto założyć na dłonie specjalne rękawiczki.

Na wygiętej ławce z regulowaną wysokością można wykonywać wszystkie ćwiczenia dedykowane na ławeczkę skośną. Hantle, które są dołączane do profesjonalnych atlasów, z powodzeniem zastąpią talerze lub piłkę lekarską, czyli obciążenie niezbędne do ćwiczeń skośnych mięśni brzucha w pozycji stojącej.

Wydzielone stanowisko z uchwytami do pompek można z kolei przeznaczyć do wykonywania planka – deski, czyli ćwiczenia, które działa wzmacniająco na mięśnie głębokie.

Niezbędne akcesoria

By utrzymać brzuch w dobrej formie, przydadzą się również akcesoria do ćwiczeń. Ich atutem jest niewielki rozmiar – można je trzymać pod łóżkiem lub w szafie. Popularne urządzenie na mięśnie brzucha to kołyska, która pomaga podnieść intensywność treningu górnych partii.

Bardzo dobre efekty przynosi również regularne użytkowanie wałka podwójnego, potocznie zwanego „kółkiem”. To niepozornie wyglądające urządzenie wymaga od ćwiczącego naprawdę solidnego napinania brzucha. Niejeden zaprawiony bywalec siłowni rozłożył się jak długi na podłodze, podczas próby wykonania jednego powtórzenia. Warto mieć w swoim zestawie do ćwiczeń mięśni brzucha również uchwyty do pompek oraz hula hop. Nic tak nie poprawi humoru, jak powrót do czasów szkolnych i swobodne kręcenie kołem w rytm żywiołowej muzyki. Nowoczesne modele zostały wzbogacone o magnesy z węgla drzewnego, które wykazują działanie terapeutyczne. W hula hop umieszcza się nawet 64 sztuki w formie kulek, rozmieszczonych symetrycznie na całym obwodzie koła.

Płaski i lekko umięśniony brzuch to marzenie każdej kobiety. By pozbyć się mało estetycznej oponki, należy zadbać o właściwą dietę, bogatą w składniki odżywcze oraz odpowiednie ćwiczenia na mięśnie brzucha. Wspaniała sylwetka jest osiągalna samodzielnie, wystarczy wyposażyć swoje domowe studio w odpowiednie przyrządy do ćwiczeń mięśni brzucha.