Masaż sportowy – jakie jego elementy są najważniejsze?

9-06-2021

Kiedy i dla kogo masaż sportowy sprawdzi się najlepiej?

Jak sama nazwa wskazuje, masaż sportowy jest przeznaczony głównie dla osób uprawiających sport, szczególnie dla ludzi zajmujących się nim zawodowo. Ma za zadanie wspomóc aktywność fizyczną w przypadku profesjonalnych sportowców. Niewskazane jest korzystanie z niego przez osoby nieaktywne. Jest to rodzaj masażu manualnego, który przywraca prawidłowe funkcje układu kostno-stawowego, mięśniowego i nerwowego. Podczas uprawiania sportu przeciążeniu ulegają nie tylko części ruchowe ciała, ale także mózg. Masaż sportowy spełnia funkcje: lecznicą, regenerującą i rozgrzewającą, dlatego pomocny jest w bólach, przeciążeniach i urazach. 

Jakie wyróżniamy techniki masażu sportowego?

Masaż sportowy w dużej mierze ma swoje korzenie w technikach masażu klasycznego, jednak masaż sportowy a klasyczny różnią się od siebie funkcją, którą spełniają. Masaż klasyczny ma za zadanie odprężać i relaksować, natomiast masaż sportowy ma na celu regenerację mięśni i ich dotlenienie, a także poprawę krążenia krwi. Ze względu na konieczność energicznego masowania w masażu sportowym może okazać się on bolesny. Masaż sportowy techniki wyróżnia się trzy podstawowe:

 • Masaż sportowy treningowy - wykonywany jest przed każdym treningiem. Pomaga zminimalizować ryzyko przetrenowania i przyspiesza proces odnowy biologicznej organizmu, ale także zwiększa kondycję i możliwości ruchowe. 
 • Masaż sportowy przedstartowy - wykonywany jest jako uzupełnienie rozgrzewki, gdyż gwarantuje maksymalne rozgrzanie mięśni w bardzo krótkim czasie. To nie tylko masaż, który ma za zadanie przygotować mięśnie do ogromnego wysiłku, ale także zrelaksować, zminimalizować stres i niepokój.   
 • Masaż sportowy powysiłkowy - wykonywany w celu regeneracji organizmu po zawodach i treningu. Z badań wynika, że masaż powysiłkowy jest dużo bardziej skuteczny niż zwykły odpoczynek.

Masaż sportowy rodzaje zależą od fazy przygotowań zawodnika do treningów czy startu w zawodach. 

Jakie efekty daje masaż sportowy?

Każdy masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej daje ogromne efekty, które wspierają sportowca w osiąganiu wyników i minimalizują ryzyko kontuzji i urazów. Efekty wyróżnia się takie jak:

 • poprawa przemiany materii;
 • likwidacja objawów przetrenowania i zmęczenia;
 • szybszy powrót do formy po przebytych kontuzjach i urazach;
 • działanie relaksujące, usuwające niepokój, stres i bezsenność;
 • zapobieganie zakwasom, które powstają w wyniku intensywnych treningów;
 • usprawnienie przepływ składników odżywczych do mięśni;
 • rozgrzanie mięśnie i uelastycznia więzadła;
 • likwidacha napięcie tkanek miękkich;
 • niwelowacje bóle mięśni;
 • poprawa przepływ krwi i limfy;
 • zapobieganie kontuzjom i urazom.

Jakie są wskazania i przeciwskazania związane z masażem sportowym?

Wiele osób zastanawia się, masaż sportowy wskazania i przeciwskazania - jakie są? Masaż sportowy wykonywany jest najczęściej u osób, które zawodowo uprawiają sport, jednak zdarza się, że korzystają z niego osoby, dla których sport jest po prostu pasją. Jednak ze względu na siłę oddziaływania tego masażu, warto skonsultować się najpierw z lekarzem, który podejmie decyzje o możliwości skorzystania z zabiegu lub powie, z jakich względów jest on niewskazany w przypadku danej osoby.Jest on zalecany w celu wsparcia aktywności fizycznej, dlatego osoby, które nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej, nie powinny z niego korzystać. 

Przeciwskazaniem są także choroby układu krążenia, nowotwory czy infekcje. Nie jest wskazany także dla kobiet w ciąży. Wskazaniem jest chęć regeneracji po, przed czy także w czasie treningu głównie dla zawodowych sportowców. Masaż sportowy definicja wskazuje, że jest on przeznaczony dla sportowców. Choć coraz częściej doceniają go również sportowcy amatorzy, dla których jest on niezwykle skutecznym, czynnym odpoczynkiem po intensywnym wysiłku fizycznym. 

Ile powinien trwać masaż sportowy?

Czas każdej z dostępnych technik masażu powinien być dostosowany przede wszystkim od jego indywidualnych predyspozycji oraz dyscypliny sportu, jaką się uprawia. Jednak jest on niezbędny w pracy każdego sportowca

 • Masaż sportowy treningowy - wykonywany jest kilka godzin po treningu w celu zapobiegania zakwasom i przeciążeniom mięśni. Trwa 45 minut i jest dość bolesny.  
 • Masaż sportowy przedstartowy - to bardzo szybki masaż, który ma na celu uzupełnienie rozgrzewki. Trwa nie dłużej niż 10 minut. Jest dość energiczny. 
 • Masaż sportowy powysiłkowy - wykonywany jest 30 minut po treningu i trwa około 15 minut. Ma na celu zregenerowanie organizmu po wysiłku. 

Czym się wyróżnia masaż sportowy i dlaczego ważny jest w leczeniu oraz profilaktyce urazów?

Masaż sportowy wyróżnia się przede wszystkim dużo większą intensywnością niż klasyczny masaż. Stosowane są w nim techniki polegające na energicznym, silniejszym i bolesnym rozcieraniu, głaskaniu, ugniataniu, oklepywaniu i wyciskaniu. Nie bez powodu nazywany jest masażem szybkiej odnowy biologicznej, gdyż pozwala na szybkie zregenerowanie mięśni i odpoczynek, ale także odprężenie całego ciała. Aby jego efekty były jeszcze bardziej zauważalne i odczuwalne łączy się go z takimi zabiegami jak: sauna, okłady borowinowe, kąpiele wodne i solankowe, prądy diadynamiczne oraz ultradźwięki.

Masaż sportowy i jego zastosowanie w leczeniu i profilaktyce urazów

Masaż sportowy jest zalecany dla sportowców nie tylko w celu maksymalnego rozgrzania przed wysiłkiem czy regeneracji, ale także jest stosowany w leczeniu i profilaktyce urazów. Jego działanie jest bardzo różnorodne, dlatego daje niesamowicie spektakularne efekty.

Stosowany jest w profilaktyce urazów, dzięki funkcji wspomagania regeneracji mięśni i stawów, dlatego masaż sportowy przyśpiesza leczenie i gojenie mikrourazów powstałych w czasie uprawiania sportu. Wykorzystywanie masażu przed startem w zawodach, świetnie przygotowuje tkanki do wysiłku sportowego. Każda dyscyplina sportu charakteryzuje się użyciem innej partii mięśni, stosując masaż sportowy dobrany do wysiłku danego zawodnika, sprawi, że mięśnie będą maksymalnie przygotowane do pracy i mniej podatne na zmiany przeciążeniowego w czasie startu. Dzięki właściwościom leczniczym pozwala na szybszy powrót do formy i krótszą rekonwalescencję. Masaż sportowy dużo lepiej usprawnia ciało po przebytych kontuzjach, aby jednak przynosił spodziewane efekty, musi być wykonywany z odpowiednią intensywnością, siłą i energią. 

Zobacz również